تاریخ: 2015-07-11 شناسه خبر: 3114

اثربخشی نانوذرات دردرمان سرطان خون موش ها

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ پژوهشگران دانشگاه واشینگتن در آمریکا روش درمانی مبتنی برنانوذرات ارائه کردند که می توان با آن نوعی سرطان خون در موش ها را از بین برد.

این نانوذرات، محتویات دارویی خود را در هنگام عبور از جریان خون محافظت کرده و در نهایت رهاسازی دارو را در سلول های سرطانی بهینه سازی می کنند، سال هاست که محققان به دنبال ساخت چنین نانوحاملی برای محافظت از داروها هستند.

این نانوذرات می توانند ترکیبات دارویی را حمل و پروتئینی موسوم به Myc را مسدود کنند، Myc در بسیاری از سرطان ها نظیر سرطان خون فعال می شود، نتایج آزمایشگاهی نشان می دهد که ترکیب بازدارنده Myc بسیارمؤثر است، اما زمانی که این ماده به جریان خون تزریق می شود، به سرعت از بین می رود، در نتیجه باید توسط یک ماده دیگر محافظت شود.

پیش از این اثرات مثبت این ماده روی سرطان ثابت شده بود اما به محض وارد شدن به بدن تخریب می شد، در این پژوهش محققان با استفاده از نانوذرات، این ماده را محافظت کرده و وارد بدن موش کردند.

نتایج نشان داد که تا زمانی که نانوذرات سالم بمانند، دارو درون این نانوذرات محفوظ خواهد ماند، این گروه تحقیقاتی نشان دادند زمانی که این دارو درون نانوذرات قرارگیرد می تواند موش ها را تا 52 روز زنده نگه دارد، درحالی که در موش هایی که دارو بدون نانوذرات به کار گرفته شده تنها 29 روز زنده ماندند، در واقع این ماده بدون نانوذرات نمی تواند اثربخشی زیادی داشته باشد.

مایکل توماسون، از محققان این پروژه گفت: از نتایج به دست آمده بسیار هیجان زده هستیم، پیش از این هیچ سندی مبنی بر اثربخش بودن نانودرمان دراین بیماری وجود نداشت، با تزریق این نانوذرات حامل دارو به بدن تزریق دریافتیم که تومورها هر کجای بدن که باشند، خواه در مغز قرمز استخوان یا طحال، از بین می روند.

نتایج این پژوهش در نشریه Molecular Cancer Therapy منتشر شده است./ایرنا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.