تاریخ: 2016-11-09 شناسه خبر: 41020

ماجرای دونده زن آلمانی که در یک گور دسته جمعی دفن شد

ماجرای دونده زن آلمانی که در یک گور دسته جمعی دفن شد

لیلی هنوخ یک دونده یهودی الاصل آلمانی بود او با وجود اینکه چندین بار رکورد جهان را جابه‌جا کرده بود، به دلیل ظلم نازی‌ها سرانجام در یک گور دسته جمعی به خاک سپرده شد.

به گزارش سایت ورزش بانوان و به نقل از vhec.org؛ لیلی هنوخ یک دونده یهودی الاصل متولد سال ۱۸۹۹ در آلمان بود. بعد از پایان جنگ جهانی اول و یک دهه پیش از به قدرت رسیدن هیتلر لیلی خود را به عنوان بهترین زن دوومیدانی کار برلین از باشگاه ( بی اس سی ) معرفی کرد. باشگاهی که یک چهارم از اعضای آن یهودی الاصل بودند. ما بین سال‌های ۱۹۲۲ تا ۱۹۲۶ او برنده ۱۰ عنوان ملی در رشته‌های ( پرش طول، پرتاب وزنه، پرتاب دیسک و ۴ در ۱۰۰ متر امدادی برای آلمان شده بود. البته در مسابقات المپیک سال ۱۹۲۴ و بعد از پایان جنگ جهانی اول آلمان اجازه حضور در این رقابت‌ها را نداشت و به همین خاطر لیلی که رکورد جهانی در رشته دوومیدانی زنان جهان را در اختیار داشت نتوانست در این رقابت‌ها شرکت کند.

او موفق شد در اکتبر سال ۱۹۲۲ دیسک را معادل ۲۴٫۹۰ پرتاب کند و رکورد جهانی این رشته را به نام خود ثبت کند. او دو سال بعد موفق به ارتقای رکورد قبلی خود در سطح جهان شد.

۱۶ آگوست سال ۱۹۲۵ در مسابقات پرتاب وزنه با پرتاب ۱۱٫۵۷ متری یک رکورد جدید در سطح جهان از خود به جای گذاشت.

در سال ۱۹۲۶ در مسابقات ۴ در ۱۰۰ متر امدادی مجددا رکورد جهان را جابه‌جا کرد و با ثبت ۵۰٫۴۰  ثانیه رکورد جدیدی از خود به جا گذاشت.

تا اینکه به قدرت آمدن نازی‌ها در آلمان زندگی حرفه‌ای لیلی هنوخ را مختل کرد. به قدرت رسیدن حزب نازی در آلمان و آغاز سیاست‌های ضد یهودی هیتلر تمام معادلات لیلی را بر هم زد. طبق قوانین جدید نازی‌ها تمام یهودیان مجبور به ترک باشگاه بی اس سی شدند. به دنبال همین جریان هنوخ به عضویت باشگاه ورزشی جودیشر ویژه یهودیان درآمد. همچنین در یک مدرسه ویژه یهودیان مشغول تدریس ژیمناستیک به دانش آموزان مقطع ابتدایی شد.

از آنجا که لیلی یک یهودی بود دولت آلمان اجازه شرکت در المپیک ۱۹۳۶ را به او نداد. سال ۱۹۴۲ و در طول جنگ جهانی دوم لیلی به همراه مادر ۶۶ ساله، برادرش و جمعی از یهودیان آلمان به لتونی تبعید شدند. به همین خاطر تعداد زیادی از یهودیان تصمیم به عزیمت از محله یهودی نشین آلمان به سمت لتونی گرفتند که در میانه مسیر همگی با مسلسل کشته شدند. در این کشتار دسته جمعی لیلی و مادرش کشته شدند و به همراه دیگر یهودیان در یک گور دسته جمعی در شهر ریگای لتونی به خاک سپرده شدند اما برادر او ناپدید شد، بدون هیچ ردی.

ماجرای دونده زن آلمانی که در یک گور دسته جمعی دفن شد

ماجرای دونده زن آلمانی که در یک گور دسته جمعی دفن شد

ماجرای دونده زن آلمانی که در یک گور دسته جمعی دفن شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *