تاریخ: 2015-07-14 شناسه خبر: 3554

طلب باشگاه‌‌های فوتبال ۱۶ برابر بدهی‌شان است

به گزارش سایت ورزش بانوان به نقل از مهر، این اتفاق خوبی است که سازمان لیگ برتر فوتبال ایران بدهی باشگاه‌ها را به تفکیک اعلام کند و برای سیزده باشگاه  مبلغی در حدود بیست میلیارد تومان بدهی را رسانه‌ای کند. در واقع هر چقدر در هر موضوعی با اعداد و ارقام و حساب و کتاب و علم جلو برویم، بهتر می‌توانیم زمینه ساز پیشرفت فوتبال باشیم.

با این وجود پرسشی هم داریم از سازمان لیگ و در راس آن مهدی تاج:  «رقم بدهی صدا و سیما به باشگاه‌ها چقدر است؟» این عدد را هم رسانه ای کنید.

تا جایی که برخی کارشناسان فوتبال ایران را با فوتبال عربستان و امارات مقایسه می کنند رقم اصلی که باید توسط صدا و سیما به خاطر درآمد زایی و پخش هزاران ساعت آگهی و جلب مشتری از فوتبال به دست می‌آورد، پرداخت کند حدود صد میلیون دلار است، یعنی معادل سیصد و بیست میلیارد تومان برای یک سال. به این ارقام دقت کنید:

عربستان:
۱۰ سال یک میلیارد دلار معادل سه تریلیون و ۲۰ میلیارد تومان

ایتالیا:
یک فصل ۹۵۰ میلیون یورو معادل سه تریلیون و ۸۸۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

انگلیس:
سه سال ۵ میلیارد پوند معادل ۲۴ تریلیون و ۱۵۰ میلیارد تومان

ترکیه:
یک سال ۱۲۳ میلیون دلار معادل ۳۷۱ میلیارد و ۴۶۰ میلیون تومان

فرانسه:
یک فصل ۶۶۸ میلیون یورو معادل ۲ تریلیون و ۷۳۲ میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان

آلمان:
یک فصل ۴۲۰ میلیون یورو معادل یک تریلیون و ۷۱۷ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان

در واقع اگر تنها یک سال بدهی صدا و سیما را برای فوتبال در نظر بگیریم و تمام بدهی‌های دهه‌های گذشته را فراموش کنیم، و با توجه به اینکه صدا و سیما حتی رقم بیست میلیارد تومانی که در دوران مدیریت قبلی با فدراسیون توافق کرده بود را هم پرداخت نکرده، باید گفت: سیزده باشگاه حدود بیست میلیارد تومان بدهکارند اما تنها از سال گذشته کل باشگاه‌ها تقریبا سیصد و بیست میلیارد تومان طلب دارند!

این اما تنها طلب باشگاه‌ها نیست، به عنوان مثال تا قبل از آنکه مجلس شورای اسلامی قانونی مصوب کند که دولت حق هزینه کرد در ورزش قهرمانی را ندارد، وزارت ورزش حداقل نیمی از هزینه های استقلال و پرسپولیس را باید پرداخت می کرد که نکرد، بلیط فورشی‌ها هم در بسیاری موارد در دست وزارت ورزش بوده، طلب باشگاه‌ها از خود سازمان لیگ نیز، با احتساب رقم قرارداد با تبلیغات محیطی‌اش، بیش از پنجاه میلیارد تومان است که هنوز سازمان لیگ آن را وصول نکرده است.

به واقع باشگاه‌های ایران اگر طلب‌هایشان را بگیرند نه تنها بدهی‌های همه سال‌های خود را می‌دهند، بلکه می‌توانند هر کدام، یک استادیوم بزرگ ورزشی بسازند و خود دیگو مارادونا و مورینیو را به ایران بیاورند تا مردم برای رزرو بلیط ورزشگاه‌ها همه آنها را از قبل از شروع تا پایان مسابقات رزرو کنند اما تنها بدهی باشگاه‌ها اعلام می‌شود و از اعلام طلب‌ها خبری نیست که نیست.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.