تاریخ: ۱۳۹۶-۰۹-۲۴ شناسه خبر: 56580

گزارش اولین دوره مسابقات کشتی آزاد زنان کشور؛

گام اول دختران کشتی گیر برای تحقق یک رویا

اولین دوره رقابت های کشتی کلاسیک قهرمانی زنان ایران روزهای 23 و 24 آذر به میزبانی تهران و در خانه شماره 2 کشتی در ورزشگاه آزادی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان ، این رقابت ها در ۶ وزن و با حضور ۱۰۳ ورزشکار برگزار شد. در کشتی کلاسیک، کشتی گیران در یک زمان ۳ دقیقه ای به مبارزه با یکدیگر می پردازند ودر صورتی که اختلاف امتیاز دو مبارز به ۵ برسد، کشتی به پایان می رسد.

استان های اصفهان، البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خوزستان، کرمانشاه، لرستان، مازندران و یزد استان هایی بودند که با ترکیب کامل در این رقابت ها حاضر بودند.

آنی ماجیا آلاتو و ساری سوسانا ایلیمکی از فنلاند، پاولینا گئورگیو از یونان، وسنا پیپرسکی از صربستان، تولای کارایازی از ترکیه، ادیت دوزا از ایتالیا و استفانی براون و دمیترا کوتسوپودیوتیس از کانادا به عنوان داوران خارجی در این مسابقه ها قضاوت کردند.همچنین آنا واسیلنکو از کشور اوکراین نیز به عنوان ناظر فنی در این رقابت ها حضور داشت.

یکی از نکات جالب توجه آغاز رقابت ها با ضربه فنی بود. فاطمه علیزاده در وزن ۵۰ کیلوگرم موفق شد حریف خود را ضربه فنی کند. یکی دیگر از نکات این رقابت ها تعداد بالای ضربه فنی بود که در دورهای ابتدایی بیش از نیمی از کشتی ها با ضربه فنی به پایان رسید.

نکته تاسف بار این رقابت ها نیز این بود که با وجود برگزاری این رقابت ها با پوشش کامل اسلامی نه تنها هیچ مردی اجازه حضور در سالن برگزاری رقابت ها را نداشت بلکه علاوه برتماشاگران، خبرنگاران نیز اجازه همراه داشتن گوشی موبایل را نداشتند. موضوعی که از سوی رسانه ها با انتقاد رو به رو شد.

منظمی نایب رییس بانوان فدراسیون کشتی حراست وزارت ورزش را مسئول این اتفاق می دانست و وزارت خانه هم اعتقاد داشت همه چیز در دست خادم و منظمی است. نایب رییس فدراسیون هم چنین در زمان برگزاری رقابت ها بیشتر نقش حراست را ایفا می کرد و ورود و خروج تماشاگران و خبرنگاران حاضر را زیر ذره بین قرار داده بود.

این رقابت ها با تمام کاستی ها و مشکلاتی که وجود داشت برگزار شد و تنها نکته خوشایند این است که باردیگر ورزش روی خوش خود را به دختران نشان داد. جایی که محدودیت های فراوانی وجود دارد اما برگزاری همین رقابت ها ولو با بسیاری از محدودیت های منطقی و غیرمنطقی می تواند آغازی برای عملی شدن یک رویا برای دختران باشد. رویایی که می تواند با تدبیر مدیران به واقعیت تبدیل شود.

قهرمانان هر وزن این دوره از رقابت ها به شرح زیر است:

  • ۵۰ کیلوگرم: ۱- لیلا سیاهپوشی از همدان ۲- فاطمه علیزاده از خراسان رضوی۳- پگاه سناور از مرکزی و ندا رحمانی از کرمانشاه
  • ۵۵ کیلوگرم: ۱- فاطمه نیکبخت از چهارمحال و بختیاری ۲- الهام بهرامی از لرستان ۳- زهرا یزدانی از مازندران و اسماء نادری از همدان
  • ۶۰ کیلوگرم: ۱- زهرا سلحشور از خوزستان ۲- مبینا عزیزی از همدان ۳ – معصومه حاتمی از اصفهان و زهرا دارابی از کرمانشاه
  • ۶۵ کیلوگرم:۱- میمنت قاسم آبادی از خراسان رضوی ۲- الهام رضایی از مازندران ۳- نرگس اسدزاده از لرستان و ساجدالسادات بخشایش از یزد
  • ۷۰ کیلوگرم: ۱- کوثر لفته زاده از اصفهان ۲- زهرا رهنما از خراسان رضوی ۳- سحر غنی زاده از مازندران و سحر امیریان از کرمانشاه
  • ۷۵ کیلوگرم: ۱-صبا کرمعلی از همدان ۲- معصومه خانلر از مازندران ۳- زهرا محمدی از خوزستان و نیلوفر امینی پور از البرز

رده بندی تیمی:

۱- کرمانشاه با ۴۲ امتیاز ۲- همدان با ۳۸ امتیاز ۳- خراسان رضوی با ۳۷ امتیاز ۴- مازندران با ۳۵ امتیاز ۵- اصفهان با ۲۸ امتیاز ۶ – خوزستان با ۲۷ امتیاز ۷- البرز با ۲۶ امتیاز

گزارش از: شبنم روحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *