تاریخ: 2015-07-20 شناسه خبر: 4205

نقش زنان در ترویج اهدای خون و ارتقای سلامت جامعه

اهدای خون

به گزارش سایت ورزش بانوان؛  مینو اصلانی افزود: تفاهم نامه یاد شده با هدف ترغیب و تشویق زنان بسیجی برای امر خداپسندانه اهدای خون منعقد شد.

وی در عین حال اظهارداشت: برخی شایعات درباره مشکل زنان برای اهدای خون به دلیل کم خونی ناشی از فقر آهن، مانع از مشارکت آنان در این امر خیر شده است.

وی با بیان اینکه شرایط عمومی اهدای خون زنان با مردان تفاوتی ندارد، ادامه داد: تنها تفاوتی که در این زمینه وجود دارد، تعداد دفعات اهدای خون است که زنان حداکثر سه بار در سال می توانند خون اهدا کنند.

اصلانی تصریح کرد: زنان برای ترویج فرهنگ اهدای خون سالم نقش مهمی در خانواده دارند هر چند آنان علاوه بر کمک به ارتقای سلامت جامعه می توانند گامی بلند در جهت توسعه اجتماعی داشته باشند.

رییس سازمان بسیج زنان کشور خاطر نشان کرد: این تفاهم نامه با هدف تقویت روابط و همکاری های مشترک درموضوعات اجتماعی، فرهنگی به ویژه اهدای خون ، توسعه فرهنگ خون دهی و تامین منابع خونی مورد نیاز بیماران و ارتقای سطح سلامتی کارکنان سازمان بسیج زنان کشور منعقد شد.

وی یادآور شد: اطلاع رسانی کافی و لازم به کارکنان در خصوص زمان و مکان استقرار واحدهای خون گیری و اعزام کارشناس با هدف بیان محاسن و شرایط اهدای خون قبل از اجرای طرح اهدای خون در سازمان از جمله مواد تفاهم نامه مشترک یاد شده است.

اصلانی گفت: بر اساس این تفاهم نامه قرار بر این شد زنان بسیجی در قالب گروه های 20 نفره با هماهنگی سازمان انتقال خون استان تهران جهت آزمایش های اولیه برای اهدای خون مراجعه کنند.

وی ابراز امیدواری کرد ،برای گسترش و ترویج فرهنگ خون دهی در آینده ای نزدیک تفاهم نامه ای مشترک با سازمان انتقال خون کشور و بسیج جامعه زنان کشور منعقد شود.

رییس سازمان انتقال خون کشور پیش تر اعلام کرد: شاخص اهدای خون زنان کشور در مقایسه با دیگر کشورهای صنعتی کمتر از پنج درصد است و این رقم آمار پایینی را نشان می دهد.

علی اکبر پورفتح الله افزود: شاخص اهدای خون زنان و مردان در کشور به ترتیب پنج و 95 درصد گزارش و ثبت شده است.

وی با بیان اینکه کشورهای غربی در تلاش هستند، اهدای خون را به سمت زنان هدایت کنند، تصریح کرد: باید در این زمینه فرهنگ سازی قابل توجهی انجام داد تا زنان بیش از گذشته به اهدای خون در ایران راغب شوند.

به گفته پور فتح الله با توجه به اینکه شاخص بیماری هایی همچون هپاتیت و اچ. آی. وی / ایدز در بین زنان کمتر است، از این رو این گروه های هدف را می توان در اهدای خون بیش از پیش هدایت کرد.

 

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.