تاریخ: ۱۳۹۵-۱۲-۰۸ شناسه خبر: 46468

با بانوان گزارشگر آشنا شوید؛

گزارشگران پخش زنده مسابقات ورزشی زنان در ایران

نعیمه ظفر بانوانی که مسابقات ورزشی زنان را به صورت زنده گزارش کرده‌اند

پخش زنده مسابقات ورزشی بانوان در رادیو را به فال نیک می‌گیریم اما نعیمه ظفر گزارشگر فینال بسکتبال بانوان اولین بانوی فعال در این حوزه نبوده و نیست.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ بیست سال قبل تعداد زنانی که از ورزش می‌نوشتند انگشت‌شمار بود. حالا اگر کسی بپرسد ورزشی نویس زن داریم، می‌توان بیش از ۵۰ نفر را اسم برد که در رسانه‌های مختلف از ورزش می‌گویند و می‌نویسند. البته دختران ورزشی نویس فقط از ورزش زنان نمی‌نویسند.

امروزه رسانه‌ها قوی ترین ابزار برای طرح و رواج اندیشه‌ها و کارآمدترین وسایل برای نفوذ فرهنگ‌ها به قلب جوامع هستند و نقش مهمی در شکل گیری نگرش‌های مخاطبان ایفا می‌کنند. در شرایطی که رسانه می‌تواند پله ترقی ورزش زنان باشد، سهم آنان از کل خبرهای ورزشی موجود در رسانه‌های گروهی ایران بسیار کم و ناچیز است.

آنچه که در تمام این سال‌ها ورزش بانوان از آن بی‌بهره بوده و هست امکان پخش زنده مسابقات ورزشی زنان از تلویزیون می‌باشد. اما همین تمایز نیز باعث شده نام برخی از بانوان فعال در حوزه خبر و رسانه در اذهان ماندگار شود.

این روزها حتما به گوش‌تان رسیده است که ” نعیمه ظفر، اولین گزارشگر پخش زنده بسکتبال زنان در ایران. ” نعیمه ظفر برای اولین بار بعد از انقلاب اسلامی گزارش زنده از مسابقات لیگ بسکتبال زنان را بر عهده گرفت. نعیمه تفاوت جالبی با سایر گزارشگران دارد آنهم اینکه شغلش گزارشگری و یا خبرنگاری نیست. وی مربی است و در دانشگاه آزاد و علمی کاربردی بسکتبال تدریس می‌کند. او بین هر کوارتر یک تا دو دقیقه از بازی‌های فینال مسابقات سوپر لیگ بسکتبال بانوان و جدال حساس تیم‌های کوشا سپهر سبلان و پالایش نفت آبادان، همچنین گروه بهمن و شرکت ملی گاز تهران گزارش زنده داشته است. همچنین در پایان با مربیان و بازیکنان وارد مصاحبه شده.

این اتفاق در ورزش بانوان را به فال نیک می‌گیریم. به امید روزی که گزارش زنده از مسابقات بانوان تنها به شرح دو دقیقه‌ای از بازی‌های فینال منتهی نشود و روزی رسد که تمام مسابقات لیگ داخلی بانوان به طور کامل گزارش شود.

اما بودند بانوانی که پیش از نعیمه ظفر مسابقات بانوان را به صورت زنده گزارش کرده‌اند. در بازی‌های آسیایی اینچئون، شکوفه موسوی بازی‌های تیم ملی کبدی، پرتاب‌های لیلا رجبی، تیراندازی زنان، دوومیدانی و … رو به طور کامل گزارش کرد. شکوفه موسوی متولد ۱۳۶۶ است و به گفته خودش،‌ کوچکترین سردبیر رادیو جوان.

مائده علاقه‌مند مسابقات انتخابی والیبال به میزبانی مالدیو را گزارش کرد‌. مائده از پینگ‌پنگ و بدمینتون تا کبدی، رشته‌های دیگر را هم به صورت زنده گزارش کرده است. وی کار خود را از سال ۸۰ در رادیو جوان آغاز کرده و سابقه حضور در رادیوهای مختلف مثل رادیو تهران، رادیو اقتصاد و رادیو سلامت را دارد. مائده علاقمند همچنین سابقه حضور در سیما را داشته به طوریکه در سال ۸۳ چند ماهی با شبکه خبر سیما همکاری کرده است.

هیلدا حسینی‌خواه ورزشی نویس مطرح کشورمان نیز گزارشاتی در لیگ والیبال را در کارنامه دارد. معصومه کیانی هم سال‌هاست والیبال و چند رشته دیگر از ورزش زنان را به طور زنده گزارش کرده است. اعظم حبیبی هندبال، زهره هاشمی فوتبال و سایر دخترانى که در رادیو ورزش و رادیو جوان، گزارش‌های زنده داشتند.

جهت مشاهده کلیپ از نخستین گزارشگر زن پس انقلاب در لیگ بسکتبال بانوان لطفا کلیک کنید

4 پاسخ به “گزارشگران پخش زنده مسابقات ورزشی زنان در ایران”

 1. گزارشگر رادیو گفت:

  متاسفم متاسفم متاسفم که سایت ورزش بانوان هم در راستای هدف شهرت طلبی یک خانم تازه به دوران رسیده به نام نعیمه ظفر قرار گرفت و ایشون رو باز هم به عنوان نخستین گزارشگر ورزش بانوان تو رادیو معرفی کرد. دروغ بزرگ و کثیفی که در چهار روز اخیر از سوی خود این خانم رواج یافته رو شما هم بال و پر دادین. سایت محترم ورزش بانوان! شما با انتشار خبر دروغ درباره تاریخ سازی نعیمه ظفر اشتباه بزرگی مرتکب شدید. ایشون روز جمعه فقط به مدت هشت دقیقه بسکتبال رو زنده گزارش کرده، کاری که قبلا مائده علاقه مند و شکوفه موسوی و … دیگه انجام داده بودن.

  • ورزش بانوان گفت:

   هدف ما روشن شدن همین مطلب بود که قبل از خانم ظفر بسیاری دیگر بوده اند که زحمتهای فراوانی در مسیر انعکاس و پوشش اخبار بانوان کشیده اند. و واقعا ایشان اولین نفر در این مسیر نبوده اند. ممنون از توجه شما. لطفا مطالب را کامل و دقیق بخوانید

 2. پويا گفت:

  به جای این گزارش ضد زن و ضد حقیقت ، می خواستی حقیقت را بنویسی ؛ دنیا می چرخد و تمام زنانی که پیش از این نعمیه گزارش نوشته اند از این نوشته تو دلخورند و این دلخوری به تو بازمی گردد. اگر روز در زندگی کار مهمی انجام دادی اما دیگران با شیپور و کرنا آن را به نام خود تمام کردند بدان از کجا خورده ای. حیف آن قلم که شده برایت ابزار مجیزگویی

  • ورزش بانوان گفت:

   سلام کاش خبرو کامل بخونید . ما هم در این خبر تاکید کردیم که خانم نعیمه ظفر اولین کسی نیستند که مسابقات ورزشی بانوان را گزارش می کنند . حتی اسامی بزرگواران و زحمتکشان قبلی رو هم ذکر کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *