تاریخ: 2016-08-25 شناسه خبر: 34488

در پی اعلام وزنه‌برداران دوپینگی در مسابقات المپیک پکن؛

سه وزنه‌بردار زن چینی در المپیک دوپینگی از آب در آمدند + عکس

سه قهرمان چینی المپیک پکن جزو 11 وزنه برداری هستند که به علت مثبت شدن آزمایش مجدد نمونه های دوپینگ آنها، مدال های خود را از دست خواهند داد.

به گزارش سایت ورزش بانوان: تاماس آجان رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری اعلام کرد نمونه دوپینگ ۱۱ وزنه بردار از المپیک ۲۰۰۸ پکن و ۱۰ تن در المپیک ۲۰۱۲ لندن مثبت بوده است.

سه وزنه‌بردار زن چینی در المپیک دوپینگی از آب در آمدند

سه وزنه‌بردار زن چینی که در المپیک پکن دوپینگی از آب در آمدند

در این میان تست سه ورزشکار چینی که از مواد ممنوع استفاده کرده بودند پس از نمونه گیری دوباره با استفاده از ابزاری پیشرفته تر از آنهایی که پیش از این در دسترس کمیته بین المللی المپیک (IOC) در آن زمان بوده است مثبت از آب درآمد. براساس اعلام همین کمیته به طور قطع مدال طلا “چائو لی”، “لیو چونهونگ” و “چن ژیه ژیا” از چین پس گرفته خواهد شد.

لیو چونهونگ

لیو چونهونگ

لیو چونهونگ مدال طلا المپیک ۲۰۰۸ پکن را در مسابقات وزنه برداری دسته ۶۹ کیلو گرم را به دست آورده بود. این ورزشکار سابقه قهرمانی در مسابقات المپیک ۲۰۰۴ آتن و مسابقات جهانی ۲۰۰۴ کانادا و ۲۰۰۵ دوحه را نیز در کارنامه ورزشی خود دارد. این وزنه بردار ۳۳ ساله یکی از محبوترین ورزشکاران کشور چین محسوب می شود.

چائو لی

چائو لی

چائو لی در دسته ۷۵ کیلوگرم بازی‌های وزنه برداری المپیک پکن صاحب مدال طلا شد. وی دو نشان طلا قهرمانی جهانی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ چندین قهرمانی در مسابقات آسیایی را نیز به نام خود ثبت کرده است.

چن ژیه ژیا

چن ژیه ژیا

چن ژیه ژیا در دسته ۴۸ کیلو گرم مسابقات وزنه برداری المپیک پکن به مدال طلا دست یافت. مدال طلا مسابقات ۲۰۰۷ تایلند از دستاوردهای این ورزشکار دوپینگی است.

هشت وزنه بردار دوپینگی دیگر به کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، آذربایجان و اوکراین تعلق دارند. از این بین چهار ورزشکار در المپیک ۲۰۰۸ پکن مدال نگرفتند.

آناستازیا نوویکووا از بلاروس، ماریا گرابووتسکایا و ایرینا نکراسوا از قزاقستان، ناتالیا داویدووا و اولها کوروبکا از اوکراین نیز دوپینگی اعلام شده اند. این وزنه برداران تا رسیدگی به پرونده آنها، به طور موقت محروم شدند.

در جریان رقابت‌های ریو نیز، نخستین ورزشکاری که به دلیل دوپینگ مدال خود را از دست داد، عزت آرتیکوف بود. این کمیته به جزئیات درخواست استیناف اشاره ای نکرده اما می گوید از آژانس جهانی ضد دوپینگ می خواهد تا از نمونه آزمایش آرتیکوف مجددا تست بگیرد. وزنه برداری از مغولستان نیز در المپیک ریودوپینگی اعلام شد. نماینده لهستان هم بعد از مثبت شدن نتیجه دوپینگش از بازیها اخراج شد. توماس آجان، رئیس فدراسیون جهانی وزنه برداری گفته است که برآورد می کند به زودی کشورهای دیگری همچون آذربایجان، ارمنستان، مولداوی و ترکیه- به این فهرست اضافه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *