تاریخ: 2015-10-13 شناسه خبر: 12416

حمایت مشاور ویژه سازمان ملل متحد از نیلوفر اردلان

لمکهبه گزارش سایت ورزش بانوان؛ ویلفرد لمکه، مشاور ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در ورزش، صلح و ورزش توسعه بعد از بازدید از اردوها و فدراسیون جانبازان و معلولین در نشستی با مسئولان فدراسیون جانبازان و کمیته ملی پارالمپیک از اینکه بانوان ایران نمی توانند در ورزشگاه ها حاضر شوند و همینطور مشکل بانوی ملی پوش فوتسال ایران ابراز ناراحتی کرد.

وی پس از شنیدن گزارش محمود خسروی وفا رئیس کمیته ملی پارالمپیک گفت: سازمان ملل بودجه خاصی برای حمایت از ورزش بانوان ندارد بنابراین نمی توانیم از این طریق از بانوان کشورتان حمایت کنیم. با این حال ارتباطات خوبی دارم و می توانم به شما مشاوره بدهم که چگونه با دوستان ورزشی ام در دنیا ارتباط برقرار کنید.

مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: هدیه سفر من به شما این است که 4 سال پیش در سازمان ملل برنامه ای را تدوین کردیم با عنوان ” رهبران جوان ” که در آن شرکت کنندگانی از 70 کشور مختلف حضور دارند. امسال نیز یک خانم ایرانی می تواند عضو این گروه شود که امشب با وی ملاقاتی خواهم داشت.

لمکه به تجربه 30 سال گذشته خود اشاره کرد که یک بازیکن تیم ملی بسکتبال با ویلچر به او گفت: ” آیا تا به حال روی ویلچر نشسته و توپ را داخل حلقه انداخته اید؟ ” من در آن زمان مدیر بوندس لیگا بودم و او به من توضیح داد که این کار چقدر سخت است. از آن زمان من یک روز را به معلولین اختصاص دادم و در آن روز از 600 نفری که با من کار می کنند خواسته ام تا روی ویلچر نشسته و این روز را گرامی بدارند.

وی افزود: من به تساوی حقوق زنان و مردان اعتقاد دارم. شما نیز می توانید یک خانم و یک آقا را برای پیوستن به گروه ما معرفی کنید حال فرقی نمی کند که معلول یا سالم باشد. ما می توانیم زندگی ورزشکاران معلول را تغییر دهیم و از آنها حمایت کنیم. این حمایت ممکن است مالی نباشد.

ناراحتی لمکه از عدم اجازه حضور بانوان در ورزشگاه ها

مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد با اعلام این مطلب که برای حجاب بانوان تلاش های زیادی کرده ام افزود: با تلاش های من بود که فوتسال بانوان با حجاب اسلامی در مسابقات شرکت می کند اما از این ناراحتم که چرا بانوان کشورتان نمی توانند در ورزشگاه ها حضور داشته باشند و همینطور مشکلی که یکی از بانوان کشورتان برای شرکت در مسابقات پیدا کرد.

وی گفت: من حمایتم را از بانوان محجبه کشورتان انجام می دهم اما فدراسیون های جهانی مقاومت می کنند. لذا خواهش می کنم با کمک شما بتوانیم این تبعیض فدراسیون های جهانی را برداشته و تا جایی که امکان داشته باشد بانوان ایران بتوانند با حجاب اسلامی در مسابقات شرکت کنند.

خسروی وفا نیز در ادامه با اشاره به حضور بانوان بسکتبال با ویلچر در بازی های پارآسیایی اینچئون کره جنوبی و همینطور حضور بانوان والیبال نشسته برای نخستین بار در مسابقات پارالمپیک اظهار داشت: سال های زیادی است که در جلسات مختلف کمیته ملی المپیک و پارالمپیک شرکت کردم اما نتوانستم آنها را مجاب کنم که بانوان نیز می توانند با حجاب اسلامی در مسابقات شرکت کنند. برخی کشورهای اسلامی اجازه نمی دهند بانوان در مسابقات بین المللی شرکت کنند و برخی نیز مانع حضور بدون حجاب اسلامی نمی شوند. اما ما از نوع سوم کشورهای اسلامی هستیم که می خواهیم با حجاب اسلامی در مسابقات شرکت کنیم اما مانع حضور بانوان کشورمان می شوند. اینها مواردی است که می تواند با کمک شما حل شود.

لمکه نیز در پاسح به صحبت ها ی خسروی وفا گفت: هر اطلاعاتی در خصوص فدراسیون هایی که بانوانشان اجازه حضور در مسابقات با حجاب اسلامی داده نمی شود را به من اعلام کنید قول می دهم که مکاتباتی با فدراسیون های جهانی مربوطه انجام دهم. مثل فیفا که مشکل بانوان فوتبالیست را حل کردم.

مشکل حجاب بانوان در مسابقات را به وسیله وزیر ورزش حل کنید

وی افزود: وقتی دیدم خانمی که به خاطر اجازه ندادن فیفا نمی تواند در مسابقات شرکت کند گریه می کند احساس کردم که آن اشک ها اشک های من بود، به همین دلیل با فیفا مذاکراتی انجام دادم تا مشکلشان حل شود. این بار هم کار مشابهی را در خصوص مشکل بانوان سایر رشته ها انجام خواهم داد.

مشاور ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد به شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اشاره کرد و گفت: در این نشست در خصوص بازی های المپیک 2016 ریو و همینطور مسابقات پارالمپیک صحبت خواهم کرد. به شما هم پیشنهاد می کنم به عنوان رئیس کمیته ملی پارالمپیک با وزیر ورزش صحبت هایی را انجام دهید تا به سفیر کشورتان اجازه دهند در آن مجمع شرکت کرده و در خصوص مشکلات ورزشکاران محجبه کشورتان صحبت کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.