تاریخ: ۱۳۹۵-۰۲-۱۵ شناسه خبر: 23738

منیره نصر آزادانی در گفت و گو با سایت ورزش بانوان؛

توقف چندین ساله اسلالوم بانوان شانس حضور در المپیک ریو را از ما گرفت

بعد از اینکه اسلالوم بانوان موفق به کسب سهمیه المپیک لندن نشد، این رشته چندین سال در بخش بانوان متوقف شد؛ تا اینکه حدود هشت ماه پیش مجددا شروع به فعالیت کردیم. مطمئنا این زمان برای آماده‌سازی تیم جهت مسابقات کسب سهمیه زمان بسیار کمی بود.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ منیره نصر آزادانی، عضو تیم ملی اسلالوم بانوان کشورمان است. تیم ملی اسلالوم بانوان ایران با ترکیب رکسانا رازقیان و منیره نصر آزادانی جهت حضور در مسابقات کسب سهمیه المپیک ریو ۲۷ فروردین ماه راهی شهر تویاما در ژاپن، محل برگزاری مسابقات شد تا پنجم و ششم اردیبهشت ماه رقابت های خود را در این شهر پیگیری کنند. اما با وجود زحمات فراوان نمایندگان کشورمان در رشته اسلالوم قایقرانی، موفق به کسب سهمیه نشدند. بر همین اساس با منیره نصرآزادانی بانوی قایقران کشورمان در رشته اسلالوم گفت و گویی داشتیم که متن آن در ذیل آمده است.

منیره نصر آزادانی از شروع فعالیتش در قایقرانی ( اسلالوم ) اینطور می گوید: اصالتا اصفهانی هستم و شاید رودخانه های خروشان اطراف اصفهان برای روی آوردن به اسلالوم تشویقم کردند. سال ۸۳ به تیم ملی اسلالوم بانوان دعوت شدم و دو سال این رشته را با یک مربی آلمانی پیگیری کردیم؛ سال ۲۰۰۸ به مسابقات آسیایی اسلالوم و کسب سهمیه اعزام شدیم. موفق شدیم مقام سوم آسیا را بدست آوریم اما سهمیه المپیک لندن را نه.

نصر آزادانی در خصوص توقف چندین ساله اسلالوم در بخش بانوان ادامه داد: به دنبال همین نتیجه و بنا بر بعضی تصمیمات فدراسیون قایقرانی قرار بر این شد؛ که اسلالوم بانوان متوقف شود. متأسفانه عملاٌ دیگر بانویی در این رشته به طور حرفه‌ای فعالیت نکرد. بعد از این جریان خودم شخصا یک قایق خریدم و در رودخانه های خروشان به صورت مستقل شروع به تمرین اسلالوم کردم؛ در نهایت هم موفق به تأسیس باشگاه قایقرانی بانوان در چهارمحال و بختیاری شدم.

وی در ارتباط شروع دوباره اسلالوم بانوان افزود؛ سال گذشته این رشته مجددا در بخش بانوان شروع به فعالیت کرد. اما متاسفانه تنها هشت ماه برای آمادگی جهت حضور در مسابقات کسب سهمیه المپیک ۲۰۱۶ ریو زمان داشتیم و در این زمان محدود سخت تمرین کردیم و فقط به دو اردوی تمرینی در فرانسه اعزام شدیم. مفیدترین تمرینات اسلالوم بانوان همین دو تورنمنت فرانسه بود که هر کدام یک ماه به طول انجامید. تا اینکه حدود ۱۰ روز پیش برای شرکت در مسابقات کسب سهمیه المپیک عازم ژاپن شدیم.

بانوی قایقران کشورمان یادآور شد؛ اسلالوم رشته ای است که برای تمرین و بالا بردن آمادگی حتما باید در پیست استاندارد همراه با آب های خروشان تمرین شود. متأسفانه در ایران چنین پیستی وجود ندارد. در این مدت فقط در دریاچه آزادی تمرین کردیم که چندان هم مثمرثمر نبوده است. از سال ۲۰۰۸ که به مسابقات کسب سهمیه المپیک لندن اعزام شدیم حریفان در این مدتی که ما متوقف شده بودیم در پیست های استاندارد اسلالوم و در مسابقات جهانی مختلف آمادگی لازم را کسب کرده بودند.

وی در خصوص مسابقات کسب سهمیه گفت: از قبل این نتیجه را پیشبینی کرده بودم و می‌دانستم که حتما در مسابقات کسب سهمیه فینالیست می شوم. از طرفی هم مطمئن هستم اگر در این چند سال که رشته اسلالوم بانوان مسکوت و بدون فعالیت ماند تمرین داشتیم و به مسابقات و اردوهای تمرینی اعزام می شدیم حتما سهمیه المپیک ریو را کسب می‌کردیم.

منیره نصر آزادانی با تاکید بر اینکه این رشته جسارت و شجاعت بالا می طلبد ادامه داد: قایقرانی در آب های خروشان با آب آرام تفاوت دارد سر و کار ما بیشتر با موج است. این رشته پرمخاطره و در عین حال سرشار از هیجان است. خوشبختانه این رشته با حجاب بانوان ایران تداخلی ندارد. آب رودخانه که معمولا سرد است و پوشش ما هم مطابق با همین آب است. تنها تفاوت لباس ما با بقیه دختران قایقران این است که در کنار کلاه مخصوص اسلالوم ( هلمت ) روسری هم از زیر کلاه سرمان می‌کنیم.

وی در پایان گفت: این که موفق شدم در استان چهارمحال و بختیاری باشگاه قایقرانی تاسیس کنم بسیار خوشحال هستم دختران این شهر پتانسیل بالایی برای یادگیری این رشته دارند. امیدوارم درآینده نیز بتوانم تمام تجربیاتم را به دختران علاقه مند اسلالوم منتقل کنم.

منیره نصر آزادانی

یک پاسخ به “توقف چندین ساله اسلالوم بانوان شانس حضور در المپیک ریو را از ما گرفت”

  1. سارا ملاافضل گفت:

    چقدر دردناکه تا میبینیم این همه استعداد را نمیبینند واقعا جای تحسین داری منیره جان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *