تاریخ: 2016-05-15 شناسه خبر: 25638

تیراندازی بانوان ایران از المپیک آتلانتا تا ریو

بانوان المپیکی ایران در رشته تیراندازی

تیراندازی ایران برای اولین بار با لیدا فریمان در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا تیراندازی بانوان را در المپیک رقم زده است. این رشته در ایران در مقایسه با سایر رشته های ورزشی بانوان پیشرفت خوبی داشته و کاروان ورزشی ایران در این دوره نیز با چهار بانوی تیرانداز عازم ریو خواهد شد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ تیراندازی زنان از المپیک ۱۹۸۴ لس آنجلس وارد جدول بازی‌ها شده است. بانوان تیرانداز ایران در سه دوره مسابقات المپیک بعد از سال ۱۹۸۴ در این رویداد ورزشی بزرگ حضور نداشتند و برای اولین بار با لیدا فریمان در المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا تیراندازی بانوان را در المپیک رقم زده اند.

مسئولان وقت ورزش ایران، فریمان را بدون توجه به برگزاری مسابقه در روز نخست بعد از افتتاحیه، به عنوان پرچمدار برگزیده بودند. به همین خاطر بدون استراحت و فقط با سه ساعت خواب، بین ۴۹ نفر در رده چهل و ششم قرار گرفت نتیجه ای بسیار ناامید کننده را کسب کرد.

در المپیک سیدنی سال ۲۰۰۰ منیژه کاظمی از رشته تیراندازی شرکت کرد و منیژه بین ۴۵ نفر در رده چهل و سوم ایستاد.

مجددا در المپیک ۲۰۰۴ آتن نسیم حسن‌پور در تیراندازی، تنها زن اعزامی بود. ورزش زنان ایران سه دوره پیاپی فقط یک نماینده در المپیک و هر بار نیز در تیراندازی داشته است. نسیم هم در آتن بین ۴۱ نفر، بیست و هشتم شد با اینکه رتبه بالایی نبود اما تا آن مقطع، بهترین عنوان تیراندازهای زن و مرد ایرانی در تاریخ المپیک بود.

در الوپیک پکن سال ۲۰۰۸ باز هم بانویی از ایران موفق به کسب سهمیه المپیک نشد و کاروان ورزشی کشورمان با ترکیب نجمه آبتین در تیروکمان، هما حسینی در قایقرانی و سارا خوش جمال در تکواندو در این رقابت ها حضور پیدا کرد.

در المپیک ۲۰۱۲ لندن الهه احمدی و مه‌لقا جام بزرگ در تیراندازی کسب سهمیه کردند و الهه احمدی با قرار گرفتن در رتبه ششم، بهترین نتیجه زنان ورزشکار ایرانی در تاریخ المپیک‌ها را رقم زد.

مه لقا جام بزرگ، گلنوش سبقت الهی، نجمه خدمتی و الهه احمدی از کشورمان به المپیک ۲۰۱۶ ریو راه یافته اند. این که بانوان کشورمان با وجود امکانات و مهمات کم باز هم تلاش می کنند بر همگان واضح است اما طاهره علی آبادی نایب رئیس بانوان فدراسیون تیراندازی در گفت و گو با سایت ورزش بانوان اذعان داشت: « امکاناتی که در اختیار دختران تیرانداز قرار دارد اصلا در سطح جهانی نیست و نباید توقع مدال المپیک از آنها داشته باشیم. اینکه بگوییم حتما مدال خواهند گرفت فقط استرس‌شان را زیاد کرده ایم؛ در حالیکه همه سخت برای ارائه بهترین خودشان در حال تلاش هستند. »

نجمه خدمتی و الهه احمدی در جام جهانی آذربایجان سهمیه ریو را گرفتند. هردو تیرانداز کارنامه درخشانی در ورزش بانوان دارند. الهه احمدی که بهترین نتیجه را در تاریخ حضور زنان در بازی های المپیک ریو کسب کرده است، با ارتقا رنکینگ و پیشرفت چشمگیر امیدواریم اولین زنی باشد که مدال طلای المپیک را به نام خود ثبت می کند.

گلنوش سبقت الهی پشت سرش پیشینه‌ای طولانی اما بدون مدال از حضور تیراندازهای ایرانی در بازیهای المپیک را می‌بیند. گلنوش در بخش تپانچه توانسته سهمیه ریو بگیرد. آنهم در شرایطی که به خاطر کمبود مهمات، کمترین میزان تمرین را نسبت به رقبا داشت. جالب اینجاست سابقه سال‌های حضور او در تیراندازی حتی به المپیک قبلی ( لندن ) هم نمی‌رسد. سه سال است تیراندازی می‌کند و آن اوایل نیز فقط برای تفریح، تیر می‎انداخت.

مه‌لقا جام بزرگ نیز اولین ورزشکار ایرانی است که سهمیه المپیک لندن را گرفت. او همچنین نخستین زن ایرانی است که در ماده تفنگ بادی از فاصله ۱۰ متر، ایران را صاحب سهمیه کرد. جام بزرگ در مسابقات قهرمانی جهان به میزبانی مونیخ در سال ۲۰۱۰، برای اولین بار موفق به حضور در مرحله فینال شد و با قرار گرفتن در رده پنجم جهان، توانست ایران را صاحب سهمیه المپیک کند و در بازی‌های المپیک لندن با کسب ۳۹۱ امتیاز چهل و سوم و از دور رقابت‌ها حذف شد.

لیدا فریمان اولین بانوی المپیکی ایران در رشته تیراندازی

لیدا فریمان اولین بانوی المپیکی ایران در رشته تیراندازی

یک پاسخ به “تیراندازی بانوان ایران از المپیک آتلانتا تا ریو”

  1. محمد گفت:

    I will proudly finance all the ammunition Golnoosh needs for her .22 caliber handgun practice, as well as a place for her to stay in. If she likes to practice at a club, I will be glad to provide her with a membership my club in Canada and invitation to come and stay and practice on a daily basisYou can provide her with my email address if she needs to contact.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *