تاریخ: 2015-07-22 شناسه خبر: 4460

حجاب ورزشکاران زن ايراني برايشان محدوديت ساز نيست

حجاب

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ خبرنگار کانال سِت.دِ.اف آلمان در ابتدای این گزارش گفت: با وجودی که من یک شهروند ایرانی-آلمانی هستم اما (بخاطر زندگی در آلمان)، فرهنگ ایرانی و همینطور پوشیدن روسری برایم بیگانه است. زهرا نوری که یکی از نخستین دخترانی است که در ایران راگبی بازی می کند خطاب به من گفت: این روسری را برعکس سرت کرده ای. وی از سال 2004 میلادی به این بازی مشغول است. او از آن زمان عاشق این ورزش گروهی شده و سه بار است که مربیگری یک تیم راگبی زنان با نام «ستارگان تهران» را برعهده دارد. زهرا نوری گفت: خیلی ها از اینکه ما یک تیم راگبی بانوان در ایران داریم تعجب می کنند. در صورتی که ما الان پنج سال است یک تیم ملی راگبی بانوان هم در کشورمان داریم.
خبرنگار این شبکه با بیان آنکه در کشور جمهوری اسلامی ایران، بدن زنان باید پوشش داشته باشد و بی توجهی به آن، ممنوعیت دارد، افزود: در واقع در این کشور، ورزش بانوان تنها در صورت اجرای مقررات و قوانین اسلامی مجاز و داشتن پوشش امکانپذیر است.
زهرا نوری ادامه داد: این پوشش به بخشی از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. ما اینطور بزرگ شده ایم و به این شکل نیست که با پذیرفتن این شرایط، مجبور به ورزش باشیم.
کار توجیهی زیادی برای دریافت مجوز بازی راگبی از سازمانهای مختلف نیاز داشت. اما امروز هزاران زن ایرانی، راگبی بازی می کنند.
شیدا علیزاده از بازیگران تیم راگبی «ستارگان تهران» گفت: خیلی از دوستان من فکر می کنند راگبی، بیشتر یک بازی مردانه است. اما اینطور نیست. بازی راگبی، معرکه است و من با این ورزش، انرژی خود را تخلیه می کنم و با آرامش راهی خانه می شوم.
زهرا نوری در ادامه گفت: راگبی موجب تخلیه انرژی (جوانان) می شود و روح و جسم را تقویت می کند و برای افزایش اعتماد به نفس واقعا ورزش مفیدی است.
خبرنگار این شبکه گفت: در یک جامعه اسلامی مردگرا زنان بطور سیستماتیک با تبعیض روبرو هستند. بسیاری از زنان ایران و حتی راگبی بازان ایرانی برای خود برنامه دارند.
سحر مهدی، یکی از بازیکنان این تیم گفت: من دوست دارم در رشته فیزیوتراپی دکترا بگیرم. این آرزویم است و همزمان دوست دارم عضو تیم ملی راگبی بانوان ایران نیز باشم.
او تابحال با تیم ملی راگبی به خارج از کشور هم رفته است. همسرش، مهدی حسنعلی گفت: او (سحر) همیشه حرف اول را می زند و من هم حرف آخر را می زنم و آن «چشم» است و این یعنی آنکه هر چه شما بگویید.
در یکی از مسابقات این تیم با یک تیم راگبی زنان از کرج، هفت بازیکن با دفاع و حمله به مصاف هفت بازیکن تیم حریف رفتند. یکی از بازیکنان عضو تیم ملی راگبی ایران است.
نازنین بهره مند، یکی دیگر از بازیکنان تیم «ستارگان تهران» گفت: این بازی از دور، بازی خشنی به نظر می رسد اما اینطور نیست بلکه راگبی یک بازی تیمی است. باید زیرک بود و در لحظه مهم بتوان از دست حریف فرار کرد.
بازیکنان زن ورزش راگبی و اساسا زنان ورزشکار اصلا اجازه ندارند بطور علنی و عمومی بازی کنند. بازی زنان ورزشکار ایران باید بدون حضور تماشاگران مرد و بدون پخش تلویزیونی انجام شود.
با اینحال آنها حتی در سطح بین المللی نیز به بازی کردن ادامه می دهند.
خبرنگار این گزارش گفت: در این بازی بازیکنان اجازه گل زنی را به من نیز دادند. مثل بازیکنان تیم راگبی «ستارگان تهران» آنها پس از پایان بازی و نیز در خارج از زمین بازی از هم گلایه نمی کنند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.