تاریخ: 2016-04-06 شناسه خبر: 21317

قهرمان المپیک لندن هم دوپینگی از آب درآمد

تاتیانا بلوبودورووا

قهرمان پرتاب چکش زنان المپیک ۲۰۱۲ لندن ممکن است مدال طلای خود را به دلیل استفاده از مواد نیروزا از دست بدهد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ تست دوپینگ « تاتیانا بلوبودورووا » قهرمان پرتاب چکش زنان در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن مثبت از آب درآمد. به همین دلیل این ورزشکار روس به احتمال زیاد مدال طلای خود را باید به نفر دوم مسابقات واگذار کند.

بلولودورووا در مسابقات جهان در سال ۲۰۰۵ که به میزبانی هلسینکی فنلاند برگزار شده بود موفق شد تا مدال نقره را از آن خود کند. بلافاصله از او آزمایش دوپینگ گرفته شد که نتیجه آن منفی بود. اما با تجزیه و تحلیل کاشف به عمل آمد که او مواد نیروزا استفاده کرده است و لقب یک ورزشکار دوپینگی را به دوش کشید. در آزمایشات او استفاده از ماده ممنوعه steroid 6α-methylandrostenediol به چشم می خورد که منجر به محرومیت او بین سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ شد.

اما با توجه به مثبت بودن آزمایش دوپینگ تاتیانا بلوبودورووا برای بار دوم، به احتمال زیاد او محرومیتی همیشگی را تجربه خواهد کرد و در ادامه مدال با ارزش المپیک را از دست خواهد داد.

بلوبودورووا که سابقه دو بار قهرمانی در جهان در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ را در کارنامه دارد و تا سال ۲۰۱۴ نیز با نام « تاتیانا لیسنکو » در مسابقات مختلف شرکت می‌کرد، در المپیک ۲۰۱۲ لندن رکورد ۷۸٫۱۸ متر را از خود بر جا گذاشت و صاحب مدال طلا شد.

در صورتی که این ورزشکار دوپینگی از مدال المپیک محروم شود، مدال طلای پرتاب چکش زنان المپیک ۲۰۱۲ به « آنیتا ولودارژیک » قهرمان کنونی جهان از لهستان می‌رسد. همچنین مدال برنز « بتی هیدلر » آلمانی به نقره تبدیل می‌شود و « ژانگ ون ژیو » از چین چین نیز به مدال برنز خواهد رسید.

از سال ۲۰۰۴ تاکنون ۳۳ ورزشکار روس که در مسابقات المپیک یا قهرمانی جهان صاحب مدال شده‌ بودند، با محرومیت مواجه شده‌اند. نکته مهم دیگر اینکه ۲۶ نفر از این ورزشکاران محروم زن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *