تاریخ: ۱۳۹۶-۰۹-۲۸ شناسه خبر: 56772

هشدار نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی؛

توصیه لاله حاکمی به بانوان در هوای آلوده: فقط داخل سالن ورزش کنید

توصیه لاله حاکمی به بانوان در هوای آلوده: فقط داخل سالن ورزش کنید

نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی ضمن اعلام این مطلب که باید فعلا ورزش در محیط آزاد متوقف شود از بانوان خواست تا فقط داخل سالن ورزش کنند.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان؛ امروزه آلودگی هوا به یکی از مشکلات جدی مردم تبدیل شده است و به خصوص در شهرهای بزرگ خود را بیشتر نشان می‌دهد. در کنار این مورد، عدم تحرک و فعالیت بدنی نیز خود مشکلی دیگر به حساب می‌آید.

ورزش در هوای آلوده سبب تشدید اثرات منفی آلودگی بر انسان می شود چون زمینه ورود حجم بالایی از ذرات معلق و گازهای آلوده را به بدن فراهم می‌کند.

هنگام ورزش کردن میزان رسوب ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون در ریه انسان چند برابر بیشتر از حالت معمول است.

دکتر لاله حاکمی نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی با اشاره به هوای بد این روزهای تهران، در گفتگو با برنامه ایران دخت شبکه ورزش تصریح کرد:

من به شخصه فعلا در این هوای آلوده به ورزش‌های داخل سالنی روی آورده‌ام. وقتی ما ورزش می‌کنیم عمق و تعداد تنفس بیشتر می‌شود و تهویه‌ای که باید ریه‌ها انجام دهند نیز بیشتر می‌شود، قطعا آلاینده‌های بیشتری هم وارد بدن می‌شود.

بنابراین باید فعلا ورزش در محیط آزاد را متوقف کنیم. ورزش داخل سالنی خصوصا سالن‌هایی که سیستم تهویه داشته باشند، مناسب‌تر است. چرا که هوای بیرون و هوای داخل سالن هم با هم مرتبط هستند.

وی با اشاره به اینکه هنوز پارک‌ها خلوت نشده و مشاهده می‌شود که بانوانی که پای ثابت ورزش‌های صبحگاهی هستند همچنان در حال ورزش کردن در این هوای آلوده هستند، عنوان کرد:

تعداد زیادی از بانوان مسن و بازنشسته هستند که برنامه روتین پیاده روی در پارک را دارند و تعدادشان از آقایان بیشتر است. این برنامه بسیار خوب است اما در شرایط فعلی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

به خصوص اینکه این آلاینده‌ها در افرادی با سنین بالاتر، در کودکان و بانوان باردار یا کسانی که بیماری قلبی و ریوی دارند، تاثیر مخرب تری دارد. توصیه می‌شود فعلا از برنامه ورزشی خود در پارک‌ها پرهیز کنند و در منازل خود راه بروند و ورزش کنند. یا از ویدیو های آموزشی ورزشی استفاده کنند.

نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزش ضمن هشدار در خصوص اثرات مخرب آلودگی هوا بر بدن افراد، گفت:

امیدواریم که افراد پیش از اینکه علایم در بدنشان ظاهر شود از بروز آن جلوگیری کنند، چرا که پیشگیری مقدم بر درمان است. سوزش چشم، سردرد، احساس خستگی و کسالت، حتی ممکن است بعضی‌ها پرخاشگر و بی‌حوصله شوند.

سوزش گلو، خس خس سینه و بروز مشکل در تنفس، اختلال در ضربان قلب و تنگی نفس، ضعف عمومی و دردهای عضلانی از دیگر علایمی هستند که نشان از درگیر شدن بیش از حد بدن با هوای آلوده دارند.

او با اشاره به اینکه ماسک‌های معمولی که در دسترس عموم قرار دارد تاثیر چندانی در مقابله با حجم زیاد آلودگی هوای این روزهای تهران ندارد، بیان کرد:

ماسک‌های فیلتردار مناسب‌تر است اما ممکن است استفاده از آن نیز برای تمامی افراد آسان نباشد پس بهتر است از منازل خود خارج نشوند.

درعین حال با خوردن مایعات بیشتر، لبنیات خصوصا شیر کم چرب، مواد آنتی اکسیدان، میوه جات، سبزی جات، موادی که ویتامین C بیشتری دارند مثل، گوجه فرنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، پرتقال و زرشک تا حدودی تاثیرات مخرب آلودگی هوا بر بدن را کم کنند.

برای اطلاع از اخبار متنوع و لحظه‌ای انتشار یافته در شبانه روز با کانال ورزش بانوان در تلگرام به نشانی varzeshebanovan@ همراه شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *