تاریخ: 2015-10-09 شناسه خبر: 12108

صداوسیما ۵۰ میلیون دلار بدهی ارزی دارد

به گزارش سایت ورزش بانوان به نقل از مهر، مساله هزینه های مالی پخش مسابقات فوتبال باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی برای سازمان صداوسیما شده است. شبکه سه سیما حدود چهار میلیون دلار بدهی دارد و هر بار برای خرید و پخش بازی هایی فوتبال با مشکلاتی مواجه می شود. از جمله اینکه شرکت های خارجی که حق پخش بازی ها را بر عهده دارند ابتدا هزینه بازی های قبلی را مطالبه می کنند و بعد حق پخش مسابقه فروخته می شود.
 
 
چندی پیش اعلام شد به دلیل همین این بدهی های مالی سازمان صداوسیما قرار نیست بازی ایران و عمان پخش شود و بعد داوود نعمتی انارکی مدیرکل روابط عمومی سازمان صداوسیما از پخش مستقیم این مسابقه خبر داد.
 
 
برای مشخص شدن تکلیف پخش مسابقات گفتگویی با سید غلامرضا میرحسینی مدیر شبکه سه انجام شد. این گفتگو روز گذشته پنجشنبه ۱۶ مهر ماه قبل از بازی ایران و عمان حدود ساعت ۱۷ صورت گرفت و میرحسینی در آن از تلاش های شبکه سه سیما برای پخش بازی ایران و عمان و سایر مسابقات علی رغم هزینه های سنگین آنها سخن گفت و اینکه با چانه زنی ها در تلاشند این مسابقه به صورت زنده روی آنتن برود که طبق وعده مسابقه فوتبال ایران و عمان به پخش رسید.
 
 
میرحسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پخش مسابقات تلویزیونی گفت: مسابقات ورزشی در کشورهای خارجی بیش از آنکه جنبه ورزشی داشته باشند ابزاری در دست شرکت های خارجی شده اند که به دنبال سود و سوداگری هستند.
 
 
پرداخت هزینه مسابقات تا ۱۵ برابر افزایش یافته است و پرداخت آن از توان سازمان صداوسیما خارج است
 
 
وی ادامه داد: از نظر این شرکت ها بحث ورزشی مسابقات و حتی علاقه مردم به دیدن این بازی ها اهمیتی ندارد بلکه هدفشان کسب درآمد بیشتر است. پیش از این شرکت های خارجی که حق پخش این مسابقات را داشتند رقمی منطقی نسبت به ارزش مسابقه مورد نظر اعلام می کردند که البته ما آن را با چانه زنی کاهش می دادیم و مسابقات پخش می شد اما چند ماه است که مطالبات قبلی خود را تقاضا می کنند و رقم پیشنهادی‌شان هم بابت پخش هر بازی جدید بسیار بالاتر رفته است.
 
 
مدیر شبکه سه سیما عنوان کرد: ما پیش از این می توانستیم با رایزنی ها و چانه زنی هایی که داریم رقم این بازی ها را به حد قابل تحملی برسانیم اما اکنون این شرکت ها رقم پیشنهادی خود را نسبت به چند ماه قبل ۱۰ تا ۱۵ برابر بالاتر برده اند به گونه ای که پرداخت آن از توان سازمان صداوسیما خارج است.
 
 
سازمان صداوسیما بیشتر از ۵۰ میلیون دلار بدهی ارزی دارد
 
 
میرحسینی با اشاره به بدهی های سازمان صداوسیما اعلام کرد: سازمان صداوسیما بیشتر از ۵۰ میلیون دلار بدهی ارزی دارد که بابت حق پخش، اجاره ماهواره، خرید تجهیزات فنی و توسعه زیرساختار بوده است. همچنین از این میان حدود سه و نیم تا چهار میلیون دلار بدهی های شبکه سه است که به دلیل حق پخش مستقیم مسابقات صورت گرفته است. در حال حاضر شرکت ها برای فروش و حق پخش تلویزیون ابتدا مطالبه مالی خود را تقاضا می کنند و اینکه شبکه باید بدهی های خود را پرداخت کند و بعد همانطور که گفته شد رقم های بسیار بالایی پیشنهاد می شود و این مقرون به صرفه نیست که ما برای یک بازی چند صد میلیون تومان پرداخت کنیم.
 
 
وی اضافه کرد: تلاش ما همیشه بر پخش مسابقات با رایزنی های ممکن بوده است اما شرکت های مذکور همکاری نمی کنند و ما خواستیم این مساله را به اطلاع مردم برسانیم. خواهش ما از دولت محترم هم این است که کمک کند و بدهی ارزی سازمان صداوسیما را پوشش دهد تا ما هم بتوانیم به وعده های خود عمل کنیم و پوشش تلویزیونی مطلوبی از مسابقات داشته باشیم.
 
 
میرحسینی درباره چگونگی حل این مساله و تاثیر فدراسیون فوتبال در رفع این معضل توضیح داد: از آنجایی که حق پخش بازی ها انحصاری است، وقتی شرکتی حق پخش یک بازی را خریداری می کند به دنبال سودآوری بیشتر است. در چنین شرایطی فدراسیون فوتبال می تواند به نوبه خود به حل این مساله کمک کند. فدراسیون فوتبال هم در شرایط میزبانی از حق پخش مسابقاتی که فیفا در اختیارش گذاشته است برخوردار است و اگر این حق پخش را در اختیار سازمان صداوسیما بگذارد ما می توانیم از محل درآمدهای ارزی، بازی های برون مرزی را پوشش دهیم.
 
 
شرکت های خارجی دیگر نمی پذیرند که به صورت نسیه کار کنند
 
 
مدیر شبکه سه سیما در ادامه عنوان کرد: ما به دنبال این هستیم که بتوانیم در این زمینه تعاملی با فدراسیون فوتبال داشته باشیم و امیدواریم در اولین فرصت نشستی را با علی کفاشیان رییس فدراسیون فوتبال ایران برگزار کنیم.
 
 
وی افزود: اگر در این زمینه اتفاق مثبتی رخ دهد ما تلاش می کنیم مسابقات مختلف را پوشش دهیم چون شرکت های خارجی دیگر نمی پذیرند که به صورت نسیه کار کنند و ما باید همه یا بخشی از این هزینه ها را پرداخت کنیم. مردم باید بدانند که تمام تلاش های سازمان صداوسیما بر این است که با همه محدودیت های مالی بتواند با رقمی معمول و منطقی مسابقات را پخش کند.
 
 
تنها راه چاره بدهی ها ورود دولت است
 
 
میرحسینی در ادامه درباره اینکه گفته شده در دوره او مخالفت های زیادی با پخش مسابقات فوتبال صورت گرفته است، اعلام کرد: ما آماری از پخش مسابقات فوتبال داریم که بر طبق این آمار در حدود این هشت ماه که من مدیریت شبکه را بر عهده داشته ام مسابقات فوتبال به نسبت دوره مشابه قبل، منسجم تر و با دقت بیشتری به صورت تلفیقی از شبکه سه سیما و شبکه ورزش روی آنتن رفته است.
 
 
وی در پایان به حضور دولت در رفع بدهی های ارزی اشاره و بیان کرد: ما محدودیت های مالی دولت از نظر منابع ارزی را درک می کنیم اما تنها راه چاره این مساله حضور دولت است و خواهش ما این است که آنها در شرایط فعلی ما را یاری کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.