تاریخ: 2015-07-09 شناسه خبر: 2953

سیستم هوشمندی که افراد نابینا را بینا می کند

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛محققان علوم کامپیوتر در حال توسعه تکنولوژی برای گوشی های هوشمند هستند که می تواند به افراد نابینا کمک کند تا بتوانند به وسیله تبلت با گوشی هوشمند خود ببینند.

بنابر این گزارش، محققان در بخش کامپیوترهای بصری و یادگیری ماشینی دانشگاه لینکولن، ساخت یک سیستم بینایی هوشمند برای کار گذاشتن روی گوشی همراه که بتواند به نابینایان کمک کند تا در محیط های نا آشنا ببینند را شروع کرده اند.

بر اساس کارهای مقدماتی که در زمینه فناوری های کمکی در زمینه سیستم های کمکی دانشگاه لینکلن انجام شده است، تیم تحقیقاتی به دنبال این است تا با استفاده از نور و تکنولوژی حسگرها در درون گوشی های هوشمند همراه و تبلت، نقشه های سه بعدی و مکان یابی، ناوبری و تشخیص اشیاء راه اندازی کند.

در مرحله بعد تیم تحقیقاتی، بهترین روش برای راه اندازی آن برای کاربران که شامل سامانه لرزشی، صداها و صحبت کردن است را ایجاد خواهند کرد.

این پروژه توسط دکتر نیکولا بلاتو، متخصص ماشین های یادگیری و ربات های انسان محور در دانشکده علوم و کامپیوتر دانشگاه لینکولن انجام می شود. او می گوید:« این پروژه بر اساس تحقیقات قبلی که انجام داه ایم صورت می گیرد، و هدف این است یک رابطی ساخته شود که می تواند به افراد دارای اختلالات بینایی کمک نماید».

یکی از جنبه های اصلی این سیستم ظرفیت آن در سازگاری با میزان تجاربی است که کاربران دارند. به این صورت که اصلاح سیستم هدایتی آن ماشین که با کمک حسگرهای موقعیت یاب خود و همچنین واکنش های کاربران نابینا در طول زمان رخ می دهد، کمک می کند تا افراد بتوانند تجارب بینایی بهتری داشته باشند.

بنابر این همزمان با اینکه کاربر در کار کردن با برنامه دارای مهارت می شود، تشخیص محیط نیز آسان تر صورت می گیرد./باشگاه خبرنگاران

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.