تاریخ: 2016-05-03 شناسه خبر: 23575

ورزشکار زن اهل بلاروس که پس از ازدواج تغییر کرد؛

با لیلا رجبی از بلاروس تا المپیک ۲۰۱۶ ریو

لیلا رجبی و پیمان رجبی همسرش

لیلا رجبی نماینده بلاروسی ایران در المپیک 2016 ریو قوی ترین زن ایران و بهترین ورزشکار زن تاریخ دوومیدانی کشورمان است. او به همراه همسرش پیمان رجبی برای حضوری پرقدرت در بازی‌های المپیک ریودوژانیرو سخت تمرین می کند.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ تاتسیانا ایلیوش چانکا ، البته ۹ سال است که دیگر کسی لیلا رجبی را با نام اصلی اش صدا نمی کند. لیلا رجبی به همراه همسرش پیمان رجبی در شبکه اینستاگرام موفق شدند توجه طرفداران زیادی را به خود جلب کرده و با این کار رشته ورزشی پرتاب وزنه بانوان ایران که مدت ها مسکوت مانده بود را به همه بشناسانند.

نحوه آشنایی لیلا و پیمان رجبی

تاتسیانا ایلیوش چانکا اهل بلاروس در مسابقات سال ۲۰۰۵ باشگاه های اروپا شرکت کرد و نایب قهرمان این رقابت ها و نفر چهارم جونان جهان شد. آشنایی او با همسرش زمانی بود که تیم ملی ایران برای برگزاری یک اردو در مینسک ( پایتخت بلاروس ) به این کشور رفته بود. لنحا با همسر ایرانی اش آشنا شد و برای زندگی به بوشهر آمد.

لیلا رجبی در خصوص ازدواجش به خبرآنلاین گفته است: « کسی که تابعیتش را عوض می کند برای پول و امکانات است، ولی من اینجا زندگی می‌کنم و برای دلم آمدم. واقعاً ایران را دوست دارم. وقتی به بلاروس می‌روم دلم برای ایران تنگ می‌شود ولی وقتی برمی‌گردم اینجا دلم برای بلاروس تنگ نمی‌شود. »

قوی ترین زن ایران

لیلا رجبی در جام کازانف قزاقستان موفق شد علاوه بر کسب مدال طلا، جواز حضور در المپیک ریو را دریافت کند. قدرت دستان لیلا رجبی باور نکردنی است؛ در عکس هایی که از او وجود دارد، دیده می شود، به راحتی همسرش را روی دست هایش بلند کرده است. او حتی مریم طوسی و الناز کمپانی را بلند کرده و روی شانه هایش قرار داده است. قدرت حیرت انگیز او را حتی مردان بدنساز هم ندارند.

دوومیدانی ایران قبل از لیلا رجبی

قبل از اینکه لیلا رجبی با پیمان ازدواج کند و تابعیت ایرانی بگیرد؛ دوومیدانی زنان ایران تنها دو مدال آسیایی در فضای باز یکی در سال ۱۳۵۲ توسط مریم صدارتی در پرش ارتفاع و دیگری سال ۱۳۸۶ در ماده سه هزار متر با مانع کسب کرده بود و هر دو مقام سوم را بدست آورده بودند. در فضای باز داشت.

حالا دیگر رجبی به ایران آمده بود و به این دلیل که شرایط بهتری برای انجام تمرینات داشته باشد ساکن تهران شد. او سال ۲۰۰۹ در قهرمانی آسیا به میزبانی گوانگجو به مدال برنز دست یافت و در بازی‌های آسیایی داخل سالن به میزبانی ویتنام به نشان طلا رسید.

جابه‌جایی رکورد ملی توسط لیلا رجبی

شکستن رکوردها در دوومیدانی با سانتی متر و بسیار اندک است اما او رکورد ملی پریسا بهزادی را در نهایت ناباوری سه متر جابه‌جا کرد. بهزادی حالا به عنوان نایب رئیس بانوان فدراسیون دوومیدانی فعالیت دارد.

رکورد شخصی ۱۸:۱۳ متر که هنگام عضویت در تیم ملی بلاروس ثبت کرده بود را سال ۲۰۱۳ به نام ایران فروریخت و ضمن کسب نشان نقره آسیا در هندوستان، توانست رکورد خود را پنج سانتیمتر ترقی دهد.

بهترین ورزشکار زن تاریخ دوومیدانی کشور

پرتابگر ۳۲ ساله بوشهری با ۷ مدال آسیایی بهترین ورزشکار زن تاریخ دوومیدانی ایران است. مدال نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴، یک طلا از بازی‌های آسیایی داخل سالن، یک طلا و یک نقره از قهرمانی داخل سالن آسیا، یک نقره و دو برنز از فضای باز آسیا، جمعاً هفت نشان آسیایی پرتابگر ۳۲ ساله بوشهری است که جایگاه او را با اختلافی چشمگیر، به عنوان بهترین ورزشکار زن تاریخ دوومیدانی ایران تثبیت می‌کند.

عدم حمایت مسئولان از بانوی ورزشکار المپیکی

لیلا رجبی آبان ماه سال ۹۴ درباره علت تاخیر در شروع تمرینات المپیک ریو از فدراسیون درخواست کرد تا به این موضوع رسیدگی کنند اما متاسفانه هیچ خبری نشد. فدراسیون حتی برای او مربی اختصاصی هم در نظر نگرفته است و لیلا رجبی کماکان به همراه همسرش تمرینات را ادامه می دهد.

این مسئله باعث ناراحتی پیمان رجبی از مسئولان فدراسیون شده بود تا جاییکه پیمان رجبی طی بیانیه ای در صفحه اینستاگرامش اعلام کرد: « چرا ورزشکار المپیکی برای مسئولان فدراسیون اهمیتی ندارد. مسئولان فدراسیون به یک مدال المپیک دوومیدانی فقط در بخش آقایان بسنده کرده اند همسرم بسیار ناراحت و دلگیر است او تصمیم دارد به المپیک ریو نرود تا شرمنده مردم کشورش نشود. »

صحبت های همسر لیلا در فضای مجازی بازتاب گسترده ای پیدا کرد تا جایی رباب شهریان معاون امور ورزش بانوان در وزارت ورزش با لیلا ملاقات کرد تا شرایط را برای آغاز تمریناتش فراهم کند. فدراسیون دوومیدانی هم اعلام کرد فضای مناسب را برای تحقق این مسئله، مهیا می‌کند.

با وجود تمام رکوردشکنی ها و افتخارآفرینی اما هنوز فدراسیون دوومیدانی به درخواست او برای تشکیل یک اردو در کشورش ( بلاروس ) توجهی نکرده است. پریسا بهزادی در گفت و گویی که با سایت ورزش بانوان داشت اعلام کرد که لیلا رجبی اردیبهشت ماه حتما به همراه همسرش به اردوی تمرینی بلاروس اعزام خواهد شد؛ اما همچنان هم خبری از اعزام او به کشورش نشده است.

لیلا رجبی از المپیک لندن تا ریو

لیلا رجبی در المپیک ریو مصدوم شده بود و در رده بیست و یکم قرار گرفت. خوشبختانه در المپیک لندن تجربه بیشتری دارد؛ این را می توان از ویدیو هایی که او و همسرش از تمرینات سخت لیلا در اینستاگرام منتشر می کنند فهمید.

در المپیک ریو ۲۴ پرتابگر زن حضور دارند. که المپین های قاره آسیا یک نماینده از ایران، یک نماینده از هندوستان و سه پرتابگر هم از چین هستند.

هر سه مدال آور در المپیک قبلی بالاتر از ۲۰ متر پرتاب کردند که لیلا فاصله چشمگیری با آنها دارد و توقع تصاحب مدال از او منطقی نیست اما می‌تواند در صورت ترقی رکورد شخصی، به جمع ۱۲ نفر برتر برسد.

لیلا رجبی بدنبال جبران نتیجه المپیک لندن

مرحله مقدماتی بازی های المپیک از حساسیت بالایی برخوردار است. هر پرتابگر سه فرصت دارد تا فینالیست شود و کوچک ترین خطایی منجر به حذف از مسابقات خواهد شد.

لیلا رجبی در لندن هر سه پرتابش را با موفقیت به ثبت رساند. تنها مشکلش دور بودن از آمادگی آرمانی بود، اما او در صدد جبران برآمده و برای المپیک ریو ۲۰۱۶ سخت تمرین می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.