تاریخ: ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ شناسه خبر: 56004

گزارشی از هفته دوم لیگ کاراته بانوان

دختران کاراته و رنج کمبود اسپانسر در سوپر لیگ

هفته دوم سوپر لیگ کاراته زنان کشور در حالی در سالن کبکانیان برگزار شد که تیم بیمه تعاون، غول بزرگ سوپر لیگ به دلیل حضور ملی پوشان این تیم در کاراته وان ژاپن به میدان نرفت.

کاراته بانوان

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان ؛ سوپر لیگ کاراته زنان همچنان معدن استعدادهای کاراته است. درخشش دختران کاراته ایران تازه آغاز شده و آینده ، مثل همه روزهای خوبی که سپری کرده ایم روشن به نظر می رسد اما سوپر لیگ آن قدرها هم شسته و رفته و در شرایط ایده آل برگزار نمی شود.

فدراسیون کاراته با پشتکار مثال زدنی به دنبال برگزاری منظم لیگ است اما مشکلات مالی ، فشار زیادی روی دختران کاراته کا وارد می کند و این ، سلاح عشق و انگیزه پیشرفت است که گاهی سبب می شود  آن ها را در برابر مشکلات ، رویین تن ببینیم. سوپر لیگ کارته امسال ۲ چالش اساسی دارد. یکی تجمع ستاره ها در یک تیم که لیگ را تک قطبی کرده و دومی ، ضعف مالی تیم ها به طوری که حامیان مالی تیم ها ، توانایی هزینه زیادی در تیم هایشان ندارند. در حاشیه هفته دوم سوپر لیگ با تنی چند از کاراته کاهای حاضر هم کلام شدیم:

بهنوش نجفی عضو تیم ملی در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی  می گوید: سطح سوپر لیگ نسبت به سال های گذشته کاهش پیدا کرده است زیرا اسپانسرها نسبت به قبل کم شده اند. بیشتر کاراته کاهای ملی پوش نیز در یک تیم جمع شده اند و این ، چندان جالب نیست. از نظر مالی شرایط خوبی برای کاراته کاها وجود ندارد چون کاراته کای حرفه ای باید از کاراته کسب درآمد کند و وقتی اسپانسری نباشد شرایط بد پیش می رود.

فاطمه بغلانی پور مربی تیم پیام نور مرکزی اما با نظر نجفی در مورد سطح لیگ مخالف است و میگوید : به نظر من کیفیت لیگ نسبت به گذشته افزایش چشمگیری داشته است با این حال ما نیاز به عامل انگیزشی قوی تری برای دخترانمان داریم. در سوپر لیگ انتظار حضور پررنگ حامیان مالی وجود دارد و این ، مشکلی است که تقریبا همه تیم ها با آن مواجه هستند.

وی که ۶ سال است مربی تیم ملی کاتا و کومیته نوجوانان و جوانان است می افزاید:  همه کاراته کاها تهرانی نیستند و تعداد زیادی از آن ها از شهرستان ها می آیند. اسپانسر ورودی مسابقات را پرداخت می کند و پولی که به کاراته کاها می دهد بسیار اندک است و به سختی کفاف هزینه ایاب و ذهاب آن ها و غذای آن ها را هم می دهد. البسه یک کاراته کا به خودی خود هزینه زیادی دارد. بسیاری از کاراته کاهای سوپر لیگ هیچ پولی دریافت نمی کنند و همین مبالغ ناچیز هم سهم ملی پوشان است که دستمزد یک کاراته کای درجه ۳ مردان هم نیست.

سحر شیروانی عضو تیم هیئت کاراته اصفهان نیز می گوید: اسپانسرهای قوی در ورزش زنان مثل دانشگاه آزاد ، ذوب آهن و سپاهان در کاراته فعالیت ندارند و فقط یک اسپانسر قوی به نام بیمه تعاون در سوپر لیگ وجود دارد که همه ستاره ها در آن جمع شده اند یعنی تمام لیگ با تیم ملی ایران مسابقه می دهد.

آلاله صعودی از ایلام و عضو تیم پیام نور مرکزی که سال گذشته یکی از اعضای تیم ملی در مسابقات جهانی اتریش بود نیز با تایید نظر شیروانی می گوید: به دلیل دور شدن اسپانسر ها ، بازی جذاب در لیگ کم است. مشکلات مالی شدیدی در لیگ وجود  دارد و من سال گذشته هم مبلغ  قراردادم را به صورت کامل دریافت نکردم.

مریم کریمی یکی ازکاتاروهای تیمی هیئت اصفهان است که می گوید: ؛ از سال ۸۴ تا ۹۳ عضو تیم سپاهان اصفهان بودم. در سال ۹۴ برای تیم هیئت اصفهان ، سال ۹۵ برای پیام نور فارس و  امسال هم برای هیئت اصفهان مسابقه داده ام. با توجه به این که آی دی کارت های سایر بازیکنان تقریبا صادر شده بازیکنان مطرح تری ار هفته دوم سوپر لیگ وارد کار شدند اما در مورد وضعیت مالی کاراته کاها باید بگویم از سالی که از سپاهان جدا شدم نبود اسپانسر ما را به شدت اذیت کرد. سقف قرارداد بسیار پایین است و پوشش خبری ورزش بانوان هم  مشکل بزرگی است و شاید اگر این معضل کمی رفع شود اسپانسرها رغبت بیشتری به حضور در کاراته زنان پیدا کنند. این موضوعی است که نباید از آن به سادگی گذشت.

نتایج هفته دوم سوپر لیگ کاراته زنان اینجا در دسترس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *