تاریخ: 2015-07-13 شناسه خبر: 3371

تشخیص خواب‌آلودگی راننده به کمک فرمان جدید

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛  اگرچه در گذشته نیز سیستم‌های متنوعی برای تشخیص وضعیت خواب‌آلودگی راننده ساخته شده است، اما این‌بار محققان آلمانی با استفاده از فناوری برتر موفق به ساخت فرمان جدید خودرو شدند که از دقت و عملکرد بسیار بهتری برخوردار است.

محققان در مورد این فناوری اظهارکردند: اساس عملکرد این سیستم بر خلاف سیستم‌های گذشته که پیچیده‌تر، اما از دقت کمتری برخوردار بودند، بسیار ساده است.

در واقع این سیستم، میزان فشار دستان راننده بر سطح فرمان را به طور پیوسته مورد بررسی قرار می‌دهد.

هنگامی که راننده در وضعیت هوشیاری کامل است، اغلب فشار بر سطح فرمان زیاد بوده و دائما حرکات دست راننده بر روی فرمان نشان‌دهنده هوشیاری کامل وی است.

در مواقعی که راننده دچار خواب‌آلودگی، حمله قلبی و یا بی‌هوشی شده باشد، فشار دست بر روی فرمان کاهش یافته و سیستم به سرعت این وضعیت را تشخیص می‌دهد.

محققان در مورد نحوه ساخت فرمان جدید اظهار کردند: فناوری ساخت این فرمان نیز برخلاف سیستم‌های موجود بسیار ساده است. در واقع قبل از آنکه فرمان را در کارخانه روکش کنند، با استفاده از چند لایه بسیار نازک ورق آلومینیوم دورتادور فرمان پوشیده می‌شود.

هنگامی که راننده بر روی قسمتی از فرمان فشار وارد کند، بین لایه‌های فلزی نصب شده اتصال کوتاه برقرار و این جریان از طریق میکروپردازشگر‌ها تشخیص داده شده و به رایانه‌ اصلی خودرو ارسال می‌شود.

رایانه خودرو پس از تشخیص خواب‌آلودگی راننده از طریق گرم کردن و لرزاندن فرمان و در نهایت صدای آژیر راننده را بیدار می‌کند./ایسنا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.