تاریخ: 2016-07-03 شناسه خبر: 29582

تاریخ‌سازی دو مرد تراجنسیتی؛ عمل تغییر جنسیت و رقابت در کنار زنان

ورزشکاران تراجنسیتی

دو دونده بریتانیایی به عنوان ورزشکاران تراجنسیتی شناخته می‌شدند. آنها تا پیش از این با مردان در مسابقات مختلف دوومیدانی حضور داشتند؛ اما حالا در آستانه المپیک 2016 ریو با انجام عمل تغییر جنسیت قصد دارند تا به عنوان زن در مسابقات المپیک شرکت کنند.

به گزارش سایت ورزش بانوان و به نقل از dailymail؛ دو دونده بریتانیایی که نام آنها فاش نشده است، به عنوان ورزشکاران تراجنسیتی شناخته می‌شدند. آنها تا پیش از این با مردان در مسابقات مختلف دوومیدانی حضور داشتند؛ اما حالا در آستانه المپیک ۲۰۱۶ ریو با انجام عمل تغییر جنسیت قصد دارند تا به عنوان زن در مسابقات المپیک شرکت کنند. این دو دونده بریتانیایی به علت تمسخر برخی افراد و یا در معرض دید رسانه‌ها بودن نخواستند که نام‌شان فاش شود. جالب است برخی خبرگزاری‌های خارجی اعلام کرده‌اند که احتمال سکودار شدن آنها بسیار زیاد است. این اولین بار در تاریخ مسابقات المپیک است که دو مرد با عمل تغییر جنسیت در مسابقات کنار زنان شرکت خواهند کرد.

سطح تستوسترون بدن این دو دونده از سطح مشخص شده برای مردان بسیار کمتر بوده است. بنابراین طبق قانونی که برای این دوره از مسابقات المپیک وضع شده بود این دو محدودیتی برای شرکت در مسابقات المپیک در کنار زنان بدون عمل جراحی تغییر جنسیت را داشتند؛ اما خودشان ترجیح دادند که عمل تغییر جنسیت انجام دهند. این قانون جدید به این شرح است: « اوایل سال ۲۰۱۶ اعلام شد که طبق احکام مصوب کمیته بین المللی المپیک از این پس افرادی که تغییر جنسیت داده‌اند می‌توانند بدون عمل جراحی در مسابقات المپیک و سایر رویدادهای بین‌الملی ورزشی شرکت نمایند ».

دلیا جانتسون که خودش هم عمل تغییر جنسیت انجام داده می‌گوید: « چقدر بهتر است که در کنار تمام فدراسیون های ورزشی سازمانی مختص ورزشکاران ترنس باشد. اینطور صادقانه‌تر با ورزش برخورد خواهد شد ».

لازم به ذکر است؛ دوتی چاند، دونده هندی، یک سال پس از پیروزی در نبرد علیه قانون تست جنسیت و لغو آن، سهمیه المپیک گرفت او به دلیل سطح بالای آندروژن در بدنش به تعلیق در آمده بود حالا بعد از کسب سهمیه المپیک در مسابقات دوومیدانی جام کازانف قزاقستان به عنوان یک زن در رقابت‌ها شرکت خواهد کرد. همینطور کاستور سمنیا دونده اهل آفریقای جنوبی که بعد از گرفتن تست جنسیت به مدت چند ماه از حضور در میادین ورزشی منع شده بود. او هم حالا در ماده دوی ۸۰۰ متر سهمیه المپیک را بدست آورده و در میان زنان رقابت خواهد داشت.

ورزشکاران تراجنسیتی

کاستر سمنیا

ورزشکاران تراجنسیتی

دوتی چاند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *