تاریخ: 2016-01-24 شناسه خبر: 16716

ورزش بانوان و فیزیولوژی بدن آنها

بسیاری از بانوان ورزشکار معتقد هستند که در دوران قاعدگی دچار افت عملکرد بدنی می شوند. از طرف دیگر بودند زنانی که در همین دوران قاعدگی افتخارات بزرگ بدست آورده اند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ در خصوص مسئله ورزش بانوان و آقایان یک نظر کلی مشترک وجود ندارد. آن هم به دلیل وجود اختلافات فیزیولوژیک در ساختار بدن زنان و مردان است. بسیاری از بانوان ورزشکار معتقد هستند که در دوران قاعدگی دچار افت عملکرد بدن می شوند. از طرف دیگر بودند زنانی که در همین دوران قاعدگی افتخارات بزرگ بدست آورده اند. ضمنا؛ در مقایسه میان مردان و زنان در خصوص میزان آسیب های وارده ناشی از ورزش با شدت زیاد اختلاف فاحشی به چشم نخورد. زمانی اینگونه تصور می شد که ورزش شدید سیستم تولید مثل بانوان را تهدید می کند و باعث آسیب رسانی به آن ها می شود. حتی در حال حاضر بسیاری این طور تصور می کنند که بانوان در زمان عادت ماهیانه نباید به هیچ وجه ورزش کنند که خوشبختانه امروزه خلاف هر دوی این موارد به اثبات رسیده است.

قرص های ضد بارداری و ورزش بانوان

قرص های ضدبارداری هر چند ممکن است سبب بروز تغییرات چشمگیر فیزیولوژیکی در بدن زنان شوند، اما تاثیر عمده ای روی عملکرد و ورزش بانوان نخواهند گذاشت.

دوران بارداری و ورزش بانوان

بارداری در دو تا سه ماه اول، بازدارنده ورزش بانوان نیست و اثر منفی روی عملکرد آن ها نمی گذارد. ورزش کردن مادران احتمال بزرگ بودن بیش از حد نوزاد و نیاز به سزارین را کاهش داده و از احتمال چاقی مفرط نوزاد نیز می‌کاهد. گفتنی است؛ در المپیک سال ۱۹۶۵ ملبورن، سه بانویی که مدال طلا را در این مسابقات به دست آوردند، دوران بارداری خود را سپری می کردند. حتی بعد از زایمان و پایان حاملگی مشکلی در ورزش کردن و شرکت در رقابت های ورزشی نخواهند داشت.

ورزش بانوان و قاعدگی

بانوان ورزشکار به مراتب بیشتر از سایر زنان مستعد اختلالات قاعدگی از جمله تاخیر در شروع آن، افزایش فاصله بین دو سیکل قاعدگی و فقدان تخمک گذاری هستند. دلیل این مسئله هم از دست دادن سریع وزن، ورزش های سنگین و استرس های فیزیکی و روانی است.

در صورت فقدان قاعدگی به مدت طولانی، خطر کاهش تراکم استخوانی و ایجادپوکی استخوان زودرس وجود دارد. فقدان هورمون استروژن، سبب بالا رفتن چربی های خون و ایجاد آترواسکلروز زودرس می شود. پس درمان مناسب اختلالات قاعدگی اهمیت به سزایی دارد.

سودمندی ورزش برای بانوان

ورزش به طور کلی فواید مشابهی مثل کاهش فشار خون، پایین آوردن تعداد ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی همراه با کاهش درصد چربی بدن را هم برای خانم ها و هم برای آقایان به دنبال دارد.

فعالیت ورزشی شدید سبب کاستن سطح استروژن در خون می شود، اما لزوماً بر سطح عملکرد بدنی اثری ندارند. به علاوه ورزش های توام با اعمال وزن روی بدن، سبب تقویت استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان می شوند. ورزش سبب بهبود تراکم استخوان زنان نمی شود، بلکه فقط سبب حفظ آن می شود. در صورت مصرف مقادیر کافی کلسیم ، ورزش احتمالا در شکل گیری استخوان های قوی تر کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *