تاریخ: 2015-09-24 شناسه خبر: 10879

تیر اندازی

تیراندازیبه گزارش سایت ورزش بانوان؛ فدراسیون تیر اندازی اولین بار در ایران در سال 1337 راه اندازی شد. از آن زمان تا کنون این فدراسیون در طول 55 سال فعالیت خود بیش از 14 رئیس را به خود دیده است.

تیر اندازی یکی از رشته های اصیل ایرانی است که در دین مقدس اسلام نیز تاکیدات بسیاری بر آن شده است. ورزش مفرح و جذاب که سهم بسیاری در توزیع مدال های آسیایی و جهانی دارد.

اولين مسابقات تير اندازي در دنيا در سال 1872 میلادی در ايالت پنسيلوانيا آمريکا برگزار شد که تعداد محدودي تماشاچي داشت. نخستين دوره مسابقات قهرماني آسيا نیز در جولاي 1967 در شهر توکيو ژاپن انجام شد.

طاهره علی آبادی نایب رئیس بانوان فدراسیون تیراندازی در خصوص شروع به کار بانوان ایرانی در این رشته ورزشی به خبرنگار سایت ورزش بانوان گفت: تیم تیر اندازی بانوان بعد از انقلاب به طور رسمی از سال 1368 در مسابقات برون مرزی شرکت کرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بانوان اولین حضور خود را در مسابقات برون مرزی تجربه می کردند و از سابقه کمی برخوردار بودند، متاسفانه نتوانستند در این مسابقات کسب مدال داشته باشند.

نایب رئیس بانوان فدراسیون تیراندازی در خصوص شروع این مسابقات توضیح داد: ایران اولین کشور اسلامی بود که در این مسابقات با حجاب اسلامی حضور یافت و بانوان آن توانستند سد عدم حضور بانوان مسلمان را در مسابقات بین المللی بشکنند.

وی در پاسخ به این پرسش که بانوان ایرانی در چه رده ی سنی موفقیت بیشتری کسب کردند؛ اظهار کرد: سن شروع ورزش تیراندازی در میان بانوان 12 سالگی است، اما باید گفت بانوان در نوجوانی بسیار خوب نتیجه گرفته اند. حتی با اینکه آنها حضور کمرنگ تری در این رشته داشتند، موفقیت های بیشتری در این رشته کسب کردند.

علی آبادی درخصوص اینکه چرا بانوان با حضور کم تر از آقایان توانستند موفقیت های بیشتری را کسب کنند؛ تصریح کرد: به دلیل اینکه این ورزش با فیزیولوژیک بدن و همچنین روان ورزشکاران زن ارتباط مستقیم دارد خانم ها موفق ترند؛ چرا که بانوان بیشتر از آقایان می توانند تمرکز کنند و از دقت نظر بیشتری برخور دارند.

وی درباره این که حمایت مسئولین از بخش بانوان در این رشته ورزشی به چه صورت است اظهار داشت: در واقع ما هیچ تفاوتی از حمایت مسئولین در دو بخش آقایان و بانوان نمی بینیم و آنها هرگز فرقی بین این دو قائل نشده اند، چرا که در این رشته ورزشکار محوری مطرح است و همچنین با توجه به رنکینگ و امتیاز ورزشکاران به آنها توجه می شود. به همین دلیل به بخش بانوان توجه بیشتری می شود چرا که آنها در این رشته ورزشی بسیار بهتر از آقایان ظاهر شدند.

علی آبادی اظهار کرد: در حال حاضر مربی تیم تیراندازی لازلو سوچک مجارستانی است و خیلی خوب به تیم کمک می کند، و همچنین فدراسیون برای مربیان  داخلی کلاس های آموزشی خوبی برگزار می کند به عنوان نمونه می توان به الهام هاشمی که یک مربی خوب داخلی است و دارای درجه A مربی گری نیز است اشاره کرد؛ اما وی در حال حاضر خارج از کشور به عنوان مربی فعالیت می کند همچنین امیدواریم هاشمی به زودی به ایران باز گردد.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.