تاریخ: 2015-07-06 شناسه خبر: 2574

تولید ربات‌های بهتر با الهام از دم اسب ‌دریایی ‌

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛  محققان دانشگاه مهندسی اورگان امریکا در اقدامی جالب با استفاده از ساختار اسکلتی منحصر به فرد اسب ‌آبی موفق به طراحی رباتی شدند که می‌تواند علاوه بر حفظ استقامت از انعطاف‌پذیری مطلوبی نیز برخوردار باشد.

پروفسور رز هاتون، محقق بخش مهندسی دانشکده اورگان اظهار کرد: هدف نهایی مهندسان تولید رباتی است که به آسانی کنترل شده و مانند موجودات طبیعی حرکات نرمی داشته باشد.

وی افزود: در واقع ساختارهای اسکلت طبیعی در برابر شکستگی مقاوم بوده و از نظر انعطاف‌پذیری نیز از تمام شرایط مورد نیاز جاندار حمایت می‌کند. هدف نهایی ما ساختن نزدیک‌ترین محصول مصنوعی شبیه به نسخه طبیعی آن است.

محققان درباره ویژگی‌های اسکلتی اسب ‌دریایی گفتند: مهره‌های کمر اسب دریایی به جای شکل معمول دایره، کاملا مربعی شکل است و ساختار مربعی هر مهره به جاندار امکان می‌دهد که به آسانی به هر طرف خم‌ شده، بپیچد و در برابر حمله ماهیان مهاجم مقاومت بیشتری داشته باشد.

محققان برای شبیه‌سازی ساختار اسکلتی دم اسب‌ دریایی از فناوری اسکنر و چاپگر سه‌بعدی استفاده کردند.

پس از تولید اولین نسخه مصنوعی دم اسب ‌دریایی، محققان با انجام آزمایش‌های گوناگون مثل کشیدن، پیچاندن و خم کردن دریافتند که ساختار اسکلتی در دم این جاندار نسبت به سایر مهره‌داران تکامل شگفت‌انگیزی دارد.

محققان دانشگاه اورگان امیدوارند تا با پیشرفت فناوری شبیه‌سازی نمونه‌های طبیعی، ربات‌های آینده از نظر نرمی حرکت و یکنواختی اندام‌ها نسبت به نمونه‌های فعلی پیشرفته‌تر باشند.

منبع: ایسنا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.