تاریخ: 2015-07-13 شناسه خبر: 3493

مرا به «نام» صدا کن…

مرا با نام صدا کن

یکی از نکات ریز و مهمی که شاید بعضی از زوج‌ها به آن توجه نکنند، استفاده از اسم شخص در ارتباطات بین فردی و خانوادگی، دوستان، معاشرت‌ها و ارتباطات اجتماعی بزرگتراست

به گزارش سایت ورزش بانوان ؛ یک روانشناس گفت: یکی از نکات ریز و مهمی که شاید بعضی از زوج‌ها به آن توجه نکنند، استفاده از اسم شخص در ارتباطات بین فردی و خانوادگی، دوستان، معاشرت‌ها و ارتباطات اجتماعی بزرگتراست این در حالیست که صدا زدن اسم واقعی فرد تاثیر روانی و عاطفی عمیقی بر همسر می‌گذارد.

دکتر نسرین طهرانی افزود: نکاتی هست که به نظر بی اهمیت می رسند اما تاثیرات عمیقی در زندگی زناشویی و روابط عاطفی و روانی همسران دارند.

وی در ادامه گفت: یکی از نکات ریز و مهمی که شاید بعضی از زوج‌ها به آن توجه نکنند، استفاده از اسم شخص در ارتباطات بین فردی و خانوادگی، دوستان، معاشرت‌ها و ارتباطات اجتماعی بزرگتراست. بیشتر دیده شده فرد همسر خود را با الفاظی مثل خانم، مادر بچه‌ها و حتی در بهترین حالت‌ها عزیزم صدا می زنند. بر اساس نتایج مطالعات،صدا زدن اسم واقعی فرد تاثیر روانی و عاطفی عمیقی بر وی می‌گذارد و در برقراری ارتباط صحیح و لذت بخش نقش مهمی را ایفا می‌کند. بخصوص اگر در موقع صدا زدن یکدیگر لحن فرد متناسب با فضای موضوع و موقعیت مکانی باشد.

رییس مرکز تحقیقات سلامت خانواده عصر اضافه کرد: اگر نام فرد همراه با صفت‌های عاشقانه، صمیمی، محبت آمیز و محترمانه شود، قبل از بیان هر موضوعی مسیر ذهنی شنونده برای دریافت آن آماده شده است و حتی فردی که گوینده است و همسر خود را با نام واقعی و الفاظ صمیمی و محترمانه صدا می زند، خود در ادامه طرح موضوع این امادگی را دارد که همواره شرایط و موقعیت زمانی، مکانی و روانی همسر خود را برای درخواست یا بیان موضوعش در نظر بگیرد.

وی تاکید کرد:‌ یکی دیگر از نکاتی که در برقراری ارتباطات صمیمی، عاطفی، روانی و محترمانه از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است، نگاه کردن به یکدیگر خصوصا در فواصل صحبت‌ها به چشمان یکدیگر است. بسیار مهم است جوانان در سن ازدواج، زوج‌های جوان و حتی افرادی که سال‌هاست در کنار یکدیگر زندگی مشترک داشتند به زیبایی این عامل را در ارتباطات بین فردی خود لحاظ کنند و عهد ببندند در هر شرایطی به آن پایبند باشند و آن را جزو دستورالعمل های زندگی مشترک خود بدانند.

طهرانی با بیان اینکه رعایت غرور و احترام به مرزهای یکدیگر از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در برقراری روابط عاطفی و بین فردی عمیق و بنیان گذاری ساختاری مستحکم و پایدار است،گفت: مواجه با مشکلات، تعارضات، دلتنگی‌ها و دلخوری‌ها در طول زندگی مشترک اجتناب ناپذیر است، آنچه که باعث می‌شود حل مسائل، مشکلات و تعارضات به‌وجود آمده ممکن و آسان شود، مرزهای ایمنی است که برای زندگی باهم متصور شده ایم و به اصول و قوانین آن پایبند و متعهد هستیم که یکی از این مرزها حفظ غرور و احترام طرف مقابل است.

 

وی اضافه کرد: بسیار مهم است که تحت هر شرایطی غرور یکدیگر را مورد حمله قرار ندهیم. شکستن مرز غرور و رعایت نکردن آن باعث ایجاد گسست در روابط عاطفی عمیق دو نفر می‌شود. تاثیر این گسست در ساختار روانی فرد می‌تواند تا جایی باشد که فرد قادر به ادامه زندگی نباشد و یا ادامه زندگی با دلخوری همیشگی از یک اتفاق ناخوشایند ادامه پیدا کند و در بهترین حالت زمان و صرف انرژی بسیاری لازم است تا این زخم التیام پیدا کند.

بسیار بجاست که عهد ببندیم هیچگاه و در هیچ شرایطی آسیبی به شیشه غرور یکدیگر وارد نسازیم و بسیار زیباست رعایت این موضوع حتی زمانی که تصمیم به جدایی داریم. چون هرکدام از دو طرف برای ادامه زندگی و شروعی دیگر به ساختار غروری دست نخورده و ایمن نیازمند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *