تاریخ: 2016-07-02 شناسه خبر: 5645

برنامه غذایی مناسب برای شاغلین

برنامه غذایی برای شاغلین

در اکثر افراد شاغل به علت شغل‌شان و رژیم‌های اشتباه درمانی خودشان، وعده‌های غذایی خود را تغییر می‌دهند و این موضوع سبب به خطر افتادن سلامتی‌شان می‌شود

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ در اکثر افراد شاغل به علت شغل‌شان و رژیم‌های اشتباه درمانی خودشان، وعده‌های غذایی خود را تغییر می‌دهند و این موضوع سبب به خطر افتادن سلامتی‌شان می‌شود.

مرتضی صفوی متخصص تغذیه در مورد افراد شاغل گفت: اکثر افراد شاغل به علت شغل‌شان وعده‌های غذایی خود را تغییر می‌دهند.

وی ادامه داد: هرم غذایی شامل گروه‌های کربوهیدرات، سبزیجات، میوه‌ها، لبنیات و پروتئین‌ها است که باید هر کدام از این گروه‌ها را به مقدار متعادل توجه فراوانی نمود.

وی افزود: با توجه به سه شرط اصلی تنوع (استفاده از گروه‌های غذایی متنوع)، تعادل (به اندازه خوردن مواد‌غذایی) و متناسب (توجه به وضعیت فیزیولوژیکی، پاتولوژی و جنس) در رژیم‌غذایی باید به سهم مواد‌غذایی هر یک از این گروه‌ها هم آگاه باشید.

وی بیان کرد: گروه‌های غذایی کربوهیدرات ۶-۱۱ سهم که شامل یک کف دست نان سنگگ (صبحانه)، دو کفگیر برنج (نهار) و دو کف دست نان است و مجموعا ۶ سهم را به خود اختصاص می‌دهند. سبزیجات و میوه‌ها هر یک ۳-۵ سهم است که می‌توانید به صورت یک لیوان سبزی خام یا سبزی پخته‌شده در غذا (مثل کرفس، قورمه سبزی) مصرف کنند.

صفوی با اشاره به بقیه گروه‌های غذایی گفت: لبنیات‌ ۲-۴ سهم که به صورت میانگین برای افراد سه سهم به صورت یک لیوان ماست، شیر، ۴۵ گرم پنیر کافی است. البته گفتنی است که نوجوانان در حال رشد ۴ سهم باید در برنامه غذایی خود داشته باشند.

این متخصص تغذیه در مورد سهم پروتئین‌ها، سه سهم را به صورت کباب یا تخم مرغ توصیه کرد.

وی در پایان در مورد افراد شاغل با توجه به شغل‌شان (کار فیزیکی، شبانه و بی‌تحرکی) گفت: این افراد به غیر از توجه به سهم غذایی در برنامه خود باید به صرف جبران آن مثل ویتامین D (شاغلین شبانه)، کربوهیدرات (شاغلینی که کار شبانه می‌کنند) و افرادی که میزنشین هستند به تحرک خود توجه فرمایند./ باشگاه خبرنگاران جوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *