تاریخ: ۱۳۹۶-۰۸-۲۳ شناسه خبر: 55164

پیش از شروع لیگ برتر والیبال بانوان؛

از بخشش والیبالیست محروم تا داوری که مربی شد!

ترکیب تیم ملی والیبال بانوان ایران برای مسابقات انتخابی زنان جهان

لیگ برتر والیبال بانوان گرچه امسال با تاخیر طولانی آغاز می‌شود اما اتفاقات درخور توجهی را در خود جای داده است.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ لیگ برتر والیبال بانوان گرچه امسال با تاخیر طولانی آغاز می‌شود اما اتفاقات درخور توجهی را در خود جای داده است که در ادامه به دو مورد آن اشاره می‌کنیم:

بازگشت یکی از اخراجی‌ها!

یک ماه بعد از هشتمی تیم والیبال بانوان امید کشورمان در مسابقات زیر ۲۳ سال آسیا که اردیبهشت ماه سال جاری به میزبانی تایلند برگزار شد، فدراسیون والیبال ایران سه بازیکن تیم ملی امیدهای بانوان را به دلایلی که اعلام نشد محروم کرد! البته چه کسی است که از علت محرومیت این سه نفر بی‌خبر باشد. گرچه به وضوح جایی به آن پرداخته نشد.

فدراسیون والیبال هم با خبری که ساعت ۱۲ پنج‌شنبه شب در خروجی سایت خود منتشر کرد، این بانوان را از یک تا سه سال محروم کرد آن هم تنها با یک توضیح مختصر: «ایجاد حاشیه‌های نامناسب برای تیم!»

بدنبال انتشار این خبر، مسئولان از شفاف سازی شانه خالی کردند و این خبر دست به دست در رسانه‌های خبری و غیر خبری با عناوین مختلف چرخید و آبروی دختران ایران دستاویز کسانی شد که قصد صدمه زدن به بدنه ورزش بانوان را دارند! چرا فدراسیون چنین فرصتی را برای این افراد مهیا ساخت در حالیکه قصد بخشش زودهنگام این دختران را داشت؟!

کمتر از شش ماه از محرومیت دختران والیبالیست می‌گذرد، درحالیکه یکی از این دختران با یک تیم تازه وارد لیگ برتر قرارداد بسته است. مخالفتی با حضور هیچ‌کدام از این بانوان در لیگ برتر نیست و صدالبته ورزش حرفه‌ای حق آنهاست. اما اینجا این سوال مطرح می‌شود که هدف از جنجال‌های آن روزها چه بود؟

بیزینس یا والیبال!

در بین اسامی تیم‌هایی که برای رقابت در لیگ امسال اعلام آمادگی کرده‌اند چند تیم نام ناآشنا به چشم می‌خورد. گرچه باید حضور و حمایت اسپانسرها از ورزش بانوان را به فال نیک گرفت اما در این میان هستند تیم‌هایی که مجوز حضور در لیگ برتر را با پرداخت هزینه‌ای به فدراسیون دریافت و بدون هیچ تخصصی بازیکن جذب می‌کنند و در آخرین مرحله به فکر انتخاب مربی می‌افتند.

اسپانسرهایی که بدون قرارداد مالی و تنها با ۵۰ میلیون، تیمی را برای لیگ برتر می‌بندند و با هدف مطرح شدن برندشان تیمداری می‌کنند. بازیکنانی را که اکثرا در سطح استان تهران هستند، جذب می‌کنند، آنهایی که تنها برای شناخته شدن و پز بازیکن لیگ برتری بودن، بدون دستمزد هم، حاضر به قبول هر شرایطی هستند. در آخر پس از معرفی افراد متعدد به عنوان سرمربی، یکی از داوران کم توقع لیگ را به عنوان سرمربی معرفی می‌کنند. اگر سایر مربیان به حضور یک داور در راس تیمی اعتراض نمی‌کردند تا این فرد برای دریافت مدرک بین‌المللی مربیگری به تایلند سفر کند، آیا فدراسیون جویای کارت مربیگری وی نمی‌شد؟

در این شرایط باید به چه کسی خرده گرفت؟ اسپانسرها، مسئولان فدراسیون یا مربیان و بازیکنانِ کم توقع؟ اسپانسر با پرداخت کمترین هزینه برند خود را مطرح می‌کند اما اینگونه بی‌تدبیری‌ها ضربه بزرگی به والیبال بانوان می‌زند. اسپانسری مثل پارسه برای کسی درس عبرت نشده و شاهد هستیم که همچنان هم تیشه بی خیالی به ریشه والیبال بانوان زده و اسپانسرها را بدون در نظر گرفتن شرایط خاصی دعوت به تیمداری می‌کنند.

آیا برگزاری لیگی با اینچنین تیم‌هایی، گره از کار والیبال بانوان باز خواهد کرد و بر سطح کیفی والیبال و بازیکنان خواهد افزود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *