تاریخ: ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ شناسه خبر: 51204

مجوز ورزش دختران در مدارس عربستان صادر شد

مجوز ورزش دختران در مدارس عربستان صادر شد

وزارت آموزش و پرورش عربستان سعودی روز سه‌شنبه اعلام کرد که اکنون دختران مجوز ورزش در مدارس دولتی را دریافت خواهند کرد.

به گزارش سایت ورزش بانوان و به نقل از excellesports.com؛ وزارت آموزش و پرورش عربستان سعودی روز سه‎شنبه اعلام کرد که اکنون مجوز ورزش دختران در مدارس عربستان صادر شده است. این تغییر عمده در تربیت بدنی عربستان پس از اینکه سال‌ها فعالان حقوق زنان مسئولان این کشور را برای بازنگری بر قوانین حاکم، تحت فشار قرار دادند، صورت پذیرفت.

قبل از اینکه وزارت ورزش عربستان راه را برای ورزش دختران در مدارس دولتی باز کند، دختران در عربستان از فعالیت‌های ورزشی در مدارس دولتی محروم بودند و تنها در برخی مدارس غیر انتفاعی اجازه چنین فعالیت‌هایی داده می‌شد. اما اکنون اجازه ورزش دختران در مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها و همچنین دانشجویان دختر در موسسات آموزشی دولتی صادر شده است.

البته این تصمیم نگاهی دارد به بندی از سند ۲۰۳۰ یونسکو.

طبق آمار و ارقام تنها ۱۳% از سعودی‌ها فقط یک بار در هفته ورزش می‌کنند اما مقامات عربستان قصد دارند تا این آمار را به ۴۰% برسانند.

پیش از این برخی اعضای هیئت علمای بزرگ این کشور در فتواهای خود فعالیت ورزشی دختران در مدارس را حرام دانسته و مدعی شده بودند که وظیفه زنان تنها نشستن در خانه و تربیت فرزند بوده و ورزش نیز که از مفاسد به شمار می‌آید، برای زنان و عفت آنها خطرناک است.

با این حال همچنان ورزش زنان در عربستان تابو به شمار می‌رود.

اکنون وزارتخانه می‌گوید کلاس‌ها باید طبق موازین شرعی و اسلامی برگزار شود. همچنان هم مشخص نیست که حضور دختران در کلاس‌های ورزش مدارس منوط به اجازه از سرپرستان مرد است یا حضور در این کلاس‌ها برای همه لازم و اجباری می‌باشد.

اخبار مرتبط:

برای اولین بار یک زن در یک پست ورزشی در عربستان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *