تاریخ: ۱۳۹۶-۱۰-۱۲ شناسه خبر: 57277

درباره حضور دختران با پوشش مردانه در ورزشگاه‌ها؛

وقتی دختران انفرادی کار می‌کنند / اعتراض بی ریشه دختران ریش دار!

حضور زنان در ورزشگاه ها : وقتی دختران انفرادی کار می‌کنند / اعتراض بی ریشه دختران ریش دار!

حضور دختران علاقمند به تماشای مسابقات ورزشی با پوشش مردانه در ورزشگاه‌ها بر خلاف آن چه تصور می‌شود، پروژه حضور زنان در ورزشگاه‌ها را به عقب می‌برد.

به گزارش پایگاه خبری ورزش بانوان ؛ در سال های اخیر حضور زنان در ورزشگاه ها به صورت جدی تر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و در این میان بسیاری انتقادات نسبت به این موضوع مطرح می شود. موافقان به دنبال این هستند که مخالفان را متقاعد کنند تا اجازه حضور زنان به ورزشگاه ها را صادر کنند.

موارد کوچک و بزرگی در همین راستا مطرح می شود. با این حال که اکثرا حق را به دختران می دهند و انتظار دارند آن ها بتوانند راهی به ورزشگاه ها پیدا کنند اما مسئولان ورزش کشور اعلام کردند که این موضوع نیاز به بسترسازی دارد و زمان بر است.

در هفته های اخیر دختران در اعتراض به این موضوع اقدام به کار جالبی کرده اند، آن ها با تغییر قیافه و شبیه کردن خود به مردان راهی ورزشگاه اهواز و تهران شدند.

آن ها این کار را اعتراضی نسبت به ممانعت از حضورشان در ورزشگاه ها می دانند. این اتفاق در سال های اخیر هم رخ داده و در هرفصل لیگ برتر فوتبال شاهد حضور دختران با هیبت پسرانه در ورزشگاه بودیم.

با وجود اینکه درصد زیادی حق حضور دختران را در ورزشگاه ها قبول دارند اما در این میان این رفتارها به نظر نمی رسد دردی را از این مشکل دوا کند.

به جای اینکه دختران و البته جامعه موافق این مسئله در اقدامی هماهنگ کار مناسب و عقلانی انجام بدهند اما به نظر می رسد شرایط به گونه ای شده که هرکسی هرکاری که به ذهنش می رسد را انجام می دهد و اصلا به فکر نتیجه دادن آن نیست.

قطعا دختران منتظر دیدن یک بازی نیستند و می خواهند ورودشان به ورزشگاه ها آزاد باشد و هر زمانی که خواستند بدون آن که قرار باشد کاری را انجام بدهند به ورزشگاه بروند و مسابقه مورد نظر خودشان را ببینند.

این اتفاقات نه تنها باعث نمی شود که مخالفان کمی نرم تر شوند بلکه باعث می شود که این نفرات اعتراض های شدید تری انجام بدهند چرا که این عملکرد خلاف قوانین است و نوعی هنجارشکنی محسوب می شود.

دختران و زنانی که به دنبال حضور در ورزشگاه ها هستند باید بدانند برای رسیدن به حق شان باید هماهنگ و با برنامه کار کنند. این واکنش های احساسی هیچ مشکلی را حل نمی کند و باید برای حل کردن دائمی این مشکل ریشه ای عمل کرد. همه می دانند که موضوع حضور زنان در ورزشگاه ها و حل کردن این موضوع بسیار ریشه ای تر از آن است که اینگونه حل شود.

بنابراین برای حل کردن این موضوع ریشه ای باید ریشه ای عمل کرد. اگر هرکسی بنابر تفکری که دارد خودش به تنهایی دست به کاری بزند اتفاقی که همه منتظرش هستند نمی افتد و شاید موضوع بدتر از چیزی شود که الان هست.

مسئولان نیز باید بدانند که اگر می خواهند دختران دست به این اقدامات نزنند، توجه و اعتماد آن ها را جلب کنند و برای پیگیری مطالبات آن ها دست به کار شوند. جلوگیری از حضور زنان در ورزشگاه ها قطعا پیامدهای اجتماعی نامناسبی برای جامعه ایران دارد و مسئولان باید این موضوع را درنظر بگیرند.

دختران نیز باید بدانند که اقدام های انفرادی و به دور از منطق نمی تواند مشکل اجتماعی-فرهنگی حضور زنان در استادیوم های ورزشی را حل کند و همه جا کار تیمی بهتر از کار انفرادی جواب می دهد.

*شبنم روحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *