تاریخ: ۱۳۹۵-۱۰-۰۹ شناسه خبر: 43472

مبارزه در رینگ بوکس یا مبارزه برای دفاع از مذهب؛

حجابِ بی ضرر برای بوکسور محجبه آمریکایی

آمایا ظفر بوکسور محجبه آمریکایی

آمایا ظفر بوکسور محجبه آمریکایی معتقد است پیش از آنکه روزی بتواند در رینگ بوکس مبارزه کند باید برای اثبات بی‌خطر بودن حجاب در این رشته ورزشی بجنگد.

به گزارش سایت ورزش بانوان و به نقل از espn.com ؛ آمایا ظفر بوکسور محجبه آمریکایی است. آمایا حدود دو سال پیش وارد رینگ بوکس و مبارزه شد. او معتقد است پیش از آنکه روزی بتواند در رینگ بوکس مبارزه کند و بدرخشد باید برای اثبات بی‌خطر بودن حجاب در این رشته ورزشی بجنگد.

ظفر معتقد است از آنجا که یک بانوی با حجاب تمام اعضای بدنش را حین مسابقات به طور کامل می‌پوشاند، از اقتدارش کم نخواهد شد و صد البته خطری حریفش را تهدید نخواهد کرد. او با اعلام اینکه حجاب به هیچ وجه مانع بوکس نخواهد بود همچنان برای رسیدن به هدفش در تلاش است.

 آمایا ظفر بوکسور محجبه آمریکایی

اما نکته قابل تأمل اینجاست که حجاب و پوشش آمایا و بانوانی همچون او که تعدادشان کم نیست، مورد قبول فدراسیون جهانی بوکس ( آیبا ) نیست.

طبق قوانین انجمن بین المللی بوکس، دختران حق داشتن لباس پوشیده ندارند و هیچ استثنایی نیز وجود ندارد. مسئولان فدراسیون بوکس آمریکا نیر با این نوع بوکس بانوان مخالفند و آن را بسیار خطرناک تلقی می‌کنند. آنها بیشترین خطر را به خفگی فرد از گردن مرتبط می‌دانند.

دختر بوکسور محجبه آمریکایی با انتقاد از ممنوعیت حجاب در مسابقات بوکس، خواستار تغییر قوانین و اجازه دادن برای شرکت در مسابقات با رعایت پوشش اسلامی شد.

از همین روی آمایای ۱۶ ساله هنوز به دلیل رعایت حجاب، اجازه حضور در رقابت‌های داخلی را هم دریافت نکرده است. اما دوستان و همتایانش هوای او را دارند. زمانی که ظفر در تورنمنت شوگر برت، به دلیل داشتن حجاب رد صلاحیت شد آلیا چاربونیر، حریف ۱۵ ساله‌اش، آمایا را در دستیابی به کمربند قهرمانی خود سهیم دانست و این جایزه را با او به اشتراک گذاشت.

حتی در المپیک ریو نیز شاهد حضور پررنگ‌تر و درخشان بانوان محجبه و مسلمان نسبت به ادوار قبل بودیم. باید به این باور احترام گذاشت که ورزشکاران زن مسلمان، ورزش را در عین حفظ حجاب، حق مسلم خود می‌دانند.

امید است روزی هدف اصلی فدراسیون‌های جهانی والیبال ( FIVB ) بسکتبال ( FIBA ) شنا ( FINA ) و بوکس ( AIBA ) در جهت ایجاد فرصت رشد ورزشکاران سراسر جهان با هر دین و مذهبی، باشد.

کسی منکر خطرات احتمالی داشتن حجاب و پوشش اسلامی برای ورزشکاران نیست اما فدراسیون‌های ورزشی به جای دست روی دست گذاشتن بهتر است به فکر راه چاره و ایده هایی نو برای توسعه ورزش زنان در سراسر جهان باشند. تا ریشه بی انگیزگی بانوان محجبه و فعال در برخی رشته‌های ورزشی از جمله بوکس، شنا و بسکتبال در سراسر جهان زده شود.

در کشورمان ایران با وجود پذیرفته شدن حجاب بانوان بوکسور همچنان مسابقات داخلی بوکس بانوان برگزار نمی‌شود، چه برسد به حضور در رینگ مبارزات جهانی! از طرفی اعضای تیم ملی بسکتبال بانوان کشورمان مدت‌هاست چشم انتظار حضور در یک تورنمنت برون مرزی برای اثبات بی خطر بودن حجاب برای بسکتبال بانوان هستند و همچنان اتفاقی نیفتاده است. گویا مسئولان ورزش کشورمان فعلا خودشان را به خواب زده‌اند!!

 آمایا ظفر بوکسور محجبه آمریکایی

آمایا ظفر بوکسور محجبه آمریکایی

یک پاسخ به “حجابِ بی ضرر برای بوکسور محجبه آمریکایی”

  1. زیبا گفت:

    فدراسیون جهانی اگر کلاه سنسوردار نصب کند هم بوکسور مصدوم نمی شود هم امتیازات الکترونیکی ثبت شده و ناداوری نمی شود هم اینکه حجاب ممکن میشود متاسفانه در فدراسیونهای جهانی ورزشی افراد مسن مسئول از تغییر خوششان نمیاد و جوانان به پای انها میسوزن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *