تاریخ: 2016-04-28 شناسه خبر: 23358

چرا زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند؟

راز طول عمر زنان

طول عمر متوسط مردان ۷۹ سال است درحالی که این میزان برای زنان ۸۲ سال تخمین زده شده است. اگرچه در برخی از نقاط دنیا مثل ژاپن این تفاوت بیشتر است، چرا که زنان به طور متوسط شش سال بیشتر از مردان زندگی می کنند

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ طول عمر متوسط مردان ۷۹ سال است درحالی که این میزان برای زنان ۸۲ سال تخمین زده شده است. اگرچه در برخی از نقاط دنیا مثل ژاپن این تفاوت بیشتر است، چرا که زنان به طور متوسط شش سال بیشتر از مردان زندگی می کنند. محققان علت طول عمر زنان را کشف کرده و اظهار داشتند که زنان به علت سیستم ایمنی بدنشان زندگی سالمتری نسبت به مردان دارند. در یک تحقیق علمی ثابت شده است که سطح گلبول های سفید خون در بدن مردان با افزایش سن کاهش پیدا می کند، در حالیکه در بدن زنان اینطور نیست.

گلبول های سفید خون در بددن ما نقش مبارزه با عفونت ها را بر عهده دارند بنابراین از اهمیت بالایی در سیستم دفاعی بدن انسان برخوردار هستند. محققان ژاپنی علت این مسئله را تفاوت فیزیولوژی بدن زنان و مردان دانسته اند؛ آنها اعتقاد دارند، هورمون های زنانه همچون استروژن می توانند سیستم ایمنی بدن را مقابل عفونت ها مقاوم تر سازند.

دانشمندان در یک تحقیق سراسری و علمی با بررسی خون ۳۵۶ مرد و زن از سنین ۲۰ تا ۹۰ سال با تخمین زدن سن بیولوژیکی افراد به نتایج زیر رسیدند:

آنها سطح گلبول‌های سفید و سایتوکینز را که وظیفه انتقال پیام به سیستم ایمنی بدن را برعهده دارند، بررسی کردند. هم در زنان و هم در مردان تعداد گلبول‌های سفید همزمان با بالارفتن سن کاهش می یافت اما دو عنصر سلول‌های تی و بی لنفوسیت در مردان سریعتر کاهش می یابد. هر دو سلول بی و تی گلبول‌های سفید کار مبارزه با عفونت‌های باکتریایی را انجام می دهند.

دانشمندان همچنین به این نتیجه رسیدند که همزمان با بالارفتن سن یک نوع سلول دیگر با ویروس‌ها و تومورها مقابله می کند اما نرخ افزایش این سلول‌ها در زنان بیشتر از مردان است. بالا رفتن سن به کاهش عملکرد عادی سیستم ایمنی بدن منجر می شود که این امر آسیب پذیری افراد را در برابر بیماری‌های مختلف افزایش می دهد و در نتیجه طول عمر کاهش می یابد.

یک پاسخ به “چرا زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند؟”

  1. زهرا حسینی گفت:

    این که میگن زنان عمر بیشتری میکنند به نظرمن کاملا اشتباهه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *