تاریخ: 2015-07-12 شناسه خبر: 3222

قوانين جديد به جذاب شدن کشتي کمک مي​کند

 

قوانین جدید به جذاب تر شدن کشتی کمک میکند

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ قوانين جديد طوري براي آزاد‌کاران طراحي شده که بايد آن را به نوعي پايان عصر هول بده، امتياز بگير در کشتي آزاد دانست. در راستاي اصلاح قوانين کشتي، اتحاديه جهاني تغييرات جزيي در رشته آزاد ايجاد کرد که از آن جمله مي‌توان به حذف بارانداز يا فيتيله‌پيچ يک امتيازي اشاره کرد. همچنين در قانون جديد اعلام شده هول دادن حريف به بيرون از تشک امتيازي نخواهد داشت، اما در ساير موارد که کشتي‌گير از تشک خارج شود يک امتياز جريمه مي‌شود. سايت رسمي فدراسيون کشتي در اين باره نوشت: «با توجه به تغييراتي که در قوانين کشتي فرنگي ايجاد شده، برخي از اين تغييرات در کشتي آزاد ضروري است. اتحاديه جهاني کشتي به منظور يکپارچه کردن قوانين در هر 2 رشته آزاد و فرنگي تغييرات جديد قوانين در رشته کشتي آزاد به اين شرح اعلام کرد: 1‌. تمامي فنون چرخشي‌(بارانداز، فيتيله‌پيچ و‌…) 2 امتيازي هستند، چه چرخش از ناحيه کمر و شکم باشد و چه چرخش روي 2 دست کشتي‌گير مدافع باشد، 2 امتياز به مجري فن داده مي‌شود(حذف يک امتيازي چرخش روي دستان)، 2‌. تماس آني شانه‌هاي کشتي‌گير مهاجم و يا مجري فن با تشک ديگر امتيازي در بر نخواهد داشت(پيش از اين مجري فن در هنگام اجراي فن به علت روي پل رفتن خود و تماس شانه‌هايش با تشک يک امتياز از دست مي‌داد که اين قانون حذف شده است‌)، 3. اگر پاي کشتي‌گير مهاجم از تشک خارج شود 3 حالت قابل فرض است؛ الف) اگر کشتي‌گير مهاجم امتيازي به دست بياورد، آن امتياز تعلق مي‌گيرد (امتياز براي او ثبت مي‌شود)، ب) اگر کشتي‌گير مهاجم نتواند فني را اجرا يا امتيازي کسب کند، داور مسابقه را متوقف مي‌کند و يک امتياز به حريف داده مي‌شود، ج) اگر کشتي‌گير مهاجم حريف را با کنترل کامل بلند کند و پايش از تشک بيرون برود و نتواند امتيازي کسب کند، يک امتياز به حريف او داده نخواهد شد،. 4‌. هول دادن حريف به خارج از تشک امتيازي نخواهد داشت، 5. يک امتياز همچنان به خروج پاي حرف از تشک تعلق مي‌گيرد‌(وقتي يک امتياز در بر دارد که کشتي‌گير مهاجم فعال است و کشتي مي‌گيرد و هو‌ل نمي‌دهد). گفتني است تمامي اين تغييرات از زمان ارسال اين بخش‌نامه قابل اجرا خواهد بود.

 

علي بيات، سرپرست تيم ملي کشتي آزاد در واکنش به ايجاد چند تغيير جديد در قوانين کشتي آزاد به خراسان مي‌گويد: «طبق قوانين جديد ديگر هول دادن حريف امتيازي ندارد؛ يعني اين‌طور نيست که من نوعي دست روي شانه‌هاي حريف بگذارم و او را به بيرون از تشک کشتي هول بدهم و امتياز بگيرم.» او با مقايسه قانون جديد و قديم فن بارانداز و فيتيله‌پيچ مي‌گويد: «در گذشته اگر کشتي‌گيري به عنوان مجري فن بارانداز را اجرا مي‌کرد اما يک مکث انجام مي‌داد يک امتياز به حريفي که روي پل مي‌رفت داده مي‌شد. اما با قانون جديد در هر صورتي که فن بارانداز اجرا شود فقط 2 امتياز به مجري فن داده مي‌شود و به هيچ عنوان امتيازي به حريف مقابل داده نخواهد شد. از طرفي قبلا اين قانون وجود داشت که اگر يکي از پاهاي کشتي‌گير در جريان اجراي فن از تشک خارج مي‌شد، يک امتياز به حريف مقابل داده مي‌شد حتي اگر شما به عنوان مجري فن موفق شده بوديد کشتي‌گير حريف را خاک کنيد. اما طبق قانون جديد ديگر اين‌طور نيست.

اگر مجري در جريان خاک کردن حريف يک پايش به بيرون تشک برود يا حريف را دو خم کند و در حال چرخش يک پاي مجري از تشک بيرون برود به مجري فن امتياز منفي تعلق نمي‌گيرد.» بيات در پاسخ به اين‌که ارزيابي خودش به عنوان سرپرست تيم ملي کشتي آزاد از قوانين جديد چيست، مي‌گويد: «من به شخصه با هول دادن حريف مخالف بودم و معتقدم که در جريان کشتي حتما بايد فن اجرا شود نه اين‌که يک نفر به خاطر وزن بيشتر يا داشتن زور بيشتر حريفش را هول دهد و امتياز بگيرد که طبق قانون جديد اين مسئله اصلاح شد و قانون خوبي است. در گذشته هم قوانيني که براي فن بارانداز وجود داشت مشکلاتي را در داوري به وجود آورده بود ولي الان ديگر خيال کشتي‌گير را راحت کرده‌اند و مي‌گويد فقط امتياز فن به مجري داده مي‌شود که اين هم کار خوبي است.

در کل معتقدم قوانين جديد به خوبي اصلاح شده است.» بيات در واکنش به اين‌که آيا قوانين جديد به جذاب‌تر شدن کشتي و حفظ کشتي در المپيک کمک خواهد کرد، مي‌گويد: «صددرصد همين‌طور خواهد بود.» او با خنده ادامه مي‌دهد: «در گذشته وقتي خودمان هم کشتي را نگاه مي‌کرديم به اين نتيجه مي‌رسيديم که امتياز گرفتن از طريق هول دادن حريف کار جذابي نيست. اما حالا ديگر کشتي‌گير مجبور است با اجراي فن از حريف امتياز بگيرد. پس اين مسئله قطعا به نفع کشتي خواهد بود و اميدواريم با ايجاد چنين اصلاحاتي جذابيت کشتي بيش از قبل شود.»/روزنامه خراسان ورزشی

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.