تاریخ: 2016-07-14 شناسه خبر: 30156

گفت و گوی سایت ورزش بانوان با اعظم مقصودلو، سرمربی تیم ملی کبدی بانوان؛

جوانی کار دستشان داد / حجاب برای ما ابهت می‌آورد

اعظم مقصودلو سرمربی تیم ملی کبدی بانوان

پوشش اسلامی جزو ارکان اصلی ورزش بانوان ایران است و درخشش را هم بیشتر می‌کند. حجاب برای ما محافظ در مقابل حریف است و باعث وحشت آنها می‌شود. گویی یک ابهت ویژه می‌دهد. گاهی بازیکنان تیم‌ها با کنجکاوی نزدیک می‌آیند و به پوشش بانوان ما دست می‌زنند!

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ تیم ملی کبدی بانوان با ترکیبی تقریبا جوان و تازه‌نفس در رقابت‌های کبدی به میزبانی کره جنوبی شرکت کرد و به مقام سوم رسیده بود. خبرنگار سایت ورزش بانوان در همین خصوص با اعظم مقصودلو سرمربی تیم ملی کبدی بانوان گفت و گویی دارد که متن آن در ذیل آمده است.

اعظم مقصودلو سرمربی تیم ملی کبدی بانوان با تاکید بر اینکه حضور در مسابقات آسیایی کبدی در کره جنوبی با هدف جوانگرایی تیم ملی و کسب تجربه بود گفت: ۸۰% از اعضای تیم ملی کسانی بودند که فروردین ماه در مسابقات قهرمانی آسیا با تیم به مقام قهرمانی رسیده بودند. بچه‌ها انتظار ما را برآورده کردند و توانایی خوبی داشتند اما قبل از دیدار نیمه نهایی مقابل تایلند به دلیل فشار و استرس بالا که تجربه حضور در رده بزرگسالان را نداشتند با بروز یک اشتباه در لحظات آخر بازی به حریف امتیاز دادند و نتیجه را واگذار کردند. جوانی کار دستشان داد. با این وجود ترکیب جوان تیم همه را بهت زده کرده بود خیلی‌ها سراغ قدیمی‌های کبدی بانوان را از ما می‌گرفتند ما هم به آنها گفتیم با تیم دوم در این رقابت‌ها شرکت کردیم و همه از نتیجه رقابت‌ها شگفت زده شده بودند.

وی ادامه داد: قبل از دیدار نیمه نهایی هم گروه سختی داشتیم و کره جنوبی ( میزبان ) را شکست داده بودیم. تیمی که حریف تایلند در فینال شده بود و واضح است که ما می‌توانستیم تایلند را هم شکست دهیم. اما فشار مسابقات بالا بود و شرایط میزبانی هم در حد انتظار نبود. فاصله زمانی بین مسابقات در حد یک یا دو ساعت بود و ما به این شرایط عادت نداشتیم. بچه‌ها پیش از این تجربه حضور در مسابقات جوانان را داشتند و اولین بار بود که در کنار بزرگسالان در رقابت‌ها شرکت می‌کردند.

مقصودلو در خصوص میزبانی کره جنوبی گفت: ۱۰۰% میزبانی مسابقات بر برد کره جنوبی تاثیر گذاشت. سالنی که درآن مسابقات را برگزار می‌کردند محل تمرین تیم ملی کبدی کره جنوبی بود. آنها از همه نظر چه آب و هوا، چه داوری و از همه مهم‌تر تماشاچیان جلوتر از سایر تیم‌ها بودند. از طرفی هم با شرایط فشردگی رقابت‌ها مشکلی نداشتند. اما برای ما سخت بود که در عرض یک روز و نیم در چهار دیدار حضور داشته باشیم. برنامه‌ای که از قبل به ما اعلام شده بود را انجام ندادند و بازیکنان کبدی کره جنوبی به خاطر داشتن قدرت بدنی بالا به برگزاری مسابقات با فاصله زمانی کم عادت داشتند. اما تیم ما از این لحاظ دچار مشکل شد.

وی با اشاره به اینکه در فدراسیون کبدی تیم بانوان همپای آقایان گاهی هم بیشتر مورد توجه مسئولان قرار می‌گیرند، ادامه داد: گاهی اوقات هم حمایت بیشتری نسبت به آقایان از طرف فدراسیون و وزارت ورزش صورت می‌گیرد. از طرفی برنامه‌ریزی ما برای ترکیب تیم هم خوب بود. پایه تیم کبدی بانوان از ابتدا درست شکل گرفت. اعزام‌ها و اردوها همیشه مرتب و بی دردسر بوده است. همین حمایت‌ها باعث شد که کبدی‌کاران در مسابقات مختلف بدرخشند.

سرمربی تیم ملی کبدی بانوان در خصوص حجاب و پوشش اسلامی کبدی‌کاران ایران گفت: لباس بانوان کبدی ایران هم از ابتدا طراحی درستی داشت و ما هیچ مشکلی نداشتیم؛ خوشبختانه مورد تایید هر سازمانی بود. بچه‌ها هم پوشش خود را در مقابل سایر تیم‌ها پذیرفتند و به هر قیمتی به قهرمانی فکر می‌کنند. پوشش اسلامی و حجاب جزو ارکان اصلی ورزش بانوان ایران است و درخشش ما را بیشتر می‌کند و به هیچ وجه هم دست و پاگیر نیست. اتفاقا گاهی اوقات که حریف حجاب ندارد ما راحت‌تر او را درگیر خودمان می‌کنیم. حجاب برای ما محافظ در مقابل حریف است و تیم حریف وحشت می‌کند؛ گویی حجاب به ما یک ابهت ویژه می‌دهد. بازیکنان دیگر تیم‌ها به لباس و مقنعه بانوان ایران دست می‌زنند تا متوجه شوند چه جنسی دارد.

مقصودلو در مورد اهداف آینده کبدی بانوان افزود: اگر فدراسیون برای ما مسابقات بیشتری برگزار کند و به ما از هر لحاظ اعتماد کند حتما جواب این اعتمادش را خواهد گرفت. هدف این است که تیم ترکیبی از تجربه و جوان‌گرایی را داشته باشد؛ اما در آینده قصد داریم استعدادیابی بازیکنان جوان را در برنامه کبدی بانوان داشته باشیم تا پایه تیم مثل ترکیب فعلی کبدی بانوان ایران درست و اصولی شکل بگیرد.

وی در پایان گفت: در آینده به خوشرنگ‌ترین مدال دختران هم امیدوار هستیم. در حال حاضر هم مدال‌شان قد طلا می‌ارزد. اگر کم و کاستی بوده من آن را به خود می‌گیرم و بچه‌ها بی تقصیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *