تاریخ: 2015-07-06 شناسه خبر: 2566

مامان منو ببين!

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ به نقل از مجله سیب سبز – بهاره اسلامي: روي‌تان را كه برگردانيد، سراغ كيف لوازم آرايشی شما مي‌رود و تمام صورتش را با رژ سرخ مي‌كند و با لبخندي به سمت‌تان برمي‌گردد و مي‌گويد: «مامان قشنگ شدم؟» درست در همين لحظه كه كودك‌تان خودش را مثل يك عروس تاج بر سر زيبا و نيازمند ستايش مي‌بيند، رفتار شما مي‌تواند تكليف خيلي چيز‌ها را در آينده‌اش روشن كند.
مي‌توانيد با عصبانيت يك دستمال زبر ‌برداريد و به جان صورتش بيفتيد یا اینکه مي‌توانيد در آغوشش بگيريد و با هم سلفي بيندازيد یا اینکه مي‌توانيد با بي‌تفاوتي از كنارش بگذريد یا ندیده‌اش بگيريد. از نظر شما كدام‌يك از اين رفتارها مي‌تواند به آينده كوچولوي شما خدمت بيشتري كند؟ دكتر جمشيد بيگدلي، روانشناس در ادامه مطلب به اين پرسش پاسخ مي‌دهد.

منو ببين
آرايش كردن و جلوي آينه ايستادن از ميل به زيباتر شدن نشات می‌گیرد. حتي اجتماع هم آدم‌هاي زيبا را راحت‌تر به خود مي‌پذيرد. نگاهي به رفتارهايي كه از صبح تا شب در خانه داريد، بيندازيد. شما چقدر جلوي آينه مي‌ايستيد؟ حتي جلوي آينه هم مسواك مي‌زنيد و موهاي‌تان را درست مي‌كنيد.
وقتي موهاي‌تان را درست مي‌كنيد، نظر شوهرتان را مي‌پرسيد و وقتي او لباس‌هاي خوبي مي‌پوشد، نظر شما را براي ظاهرش مي‌پرسد. در چنين شرايطي انتظار داريد كودك 3،2 ساله شما در برابر ميل به جلب‌توجه مقاومت كند و از اين الگوهاي رفتاري كه هر روز شما به نمايش مي‌گذاريد، پيروي نكند؟

 

دختر هستم خوشحال هستم
دخترتان ميلي به استفاده از لوازم آرايشی ندارد؟ اهل دامن پوشيدن نيست و از گلسر هم استفاده نمي‌كند؟ دوست دارد موهايش كوتاه باشد و رفتارهاي شما را تقليد نمي‌كند؟ اين علائم به ظاهر بي‌اهميت، مي‌توانند زنگ خطرهاي بزرگي براي آينده جنسي او باشند.
اين رفتارها در درجه اول مي‌گويند كه دختر شما از جنسيتش راضي نيست و اگر مراقب نباشيد، ممكن است در آينده دچار مشكلات جدي شود اما در نهان، اين رفتارها يك پيغام مهم به شما مي‌دهند. آنها مي‌گويند دختر شما رابطه خوبي با مادرش ندارد، از والد همجنسش الگو نمي‌گيرد و رابطه عاطفي قوي با او ندارد. حالا بايد چه كنيد؟ به زور آرايشش كرده و مجبورش كنيد كه زنانه‌تر رفتار كند؟ نه! بايد به فكر ترميم رابطه خودتان و او باشيد. تا زماني كه ارتباط عاطفي مادر و دختر ترميم و تقويت نشود، نمي‌توانيد او را نسبت به جنسيتش راضي كنيد.
اگر كودك دو ساله شما سر كشوي لوازم آرايشي‌تان مي‌رود و رژلب‌هاي‌تان را روي صورتش مي‌كشد به جاي اينكه براي مهار شدنش تلاش كنيد، از اين اتفاق خوشحال باشيد. كودك شما با تقليد كردن رفتارهاي زنانه‌اي كه در طول روز نشان مي‌دهيد، مي‌گويد از جنسيتش راضي است و ارتباط خوبي با مادر كه والد همجنس اوست دارد. رابطه خوب مادر و دختر، ميل دختر به نشان دادن رفتارهاي زنانه را تشديد مي‌كند. پس دست و پاي‌تان را گم نكنيد و به فكر تنبيه كردنش هم نيفتيد. شواهد نشان مي‌دهد تا اينجاي كار مادر خوبي بوده‌ايد.
الان وقتشه
آرايش‌هاي غليظ و اغراق‌شده در خيابان را مي‌بينيد؟ دختراني كه براي آرايش كردن در محل كار و خيابان هم حسابي وقت مي‌گذارند و با آرايشي سنگين همه جا ظاهر مي‌شوند. مي‌دانيد ميل به انجام اين آرايش‌هاي سنگين از كجا آمده؟ از منع كردن والدين در دوره كودكي. از زماني كه او به اقتضاي سنش مي‌خواست سراغ لوازم آرايشی برود و با تنبيه و واكنش‌هاي منفي والدينش روبه‌رو شد. اگر نمي‌خواهيد كودك شما سراغ اين رفتارهاي اغراق‌شده برود، مراقب برخوردهاي امروزتان باشيد.
براي تشويق كردن رفتارهاي زنانه دختر كوچولوي‌تان، حتما نيازي نيست كه برايش كف بزنيد. لبخند زدن، گفتن يك جمله محبت‌آميز مثل «چقدر خوشگل شدي» و… همه مي‌توانند رفتار دخترتان را تقويت كنند اما اگر پسر كوچولوي شما سراغ لوازم آرايشی‌تان رفت چه؟ در چنين شرايطي هرگز نبايد رفتار او را حتي با يك لبخند ساده تقويت كرده و با دعوا و ايجاد تنش، كنجكاوي‌اش را بيشتر كنيد. مي‌توانيد پسرتان را در اين شرايط ناديده بگيريد يا اينكه با مداد چشم‌تان برايش سبيل بكشيد تا با جنسيتش ارتباط بهتري برقرار كند.
من تو‌ام!
براي تقليد كردن رفتارهاي مادر، هيچ‌وقت زود نيست.  اغلب كودكان از حدود دو سال و نيمگی تا سه سالگي رفتارهاي زنانه‌اي مثل آرايش كردن را تقليد مي‌كند اما اگر ديديد كه كودك يك ساله شما هم هنگام باز بودن كشوي لوازم آرايشی‌تان سراغ‌شان رفت، تعجب نكنيد، وحشت‌زده نشويد و با قضاوت‌هاي عجولانه فرزندتان را به بحران وارد نكنيد. او كودك است و شما هستيد كه بايد سن و موقعيتش را درك كنيد.
خوشحال و شاد و خندانم
در فرهنگ پر از رودربايستي ما براي خيلي از آدم‌ها، آرايش كردن راهي براي فرار از كمبودهاي عاطفي و استرس‌هاست. فرد با اين رفتار مي‌گويد نمي‌خواهم از حال بدم باخبر شويد؛ من ناخوشم اما مي‌خواهم اين بدحالي را زير زيبايي‌ام پنهان كنم. او ساعت‌ها برای رسیدگی به ظاهر خودش وقت می‌گذارد تا در مقابل، از احترام دیگران هم بهره‌مند شود؛ با چهره‌ای آراسته با دیگران ملاقات می‌کند، تا هیچ کس از آشفتگی‌های درونی‌اش باخبر نشود.
بذار راحت باشم
يادتان نرود رفتارهاي شما، الگوي كودك‌تان مي‌شود و واكنش‌هاي شما به تقويت يا سركوب شدن يك رفتار كمك مي‌كند. اگر دختر‌دار شده‌ايد، دليلي ندارد با منع اغراق‌گونه او از آرايش كردن، گلسر زدن و رسيدن به سر و وضعش، ولع او براي اين رفتارها را بيشتر كنيد. تلاش شما براي سرپوش گذاشتن روي اين رفتارهاي طبيعي، حاصلي جز پنهاني شدن‌شان نخواهد داشت. گذشته از اين، كودكي كه در زمان مناسب اين تمايلات را نشان نداده است يا به شكلي اغراق‌گونه و غيرمنطقي از زيبا شدن فراري مي‌شود و آراسته نبودن را به عنوان معياري براي درست رفتار كردن انتخاب مي‌كند يا اينكه در سال‌هاي بعد و دور از چشم شما، بيش از اندازه تمايل به استفاده از لوازم آرايشی و رسيدگي به سر و وضعش را در رفتارهايش به نمايش مي‌گذارد.
كودكي كه در زمان و مكان مناسب اين هيجانات را تخليه نكرده، ممكن است در آينده با وسواس زيادي براي زيباتر شدن تلاش كند و براي رسيدن به اين هدف، حاضر به دادن هزینه‌های فراوان شود پس اگر دوست دارد در خانه گردنبند مرواريد شما را به گردنش بيندازد، مانعش نشويد و اگر گاهي مي‌خواهد گونه‌هايش را كمي سرخ‌تر كند، سرزنشش نكنيد.
اشكالي ندارد!
چه اشكالي دارد دختري كه تا اين اندازه به آرايش كردن تمايل دارد با هماهنگی و مدیریت شما در خانه و ‌مهماني‌هاي خودماني و خانوادگی آرايش كند؟ شما مي‌توانيد از داروخانه لوازم آرايشی مخصوص بچه‌ها و سالم بخريد و با دادن چنين اجازه‌اي در كودكي به او، از بروز مشكلات بعدي جلوگيري‌كنيد.
مي‌ترسيد ديگران به‌خاطر رنگ‌هاي روي چهره‌اش شما را قضاوت كنند؟ رژلب‌هاي مخصوص كودكان نه براي سلامت مضر هستند و نه رنگ چنداني دارند. پس با خيال راحت در صورتي كه كودك‌تان تقاضا مي‌كند، يكي از آنها را در كيفش بگذاريد. گاهی می‌توانید سر کودک‌تان را شیره بمالید و با یک ضد آفتاب مخصوص کودکان، میلش به داشتن لوازم آرایشی مخصوص را  ارضا کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.