تاریخ: 2017-04-10 شناسه خبر: 47606

صعود موفقیت آمیز ولی تلخ برای بانوی کوهستان؛

گردهمایی همنوردان زنده یاد بانو سیما نیک رفتار

گردهمایی همنوردان زنده یاد بانو سیما نیک رفتار

بعد از گذشت حدودا هفت ماه از درگذشت بانوی کوهنورد، گروهی از دوستان و همنوردان مرحومه سیما نیک رفتار مراسم یادبودی را برای وی در نظر گرفته‌اند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ عصر روز ۲۹ مرداد ۹۵ یک گروه از کوه نوردان ایرانی بعد از صعود به قله دماوند و در راه برگشت از این کوه پرهیبت اتفاق تلخی را تجربه کردند. به گفته یکی از اعضای این گروه، در مسیر بازگشت و بعد از ثبت تصاویری از صعود به بلندترین کوه ایران، سه قطعه سنگ بسیار بزرگ به سمت آنها آمد. با ندای کوه نوردان حاضر در جلوی مسیر، دو تخته سنگ از کنار اعضای گروه رد شد ولی متاسفانه سنگ سوم به سیما نیک رفتار برخورد کرد و باعث ضربه شدید مغزی و ضرب دیدگی در ناحیه دنده سمت راست وی گردید.

همراهانش بلافاصله موضوع را به هلال احمر گزارش داده و خود نیز با هرآنچه در اختیار داشتند کمک‌های امدادی از جمله عمل CPR بر جسم تقریبا نیمه جان ایشان را شروع کردند. در تمام این مدت هم خبری از هلال احمر نشد و کسی به کمک این بانوی کوهستان نیامد. در نهایت متاسفانه بانوی کوهنورد ۳۳ ساله از استان تهران در ساعت ۵۰ : ۷ عصر همان روز درگذشت.

این در حالی است که هلال احمر در محل حاضر نشد و در توجیه عدم حضور برای امداد رسانی اظهار کرد: “در ارتفاع بالای ۴۵۰۰ متر امکان هرگونه امداد رسانی توسط هلی کوپترهای امداد و نجات وجود نداشت. ضمنا ساعت وقوع حادثه ۵۵ : ۱۸ گزارش گردید که با توجه به نزدیکی به غروب آفتاب باز امکان امداد هلی کوپتر نبود.”

پس از حادثه مرگبار سقوط سنگ در مسیر یخچال غربی دماوند ۲ نفر از کوهنوردان در کنار بانو سیما نیک رفتار ماندند و بقیه به دلیل تاریکی هوا و پرتگاهی بودن مسیر به سمت پایین حرکت کردند.

پیکر مرحومه ” سیما نیک رفتار ” توسط همنوردان وی و با تلاش کوهنوردان منطقه تا ساعاتی از نیمه شب و در سرمای حاکم بر منطقه از ارتفاع ۵۳۰۰ متری به ارتفاع ۴۸۰۰ متری منتقل گردید و بدلیل تاریکی هوا و سختی مسیر ادامه انتقال وی به صبح روز شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ موکول شد این در حالی است که هلال احمر به هیچ وجه برای امداد رسانی حاضر نشد.

در همین راستا و بعد از گذشت حدودا هفت ماه از درگذشت بانوی کوهنورد، گروهی از دوستان، همنوردان و خانواده مرحومه نیک رفتار مراسم یادبودی را برای وی در نظر گرفته‌اند. این مراسم ساعت ۹ صبح روز جمعه ۲۵ فروردین ماه برگزار می‌شود و از تمامی ورزش دوستان و حامیان این بانوی آسمانی برای حضور در مراسم دعوت به عمل آورده شده است.

مکان گردهمایی : لواسان، روستای افجه، مسیر دشت هویج ، محل ستاد اطلاع رسانی گروه کوهنوردی لواسان

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق ….. ثبت است بر جریده عالم دوام ما
مستی به چشم شاهد دلبند ما خوش است …. زان رو سپرده اند به مستی زمام ما

گردهمایی همنوردان زنده یاد بانو سیما نیک رفتار

گردهمایی همنوردان زنده یاد بانو سیما نیک رفتار

4 پاسخ به “گردهمایی همنوردان زنده یاد بانو سیما نیک رفتار”

 1. یک دوست گفت:

  همیشه با لبخند پـر مهــــرش و بــرق چشمانش، بسـان یک معجـــــزه شفابخش غصه هایمان بود و عشق را به والاترین مقــام معنا کرد،
  تا اینکه در غــــــروب جمعــه ۲۹ مــــــــرداد مـــــاه ۱۳۹۵ در راه بازگشت از قله دمــــاوند در مسیر جبهه غـــربی جـان به جـان آفــرین تسلیم نمود

 2. همنورد گفت:

  سیما جان، سیمای مهربانت یک دم از خاطرمان محـــو نخواهـد شــد و صـــدای دلنشینت همـــواره بر قلبمان طنیــن انداز خواهــــد بود
  روحت شاد و آسمانی شدنت مبارک باد

 3. همنورد گفت:

  روحت شاد همنورد شاد و خندان و پر انرژی تو نماینده همه کوهنوردان و دختران مظلوم این مرز پر گوهری

 4. باباکوهی گفت:

  روحش شاد و مورد مغفرت حضرت حق
  جبهه غربی دماوند به دلیل شیب تند و ریزش سنگ معروف است . هرازگاهی از این قبیل سوانح در آن رخ میدهد . به دنبال اتهام زدن و پیدا کردن مقصر نیستم زیرا که معتقدم کسی که جان دادن جان می ستاند و از مرگ گریزی نیست . اما ای کاش لیدر های محترم گروههای کوهنوردی وتوریستی و طبیعت گردی و …
  این موضوع را باور میکردند که برای کوهنوردی ۲ نفر کم و سه نفر زیاد است . این جمله را بارها از زبان پیشکسوتان و اساتید با تجربه کوهنوردی شنیده ایم . اما افسوس که به کار نمیبندیم و یا ناشنیده می انگاریم . تعداد نفرات گروه باعث مشود که از قدرت مانور اعضا کاسته شود و همچنین امکان تولید خطر حادثه ساز برای دیگر کوهنوردان در منطقه بیشتر گردد . متاسفانه لیدر های محترم به دلایل گوناگون مالی و شهرتی اقدام به صعود های پرجمعیت به قله های مطرح میکنند بی آنکه محلی به جمله فوق بگذارند . اگر باور داشته باشند که دماوند بلندترین قله ایران با شرایط سرما و یخ و سنگ و گوگرد است و نه تپه نزدیک به شهرشان ، شاید ملاحظه بیشتری به خرج داده و به جهت کسب منفعت و شهرت اقدام به برگزاری صعودهای پرجمیعت آنهم در روزهای پرترافیک سال ننمایند . که باعث تولید حادثه گردند .
  بدانیم که کوهنوردی به کوه رفتن و لباس رنگانگ و مارک کوهنوردی پوشیدن نیست . بدانیم که هر کاری آداب و قوانین خاص خود را طلبیده و بی توجهی به این قوانین باعث داغدار شدن خانواده ها میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *