تاریخ: 2015-07-04 شناسه خبر: 2226

چرا بانوان بسکتبالیست ایران در میادین بین‌المللی حضور ندارند؟

 بانوان بسکتبالیست

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ افسانه حسن نایبی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره شرایط فعلی بسکتبال بانوان، اظها‌ر کرد: ماه‌های اخیر صحبت‌های زیادی درباره برنامه‌های مورد نیاز برای تیم ‌ملی بسکتبال بانوان صورت گرفته است. خانم کرم‌زاده، صحبت‌هایی با خانم شهریان داشته و او قول‌هایی هم داده است. با این حال باید رییس فدراسیون مشخص می‌شد تا درخواست‌ها و نامه نگاری‌ها از طریق رییس صورت بگیرد. تقریبا یک سال تا پایان مجوز فدراسیون جهانی به بسکتبال بانوان باقی‌ مانده است و به نظرم زمان کمی نیست و اگر برنامه انجام شود حتما می‌توانیم نتیجه‌ بگیریم. آنچه که باعث کندی کار در این مدت شد عدم حضور آقای مشحون بود.

مربی بسکتبال بانوان در ادامه افزود: برگزاری یک تورنمنت بین‌المللی کاری از پیش نمی‌برد، چرا که برگزاری آن سریع انجام می‌شود. در واقع اگر ما بخواهیم با تیم‌های آسیایی مسابقه‌ای برگزار کنیم دور از دسترس نیست و با یک پیگیری و ارسال نامه سریعا صورت می‌گیرد. ما باید تقویم مسابقات رسمی را ارزیابی کنیم و بر اساس آن عمل کنیم. بنا‌بر‌این باید تلاش‌مان برای حضور در مسابقات رسمی باشد نه فقط برگزاری دیدار تدارکاتی.

حسن‌نایبی با تاکید بر این که معاون وزیر در امور بانوان باید حمایت لازم را از بسکتبال بانوان انجام دهد، تصریح کرد: از طرف وزارت ورزش و جوانان و خانم شهریان باید حمایت‌های لازم صورت بگیرد و یکسری وظایف هم متوجه وزارت است. باید نگاه ویژه‌ای به حوزه بانوان شود، چرا که فرصت ما اندک است. برای مردان همیشه زمان و فرصت است و برای حضور در مسابقات مجوز لازم را دارند. بنا‌بر‌این زنان باید بیشتر مورد نظر باشد در ابتدا برای کشتی هم مجوز لازم وجود نداشت، اما سن شرایط به گونه‌ای شده که یک خانم ایرانی در این رشته مسئولیت دارد و وقتی این اتفاق رخ می‌دهد بسیار خنده‌دار است که بانوان بسکتبالیست نتوانند بازی کنند. باید شرایط به گونه‌ای شود که بسکتبالیست‌های ما به مانند والیبال، هندبال و فو‌تبا‌ل بتوانند در مسابقات بین‌المللی شرکت کنند.

او با تاکید بر این که لازمه ایجاد شرایط مناسب برای بانوان بسکتبالیست، پیگیری مداوم مسئولان است، گفت: عزم لازم برای بهبود شرایط بسکتبال بانوان است و همه افراد فدراسیون با سابقه و عاشق بسکتبال هستند و دوست دارند این اتفاق بیفتد، اما من نمی‌دانم مانع اصلی چیست؟ هر چه هست باید پیگیری شود و به صورت مداوم و مستمر مطابقت لازم صورت بگیرد و کسی از این کار خسته نشوند. باید پیگیری‌های ادامه دار باشد تا مسئولان فدراسیون جهانی متوجه شوند که این حق ایران است که در مسابقات رسمی بسکتبال بانوان شرکت کند. مطمئنا اگر ما سکوت کنیم به نتیجه‌ای نمی‌رسیم. باید از فدراسیون‌های دیگر هم کمک بگیریم. در کل باید اتحادی در جهت حمایت از بانوان بسکتبالیست ایران صورت بگیرد تا به هدف مورد نظر برسیم.

حسن‌نایبی درباره بکارگیری مدرس فدراسیون جهانی در کادرفنی تیم ‌ملی بانوان گفت: اگر قرار است این اتفاق رخ دهد برنامه مورد نظر باید مشخص شود. ابتدا باید اردوها و نفرات تیم ‌ملی مشخص شود و برنامه مسابقات را بررسی کنیم. در واقع باید فر‌صت‌های پیش‌رو را مورد ارزیابی قرار بدهیم و بعد این تصمیم را اجرایی کنیم، اما استفاده از مدرس خیلی خوب است و می‌تواند به ما کمک کند.

حسن نایبی با بیان این که در انتخابات فدراسیون در حق بانوان اجحاف شده است، تصریح کرد: آنچه که در انتخابات فدراسیون برای من جالب بود. اختصاص تنها یک حق رای به خانواده‌ بسکتبال بانوان بود. در واقع در جمع فرهیختگانی که ادعای زیادی داشتند در حق بانوان اجحاف شد. خودشان با این کار حق بانوان را بیشتر ضایع کردند. در انتخابات باید حتما یک مربی، داور، نماینده باشگاه‌های بانوان و حتی نایب رییس حق رای داشته باشد، واقعا قحط النساء بود. این اصلا برای کسانی که ادعا دارند می‌خواهند برای بانوان کار کنند جالب نیست. چگونه این شرایط باعث رشد بانوان می‌شود؟

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.