تاریخ: ۱۳۹۶-۰۳-۲۹ شناسه خبر: 50528

هلنا کاستا؛

سرمربی سابق تیم فوتبال بانوان ایران روی نیمکت تیم بوندسلیگایی

هلنا کاستا سرمربی سابق تیم فوتبال بانوان ایران روی نیمکت تیم بوندسلیگایی

مسئولان باشگاه آینتراخت فرانکفورت، هلنا کاستا را به عنوان مربی استعدادیاب برگزیدند.

به‌ گزارش سایت ورزش بانوان؛ مسئولان باشگاه آینتراخت فرانکفورت، هلنا کاستا پرتغالی تبار که پیش‌تر به عنوان سرمربی در کشورهای ایران و قطر فعالیت کرده و هدایت تیم‌ ‌فوتبال زنان ایران را بر عهده داشت، به عنوان مربی استعدادیاب باشگاه آینتراخت فرانکفورت انتخاب کردند تا به عنوان اولین مربی زن در تاریخ بوندسلیگا روی نیمکت یک تیم‌ ‌در سطح حرفه‌ای مردان بنشیند.

از کاستا به سبب دانش زیادش در فوتبال به شوخی به عنوان “ژوزه مورینیو دامن‌پوش” یاد شده است. این مربی قبلا در لیگ فرانسه هم در مقطعی هدایت یک تیم‌ ‌فوتبال در رده مردان را بر عهده داشت. حالا این مربی ۳۹ ساله در حالی به عنوان مربی استعدادیاب فرانکفورت برگزیده شده که یوفا در تلاش است تا جنسیت را در فوتبال کشورهای عضو اتحادیه از بین ببرد و به همین خاطر داوران زن زیادی هم با اخذ مدارک عالی به زودی به قضاوت در سطوح حرفه‌ای فوتبال در قاره اروپا از جمله بوندسلیگا خواهد پرداخت.

گفتنی است؛ هلنا کاستا ۱۳ سال هدایت تیم جوانان بنفیکا را بر عهده داشت. خانم کاستا از سال ۲۰۱۲ سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران بوده است. او پیش از حضور در ایران هدایت تیم ملی زنان قطر و چند تیم باشگاهی را بر عهده داشت. اما بعد از اینکه در رساندن تیم ملی فوتبال زنان ایران به جام جهانی ۲۰۱۵ ناموفق عمل کرد، پاسخی به عملکردش به رسانه‌ها نداد و پس از آن بارها به بهانه‌های مختلف ایران را ترک کرد و سرانجام هم طوری رفت که بازگشتی به دنبال نداشت.

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال زنان ایران، ۷ می ۲۰۱۴ مربی تیم فرانسوی فوتبال مردان کلرمون فوت شد. این بالاترین موقعیت مربی‌گری در دنیای فوتبال مردان است که به یک زن سپرده می‌شود. البته پیش از اینکه کار خود را در کلرمون آغاز کند بعد از گشذت یک مقطع زمانی کوتاه از سمت مربیگری این تیم کناره‌گیری کرد.

برداشت ادیت شده از ایسنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *