تاریخ: 2016-01-10 شناسه خبر: 14351

فیبا: پوشش اسلامی مانع حرکات تیم ها در بسکتبال

مشحون: مهر نَه فیبا، همچنان روی بسکتبال بانوان ایران

از نظر فیبا بسکتبال با والیبال و فوتبال متفاوت است. پوشش اسلامی در بسکتبال بازدارنده حرکات تیم های دیگر و حتی بازیکنان تیم ایران است، همین موضوع موجب مخالفت فیبا با حضور بانوان مسلمان در مسابقات بین المللی است.

۱۶۲۴۰۰۵به گزارش سایت ورزش بانوان؛ چندی پیش بانوان ملی پوش تیم بسکتبال به امید حضور در مسابقات بین المللی راهی ترکیه شدند تا در مسابقات چهار جانبه این کشور شرکت کنند. آن ها به این دلیل در این مسابقات شرکت کردند که فیبا فیلم بازیشان را ببیند، تا بالاخره بعد از سال ها مخالفت فدراسیون جهانی بسکتبال در مورد حجاب دختران ایرانی لغو شود.

محمود مشحون، رئیس فدراسیون بسکتبال ایران در این خصوص به خبرنگار سایت ورزش بانوان گفت: من دائما در تلاش هستم؛ برای بسکتبال بانوان باید برنامه ویژه ای در نظر بگیریم. ضمنا از کشورهای دیگری نیز درخواست کردیم که در تورنمنت های خودشان از بانوان ما دعوت به عمل بیاورند.

وی همچنین اشاره کرد: انشالله موقعیتی ایجاد شود تا قبل از سال ۹۵ تیم ملی بسکتبال بانوان را برای انجام مسابقات به خارج از کشور اعزام کنیم. اما هنوز مشخص نیست که بانوان به کدام کشور اعزام خواهند شد. باید دید تورنمنت در کدام کشور برگزار می شود و بعد از آن در این مورد تصمیم قطعی بگیریم.

رئیس فدراسیون بسکتبال در خصوص مخالفت فیبا گفت: فیبا به هیچ وجه در مورد مسئله حجاب بانوان بسکتبالیست ایران زیر بار نمی رود و آن را نمی پذیرد. ما نیز تلاش می کنیم به وسیله افراد مختلف در بسکتبال آسیا، کشورهای عربی و مسلمان که این موقعیت را برای ورزش بانوان در بسکتبال ایجاد کنیم.

مشحون در ادامه خاطر نشان کرد: در سمپوزیوم دو هفته گذشته که با حضور جناب وزیر و معاونت امور بانوان، رباب شهریان و افرادی که در این حوزه مسئولیتی دارند برگزار شد، تصمیم بر آن شد که دست به دست یکدیگر برای متقاعد ساختن کشورهای خارجی در مورد حضور بانوان بسکتبالیست در رقابت های برون مرزی تلاش کنیم.

وقتی در مورد دلیل مخالفت فیبا از وی سوال کردیم، در پاسخ گفت: از نظر فیبا بسکتبال با والیبال و فوتبال متفاوت است، پوشش اسلامی در ورزش بسکتبال بازدارنده حرکات تیم های دیگر و حتی بازیکنان تیم ایران است. به عنوان مثال اگر موقع حرکات فنی مثل ریباند و پرتاب توپ دست تیم مقابل با روسری بازیکان تیم ایران برخورد کند ممکن است به مشکل برخورد کنند.

مشحون در پایان اظهار کرد: چهار سال است که در مورد مسئله حجاب بانوان از فیبا نه می شنویم، بالاخره این مهری است که روی بسکتبال بانوان ایران خورده است اما هنوز قطع امید نکرده ایم، همچنان پیگیر هستیم و تحت هر شرایطی امیدواریم این معضل را در ورزش بانوان برطرف کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *