تاریخ: ۱۳۹۴-۰۶-۰۵ شناسه خبر: 8531

سوارکاری

سوارکاری بانوانبه گزارش سایت ورزش بانوان؛ سوار کاری ورزشی بسیار قدیمی است که از دیر باز در جنگ ها و پیام رسانی به دیگران مورد استفاده قرار می گرفت. بنابراین این موضوع باعث شد یادگیری آن در زندگی عادی به عنوان یک نیاز ضروری و مهم محسوب شود.

این رشته از جمله قدیمی ترین رشته های ورزشی است که با توجه به ویژگی هایی که دارد می تواند برای بهبود روحیه افراد بسیار کمک کننده باشد؛ به همین دلیل توجه بسیاری از افراد و به خصوص دختران را در سال های اخیر به خود جلب کرده است.

خبرنگار سایت ورزش بانوان نیز در خصوص توجه  و حضور بانوان در این رشته ورزشی با فریبا حسین آبادی؛ نایب رئیس بانوان فدراسیون سوارکاری گفت و گویی ترتیب داده است که متن آن پیش روی شماست.

وی ابتدا در خصوص تاریخچه این رشته ورزشی گفت: سوارکاری در ایران سابقه ای دیرینه دارد به همین دلیل نمی توان به طور دقیق از حضور بانوان در این رشته ورزشی اطلاعاتی به دست آورد؛ چرا که سوارکاری در گذشته با زندگی مردم عجین بوده و یاد گیری آن یک نیاز تلقی می شد.

حسین آبادی تصریح کرد: درصد بالایی از موفقیت در این رشته ورزشی به اسب بستگی دارد، بنابراین نمی توان تنها سوار کار را در موفقیت دخیل دانست.

نایب رئیس بانوان فدراسیون سوارکاری در خصوص حضور حرفه ای بانوان در این رشته تصریح کرد: در طول 30 سال گذشته اولین بانوی سوارکاری که توانست در رشته پرش با اسب با ارتفاع 2 متر و پنج سانتی متر در مسابقات قهرمانی کشور رکورد خود را به ثبت برساند، خانم بختیاری بود. بعد از او نیز فاطمه ارباب شیرانی، مونا هدانی، رویا معتمد آریا، آرزو منتظم، المیرا و سولماز مستجاب الدعوه موفق به رکوردزنی شدند.

وی با اشاره به موفقیت بانوان در برخی از رشته های سوارکای اضافه کرد: با توجه به اینکه رشته سوارکاری جزو معدود رشته هایی است که بانوان و آقایان در آن با هم به رقابت می پردازند؛ باید گفت درصد موفقیت بانوان در رشته های درساژ و پرش بیشتر از آقایان؛ و در رشته استقامت نیز در صد موفقیت آقایان و بانوان برابر است؛ ولی در رشته کورس که ویژه آقایان است، آنها موفقیت بیشتری کسب کرده اند.

نایب رئیس بانوان فدراسیون سوارکاری با اشاره به حضور دو نوجوان دختر شانزده ساله ایرانی در مسابقات جام هرفورد آلمان افزود: انتخاب آنها با امتیاز گیری صورت گرفت و با توجه به اینکه در سوار کاری بانوان به همراه آقایان به رقابت می پردازند، خوشبختانه توانستند نسبت به ورزشکاران دیگر در کسب امتیاز موفق تر عمل کنند.

حسین آبادی گفت: متاسفانه تعداد بانوان مالک اسب بسیار کمتر از آقایان است؛ به همین دلیل درصد مدال آوری و کسب افتخار آنها به همین نسبت کمتر است.

وی در خصوص استفاده از مربیان خارجی نیز تصریح کرد: خوشبختانه در داخل کشور مربیان بسیار برجسته و خوبی داریم که از سطح بسیار بالایی برخوردارند؛ بنابراین ترجیح می دهیم از حضور آنها بهره ببریم.

حسین آبادی اضافه کرد: البته باید گفت که مربیان به منظور آموزش و به روزسازی علم خود در این رشته به کشورهای دیگر می روند.

نایب رئیس فدراسیون سوارکاری با اشاره به استقبال خانوادگی از این رشته ورزشی نیز توضیح داد: حضور خانواده ها در مسابقات سوارکاری بسیار رضایت بخش است. این موضوع خود موجب پیشرفت و تشویق نوجوانان و نونهالان در رشته سوارکاری می شود.

به گفته وی؛ تا پنج سال آینده موفقیت دختران را در مسابقات مهم آسیایی و جهانی شاهد خواهیم بود.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.