تاریخ: 2016-11-21 شناسه خبر: 41614

میزبانی ایران برای مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در عملکرد ما تاثیرگذار است؛

خادم الشریعه : قول قهرمانی جهان را نمی‌دهم اما حتما به مراحل بالاتر صعود می‌کنم

سارا سادات خادم الشریعه

با توجه به میزبانی ایران، می‌توانم خوب ظاهر شوم؛ با قاطعیت نمی‌گویم حتما قهرمانی جهان را بدست می‌آورم اما قول می‌دهم به مراحل بالاتر صعود کنم.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ سارا سادات خادم الشریعه بانوی شطرنج باز ایرانی و یکی از بهترین شطرنج‌بازان زن تاریخ شطرنج ایران به حساب می آید. بهمن ماه مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان به میزبانی ایران برگزار خواهد شد. به همین بهانه سایت ورزش بانوان گفتگویی را با خادم الشریعه ترتیب داد که متن آن در ذیل آمده است:

میزان آمادگی شما برای حضور در این مسابقات تا چه میزان است؟

من و خانم حجازی‌پور و پورکاشیان تا قبل از این رقابت‌ها در مسابقات آزاد جبل‌الطارق شرکت خواهیم کرد. علاوه بر این اردوی مشترک هم برای افزایش آمادگی دراین مسابقات داریم. حضورم در مسابقات گرند پری هم تاثیر بسزایی در عملکردم خواهد گذاشت.

 آیا شما هم با ایوان سوکولوف مربی هلندی شطرنج بانوان تمرین می‌‎کنید؟

من مربی شخصی دارم اما قطعا با مربی‌ای که فدراسیون به تازگی جذب کرده هم تمرین می‌کنم. تا جایی که می‌دانم مربی خیلی خوبی است.

به عنوان اولین بانوی ایرانی که عنوان استادی بین المللی شطرنج را دریافت کردید و تجربه نایب قهرمانی در مسابقات شطرنج قهرمانی جوانان جهان را در کارنامه دارید، نمایندگان کشورمان در مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان با توجه به میزبانی ایران چه نتیجه‌ای می‌گیرند؟

من برای اولین بار مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان را تجربه می‌کنم. نمایندگان کشورمان پیش از این و در این سطح از مسابقات موفق نشده بودند که از مرحله اول صعود کنند. مسابقات به صورت حذفی برگزار می‌شود و به نظر من همگی شانس این را داریم که به مراحل بالاتر صعود کنیم. قطعا با توجه به حذفی بودن مسابقات قرعه کشی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. اگر با قرعه‌های مطلوبی روبرو شویم و آمادگی لازم هم داشته باشم مطمئنا می‌توانیم مقام‌های خوبی کسب کنیم.

پیش از این در یک مصاحبه اعلام کرده بودید که بزرگ‌ترین آرزوی شما کسب عنوان قهرمانی مسابقات شطرنج قهرمانی زنان است، حالا چقدر خودتان را به این آرزو نزدیک می‌بینید؟

قطعا در اولین حضورم در این سطح از مسابقات رسیدن به آن خیلی سخت خواهد بود. اما با توجه به اینکه ایران میزبان مسابقات است می‌توانم خوب ظاهر شوم؛ با قاطعیت نمی‌گویم حتما قهرمانی جهان را بدست می‌آورم اما قول می‌دهم به مراحل بالاتر صعود کنم. بهمن ماه سال گذشته هم که مرحله دوم مسابقات شطرنج جایزه بزرگ بانوان برگزار شد با توجه به میزبانی ایران و نزدیک بودن سطح آن به مسابقات جهانی موفق شدم نایب قهرمان شوم و به نظرم میزبانی ایران در عملکرد من تاثیرگذار بود. امیدوارم همان کیفیت بازی را در مسابقات قهرمانی جهان هم ارائه دهیم.

در خصوص تحریم مسابقات شطرنج قهرمانی جهان از سوی برخی شطرنج بازان خارجی چه نظری دارید؟

به نظر من هرکسی حق انتخاب دارد و دست خودش هست که در یک مسابقه شرکت کند یا نه! البته این نخستین بار نیست که ایران مسابقات شطرنج را میزبانی می‌کند و شطرنج بازان دیگر کشورها مشکلی با مسابقه دادن در حالی که حجاب روی سرشان باشد، نداشتند. بسیاری حجاب را وسیله‌ای برای احترام گذاشتن به فرهنگ و اعتقادات میزبان می‌دیدند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *