تاریخ: ۱۳۹۵-۰۶-۱۶ شناسه خبر: 35649

اگر روال به همین صورت ادامه‌ یابد؛

خطری جدی بانوان جهان را تهدید می‌کند!

ورزش بانوان

با اینکه امروزه تعداد بانوانی که ورزشکار هستند بسیار بیشتر از گذشته است، اما همچنان این باور وجود دارد که زنان نباید ورزش کنند، ورزش مردانه است، اگر این روند ادامه یابد، سلامت جسمی تمام بانوان در خطر است.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ باور‌های نادرست و سنتی پیرامون حضور زنان در عرصه‌های ورزشی مختلف هنوز هم در برخی جوامع شایع است. همانطور که  می دانید در گذشته زنان اجازه ورزش نداشتند، حقوق زن برابر مرد نبود و زن را ضعیف می‌دانستند. با اینکه بسیاری از باور‌های نادرست از بین رفته‌اند و در سال‌های اخیر زنان در همه‌ی عرصه‌ها حضور فعال دارند اما هنوز هم مشکلات و باور‌های نادرستی وجود دارد که اگر از بین نرود خسارات جبران‌ناپذیری برای سلامت روحی و جسمی بانوان خواهد داشت.

ورزش بانوان

امروزه زنان بیشتر برای زیبایی اندام و لاغری ورزش می‌کنند و توجهی به جنبه‌ی سلامت فعالیت‌های ورزشی ندارند. آنها می‌خواهند لاغر باشند چون دوست دارند زیبا به‌نظر بیایند.

در‌صد کمی از بانوان قبل و بعد از ازدواج به فعالیت های ورزشی متعادل می پردازند تا علاوه‌بر زیبایی سالم بمانند.

برخی از زنان هم بعد از اینکه صاحب فرزند می شوند به کلی خود را فراموش می‌کنند و به تناسب اندام و سلامت بدنشان توجهی نمی کنند.

پیش‌بینی می‌شود که در بیست سال آینده، ۰٫۷ زنان، با افزایش وزن مواجه خواهند‌ شد. بنا بر تحقیقات صورت گرفته از سوی فدراسیون ورزش و آمادگی جسمانی زنان (WSFF)، بحرانی شدید در خصوص آمادگی جسمانی و ورزش زنان در جریان است و حتی شرایط بدتر از این نیز خواهد شد.

اگر روال به همین صورت ادامه‌ یابد، پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۷، حتی تعداد زنانی که به اندازه میزان استاندارد و برای حفظ سلامتی خود، به فعالیت های ورزشی می‌پردازند، تا ۱.۲۵ میلیون نفر کاهش‌ یابد.

ورزش بانوان

علیرغم اینکه تحقیقات نشان می‌دهند که تنها ۲۰ درصد زنان به میزان کافی به فعالیت‌های ورزشی می‌پردازند، اما حدود ۶۰ درصد زنان، خود بر این باورند که به اندازه کافی برای حفظ سلامتی خود، ورزش می‌کنند، و این نشان دهنده اختلاف شدید بین حقایق با انتظارات غیر واقع مردم است.
براساس تحقیقی که از ۳۵۰،۰۰۰ زن صورت گرفته، نگرانی در مورد حفظ شکل و تناسب بدن و همچنین تجارب منفی و ناخوشایند از فعالیت‌های ورزشی در مدرسه، به عنوان فاکتورهای اصلی مخالفت و مقاومت زنان در برابر انجام فعالیت‌های ورزشی محسوب می‌شوند.
مدیر اجرایی یکی از تحقیقات در حوزه‌ی ورزش بانوان، می گوید:” به تصویر کشیدن زنان مدل و لاغر اندام در کانال‌های مد و همچنین دیگر رسانه‌ها، باعث می‌شود تا زنان بیشتر بدنبال حفظ لاغری بروند تا تناسب و سلامتی جسمانی.”
وی معتقد است:” بسیاری از زنان هنوز بر این باورند که ورزش، غیر زنانه و کاری مردانه است، حدوداً ۴۰ درصد زنان، دوست ندارند اندامی ورزشکاری داشته باشند.”

ورزش بانوان

تحقیقات همچنین نشان می‌دهند نحوه نرمش کردن و فعالیت‌های ورزشی زنان هم با مردان متفاوت است و زنان به نسبت مردان، اکثراً به آن دسته از رشته های ورزشی که نیاز کمتری به فعالیت جسمانی دارند، می‌پردازند، و نوع فعالیت‌هایشان نیز با مردان فرق می‌کند. اکثر زنان آن دسته از فعالیت‌هایی را که نیازی به تشکیل تیم ندارند و همچنین غیررقابتی هستند را انتخاب می کنند. تقریبا مردان دو برابر زنان به ورزش‌های رقابتی می‌پردازند. بنا بر تحقیقات صورت گرفته، حدوداً ۶۰ درصد زنان، به عنوان مثال نرمش‌کردن و پیاده‌روی و شنا و غیره را به ورزش‌های تیمی ترجیح می‌دهند.

ورزش بانوان

مقامات فدراسیون ورزش و آمادگی جسمانی زنان (WSFF) در بریتانیا بر این باورند که کشف و بررسی اینگونه تفاوت‌ها در نوع و میزان مشارکت زنان و مردان در فعالیت‌های ورزشی، برای حل مشکلات مطرح شده، ضروریست. برخی معتقدند که باید با استفاده از همکاری بخش‌های مختلف ورزشی و رسانه‌ها و همچنین مشارکت مردمی، تدابیری اساسی برای حل این بحران و افزایش فعالیت‌های ورزشی و جسمانی زنان، اجرا شود.

ورزش بانوان

بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، با انجام فعالیت‌های ورزشی سطح بالا، می‌توان از بیش از هشت درصد تمام مرگها اجتناب کرد.سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند برای حفظ سلامتی خود، حداقل ۵ بار در هفته، ۳۰ دقیقه به فعالیت‌های فیزیکی متعادل (نه سبک و نه سنگین ) بپردازید.
انجام نرمش و فعالیت‌های ورزشی، نه تنها سلامت جسمانی شما را در پی دارد، بلکه در ارتقای سطح کیفی و سلامتی ذهنی و روحی شما نیز بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *