تاریخ: 2016-12-10 شناسه خبر: 42765

افشاگر دوپینگ سیستماتیک روس ها: من هیچ خیانتی به روسیه نکردم

افشاگر دوپینگ سیستماتیک روس ها: من هیچ خیانتی به روسیه نکردم

دونده زن روسیه که نفر اول در افشای دوپینگ سیستماتیک ورزشکاران کشورش بود، گفت که هیچ خیانتی به روس‌ها نکرده است.

به گزارش سایت ورزش بانوان، «یولیا استپانووا» دونده ۳۰ ساله اهل روسیه که دوپینگ سیستماتیک ورزشکاران روسیه توسط او افشا شد، خائن بودنش را رد کرد. وی افشا کرده بود که بیش از ۱۰۰ ورزشکار المپیکی روسیه طی سال‌های اخیر چگونه با کمک مربیان خود به طور مخفیانه اقداماتی را در خصوص استفاده از مواد نیروزا انجام دادند.

استپانووا که توسط «ولادیمیر کازارین» مربی سابقش خائن لقب گرفته بود، هم‌اکنون به همراه شوهرش ویتالی در آمریکای شمالی مخفی شده است.

استپانووا اظهار داشت: در سال ۲۰۰۷، کازارین برای اولین بار به من هورمون تستسترون را تزریق کرد. می‌دانستم که این کار ممنوع شده است، اما مربی توضیحاتی را به من داد و گفت که این کار مشکلی ندارد. هر شب خواب می‌دیدم که بازرسان دوپینگ از ما تست می‌گیرند. در واقع تست دوپینگ تبدیل به کابوس هر شبم شده بود. از تست دادن واقعاً می‌ترسیدم، چون نمی‌دانستم که سیستم چگونه عمل می‌کند.

این ورزشکار که در سال ۲۰۱۳ با محرومیت دو ساله مواجه شد، گفت که این محرومیت او را مصمم به افشای مشکلات عمیق در ورزش روسیه کرده است. استپانووا در این باره عنوان کرد: این یک نقطه عطف برایم بود و من یک انتخاب یا شانس دوباره داشتم. من می‌توانستم دوباره به همان سیستم بازگردم و همان‌گونه فکر کنم، البته باید همچنان به دروغ گفتن ادامه می‌دادم. آنها نیز مرا به تیم ملی بازمی‌گرداندند و حتی پول و چیزهای دیگر به من می‌دادند، اما من کار درست را انجام دادم.

استپانووا ادامه داد: خودم را یک خائن نمی‌دانم. فکر می‌کنم گفتن حقیقت از هر چیزی بهتر است. کشور ما نمی‌خواست با آنها مواجه شود. تنها دلیل من نیز برای گفتن حقیقت، تلاش برای متوقف کردن این شرایط بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *