تاریخ: ۱۳۹۴-۱۱-۱۸ شناسه خبر: 18068

در گفت و گویی صمیمانه با سایت ورزش بانوان؛

تکتم آخوندزاده، کانوپولیست کشورمان، به دنبال خانم گُلی جهان

چندین دوره خانم گل کشور شدم. تلاش می کنم تا این عنوان را در رقابت های جهانی نیز به دست آورم.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ تکتم آخوندزاده دختر کانوپولیست با ۲۱ سال سن جوان ترین افتخار آفرین کشورمان است که از سال ۹۰ تا کنون در عضویت تیم ملی ایران قرار دارد، وی موفق به کسب نشان برنز و طلای تیمی دختران جوان کشور شده و حکم نقره اسلالوم بزرگسالان کشور را نیز در کارنامه دارد.
تیم ملی کانوپولوی بانوان کشورمان، آبان ماه سال ۱۳۹۴، در مسابقات قهرمانی آسیا که به میزبانی کشور هنگ کنگ برگزار شد، با درخشش تکتم آخوندزاده، عنوان نایب قهرمانی این رقابت ها از آن خود کرده است.
سایت ورزش بانوان گفت و گویی صمیمانه با خانم گل کانوپولوی ایران انجام داد که متن آن به شرح زیر است:

کاناپولو را از کجا شروع کردی و اصلا چطور شد سراغ این رشته رفتی؟
از هشت سالگی بسکتبال را به صورت حرفه ای بازی می کردم اما چون در این رشته اجحاف زیاد است و بانوان ایران پیشرفتی در آن ندارند بسکتبال را کنار گذاشتم بعد از آن زمانی که ۱۶ سال داشتم با کاناپولو آشنا شدم، که رشته ای مشابه بسکتبال است و در آب انجام می شود در کلاس های استعدادیابی این رشته شرکت کردم و به سرعت هم در رقابت های لیگ به میدان رفتم و همان سال نیز به اردو تیم ملی دعوت شدم.

ورزش و تحصیل هم زمان برای شما سخت نیست؟
در مقطع کارشناسی تربیت بدنی مشغول به تحصیل هستم. پرداختن به ورزش حرفه ای در کنار درس دشواری هایی برای هر ورزشکار حرفه ای دارد چرا که مدام در اردوهای تیم ملی یا مسابقات به سر می بریم. به هر حال هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد باید سختی ها را تحمل کنیم تا به خواسته های بزرگ برسیم.

کانوپولو چه تاثیری بر روحیه شما گذاشته است؟
لازم است، شما روحیه جنگندگی در عین حال لطیف داشته باشی تا ورزشکار موفقی در این رشته باشی. این رشته به علت کار گروهی بسیار پر نشاط است.

از حس و حالت پیش از مسابقات مهم بگو؟
شب های قبل از مسابقات زمانی که استرس دارم تا صبح در خواب حرف می زنم. تمام فکر و ذکرم این است که تیمم روی سکو برود تا بتوانم نتیجه زحمات خودم و مربیان را با نتایج خوب جبران کنم. بیرون از آب خیلی ها منتظر هستند تا خبر قهرمانیمان را بشنوند.

حمایت خانواده در رسیدن به افتخارات بزرگ از شما چطور بود؟
شاید این جمله میان ورزشکارن تکراری باشد اما من به جرات می گویم بهترین خانواده دنیا را دارم که در هر راهی که قدم بر می دارم از هر نظر حامی اصلی من هستند.

از سختی های این رشته بگو؟
اکثر مسابقات کانوپولو در فضای باز برگزار می شود.  در هر شرایط جوی باید به آب بزنیم. روزهای سرد با یک لباس نازک در داخل آب در حال تمرین هستیم، باید مدتی را به تمرین و پارو زدن مشغول شویم تا بدنمان با شرایط کنار بیاید.

به نظر شما استقبال بانوان ایرانی از کانوپولو چگونه است؟
از آن جا که این رشته در محیط باز انجام می شود شاید مخالفت برخی از خانواده ها را به دنبال داشته باشد. از طرفی هم این رشته تا کنون المپیک نبوده و کمی هم در کشور ما  ناشناخته  ست، با این وجود بانوان کانوپولیست ایران، در دو رده جوانان و بزرگسالان تقریبا هر سال در آسیا روی سکو قرار می گیرند. مسلما اگر رسانه ها توجه بیشتری به این رشته داشته باشند و مسابقات بانوان پوشش مناسب تری داده شود قطعا در سال های آینده شاهد حضور گسترده تر از بانوان ایران در کانوپولو خواهیم بود.

یک کانوپولیست حرفه ای باید  از چه ویژگی های برخوردار باشد؟
روحیه جنگندگی و انجام کار گروهی از خصوصیات بارز این رشته است. چرا که هر ورزشکاری هر چقدر هم مهارت فردی خوبی داشته باشد نمی تواند در یک بازی تیمی که نیاز به همکاری سایر اعضا دارد موفقیت زیادی کسب کند.

در لیگ امسال برای چه تیمی به میدان می روی؟
سال گذشته برای تیم اصفهان بازی کردم که توانستیم به مقام قهرمانی رقابت های لیگ برتر برسیم. امسال نیز برای تیم شهرم نوشهر به میدان می روم.

 از تیم نوشهر بگو؟
به دلیل آسیب دیدگی که از ناحیه مچ دست برایم پیش آمده بود ترجیح دادم امسال با وجود پیشنهاد های بهتری که از تیم های بزرگتر داشتم، به نوشهر بپیوندم. نوشهر تیم خوبیست که بازیکنانش ارتباط خوبی با من دارند. این تیم بیشتر از بازیکنان بومی در ترکیب خود بهره می برد و شاید چندان مطرح هم نباشد اما بازیکنانی با انگیزه زیاد دارد.

قراردادها در رشته کاناپولو چطور است؟
اینکه مبلغ قراردادها در ورزش بانوان در همه رشته ها با آقایان قابل قیاس نیست موضوعی است که بارها و بارها از سوی بانوان ورزشکار مطرح شده است و در کانوپولو نیز شرایط به همین شکل پیش می رود سقف قراردادها در این رشته پنج و نهایتا شش میلیون است.

به غیر از کانوپولو به رشته ی دیگری علاقمند هستی؟
همانطور که گفتم از هشت سالگی در رشته بسکتبال فعالیت داشتم. به دلیل شرایط بدنی خوبم در رشته های چون آمادگی جسمانی و دوومیدانی فعالیت هایی داشتم و مقام هایی را نیز به دست آوردم اما کانوپولو تنها رشته ای بوده که تا حضور در تیم ملی و مسابقات بین المللی آن را دنبال می کنم.

زمانی که ملی پوش شدی رفتار مردم با تو چگونه بود؟
خوشبختانه کشور ما مردمانی ورزش دوست دارد که فرقی نمی کند جنسیت تو چیست و در چه رشته ورزشی فعالیت میکنی، احترام زیادی برای تو قائل هستند. مخصوصا اگر در تیم ملی باشی و مقام هم داشته باشی (باخنده).

زمان ورودت به تیم ملی برخورد سایر ملی پوشان با تو چطور بود؟
رابطه خیلی خوبی با هم تیمی هایم دارم و چون بازیکنی هستم که تحت هر شرایطی احترام پیشکسوت ها را حفظ  می کنم، همواره با سایر اعضای تیم رابطه ای دوستانه دارم.

حمایت فدراسیون از کانوپولو بانوان چگونه است؟
خوشبختانه مسولین فدراسیون در بیشتر موارد دیدی یکسان به بخش آقایان و بانوان دارند محدویت هایی هم وجود دارد که مربوط به پوشش بانوان ایرانی است. چرا که، این مسئله باعث شده مسابقاتی که در فضای بسته برگزار می شود اجازه ورود خبرنگاران و عکاسان ورزشی به محل برگزاری رقابت های داده نشود. اما در فضای باز وضعیت مشابه با آقایان است و مسابقات مختلف پوشش خبری داده می شود.

هدفت در کانوپولو چیست؟
چندین دوره خانم گل کشور شدم. تلاش می کنم تا این عنوان را در رقابت های جهانی نیز به دست آورم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *