تاریخ: 2015-10-08 شناسه خبر: 12071

حضور بیش از 140 سنگنورد در جشنواره ماکو

ماکوبه گزارش سایت ورزش بانوان؛ جشنواره سنگ نوردی مناطق آزاد به همت فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با طرح شورای راهبردی مناطق آزاد در بزرگترین کلاهک سنگی جهان از 9 تا 11 مهر با میزبانی منطقه آزاد ماکو برگزار شد.

مومنی، مسئول ورزش بانوان مناطق آزاد در خصوص برگزاری این جشنواره به خبرنگار سایت ورزش بانوان گفت: این جشنواره با هدف شناخته شدن منطقه آزاد ماکو برگزار شد. این منطقه دارای بزرگترین کلاهک سنگ نوردی در کوه قیه است. این کلاهک دارای استعداد سنگ نوردی و کوه نوردی است.

وی ادامه داد: سوم مهر ماه تیم فنی از سمت فدراسیون کوه نوردی متشکل از 20 مدرس در بخش بانوان و آقایان به سرپرستی مرتضی زارع در این کلاهک شروع به گشایش مسیر کردند. این تیم فنی توانست 18 مسیر را باز کند که شامل 15 مسیر اسپورت و سه مسیر دیواره بلند می شود. این گروه حتی مسیر های گذشته را ترمیم کردند.

مومنی تصرح کرد: بیش از 140 سنگ نورد حرفه ای از استان های اصفهان، کردستان، کرمانشاه، ماکو، بوکان،زنجان، تبریز، گلستان، مازندران، یزد و دیگر استان های کشور در این جشنواره حضور یافتند.

وی یاد آور شد: یکی از بزگترین NGO  محیط زیست که علاقمند به سنگ نوردی بودند با 150 عضو که شامل دانشجویان و دانش آموزان بودند در این جشنواره حاضر شدند.

مسئول ورزش بانوان مناطق آزاد ماکو توضیح داد: تمام شرکت کننده ها تقریبا تمام مسیر های اسپورت را صعود کردند و کوچکترین شرکت کننده این مسابقات پسری 10 ساله با نام علی پوریا شجاع خان بود که در روز اول پنج مسیر و روز دوم هشت مسیر را صخره نوردی کرد.

مومنی در خصوص آموزش های سنگ نوردی در این جشنواره توضیح داد: پایان این جشنواره با آموزش های همگانی همراه بود که توسط مدرسان فدراسیون خانم حبیب الله و آقای هنرمند انجام شد. این آموزش ها شامل گره زدن، گام برداشتن، جهت یابی، تغییر مسیر و همچنین تمام مواردی که یک کوهنورد باید آموزش ببیند بود.

مسئول ورزش بانوان مناطق آزاد درباره اختتامییه این جشنواره اظهار داشت: اختتامییه جشنواره سنگ نوردی با حضور تمام مسئولان مناطق آزاد و همچنین فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی، شورای راهبردی منطقه آزاد ماکو و امام جمعه این منطقه انجام شد. در اختتامییه این جشنواره به تمامی دوستان شرکت کننده لوح تقدیر و البته جوایزی تعلق گرفت.

وی یاد آور شد: این جشنواره سکویی است برای برگزاری مسابقات بین المللی سنگنوردی که قرار است بهار 95 با حضور حداقل 16 کشور خارجی در این منطقه برگزار شود.

مومنی در خصوص استقبال از این جشنواره گفت: استقبال بسیار خوب بود به جهت اینکه منطقه آزاد ماکو دارای دو منطقه ژئو توریسم طبیعی است، یکی از آنها همین کلاهک سنگ نوردی است و دیگری منشور های بازالتی که استعداد زیادی برای صخره نوردی برف و یخ دارد، شوراهای راهبردی تلاش بسیاری می کند تا قابلیت ها و پتانسیل های ورزشی را برای جذب گردشگر و توریست برجسته کند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.