تاریخ: 2015-07-11 شناسه خبر: 3202

خواص گریه کردن برای بدن!

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ هر فرد قادر به ریختن 10 اونس اشک و 30 گالن در سال را دارد. این اشک‌ها می‌توانند اساسی، اشک رفلکسی و یا روانی و احساسی باشند. اگرچه اشک‌های حاصل از احساسات حجم بالایی از استرس را دارند، اما باعث آسودگی عنبیه شده و قدرت انتقال این احساس به دیگران را دارد.

به گفته شارون مارتین روان درمانگر در کالیفرنیا، افراد از گریه کردن در عموم دچار خجالت می‌شوند، اما باید بدانند که اشک ریختن باعث از بین رفتن احساسات منفی می‌شود.

– دفع سموم

گریه علاوه بر اینکه ذهن و احساس افراد را پاک می‌کند قادر به پاکسازی سموم نیز هست. اشک‌هایی که توسط استرس تولید می‌شوند به بدن کمک می‌کنند تا از مواد شیمیایی افزایش‌دهنده کورتیزول خلاص شوند. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در گریه‌های احساسی حاوی پرولاکتین پروتئین و هورمون آدرنوکوتیکو هستند که درد را کاهش می‌دهد.

– بهبود بینایی

اشک‌هایی که توسط غدد اشکی تولید می‌شوند باعث باز شدن دید می‌شوند. زمانی که غشای چشم دچار کم‌آبی می‌شود از کیفیت بینایی کاسته خواهد شد، لذا اشک باعث شستشوی سطح چشم شده و مانع از دست دادن آب غشای آن می‌شود.

– بهبود خلق وخوی

اشک قادر است بهتر از هر گونه داروی ضد افسردگی خلق و خو را بهبود بخشد. طبق مطالعات به عمل آمده گریه کردن باعث تسکین روح و خلق افراد می‌شود. افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی و خلقی ممکن است کمتر اثرات مثبت گریه را تجربه کنند.

– تسکین استرس

یک گریه خوب می‌تواند احساس آسودگی را به فرد انتقال دهد، حتی اگر شرایط بد همچنان باقی مانده باشد. نکته قابل توجه این است که گریه هورمون‌های استرس و سموم را از بدن رها کرده و باعث کاهش تنش می‌شود. مارتین روان درمانگر معتقد است که گریه یک جایگزین سالم و مناسب برای مشت زدن به دیوار به شمار می‌رود و مانع از مشکلاتی می‌شود که سلامت جسم را تهدید می‌کند. لذا اشک ریختن یک راه امن و موثر برای مقابله با استرس است.

اقتصاد آنلاین

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.