تاریخ: 2015-07-22 شناسه خبر: 4461

متهمان اصلی ابتلا به آلزایمر شناسایی شدند

به گزارش سایت ورزش بانوان؛  یعقوب حمدی کارشناس ارشد ارتباطات و یکی از مدرسان موفق دوره های مدیریت ذهن طی یادداشتی به سلامت نیوز نوشت : محققان می گویند ابتلا به زوال عقل از نوع آلزایمری اش، حاصل سبک زندگی ای است که آدم ها انتخاب می کنند.

آنها در بررسی های شان متهمان اصلی دچار شدن به این بیماری را شناسایی کرده اند؛ متهمانی که در این مطلب به شما معرفی می کنیم تا با فاصله گرفتن از آنها، مغزتان را در برابر فراموشی بیمه کنید.

حسود هستید؟
تنها دوستان تان یکی یکی از شما فاصله نمی گیرند و رابطه میان شما و همسرتان شکرآب نمی شود. محققان می گویند آدم های حسود علاوه بر تنهایی، خطر ابتلا به آلزایمر را به جان می خرند. دیلی میل نوشته است که زنان حسودی که چشم دیدن موفقیت های دیگران را ندارند، دوبرابر بیشتر از زنان دیگر به آلزایمر مبتلا می شوند.

به گفته پژوهشگران، عصبی بودن و در گروه خجالتی ها جا گرفتن و درونگرایی، از ویژگی هایی هستند که ریسک ابتلا به این بیماری را بالا می برند. این درحالی است که زنان برونگرا کمتر به آلزایمر گرفتار می شوند و به دلیل اینکه استرس های شان را بیرون می ریزند و در خود نگه نمی دارند و مغزشان سالم تر می ماند.

مام می زنید؟
به خیال خودتان اصول بهداشت را رعایت می کنید و با استفاده هر روزه از مام های ضدعرق نمی گذارید بوی بد عرق تان کسی را آزار دهد؟ محققان می گویند به این شکل بهداشت را رعایت کردن مغز شما را از کار می اندازد.

به نوشته ساینس دیلی، محققان دریافته اند که وارد شدن آلومینیوم به بدن، خطر ابتلا به آلزایمر را بالا می برد و براساس پژوهش های آنها، نمک های آلومینیوم که در بعضی از ضدعرق ها وجود دارند، با وارد شدن به بدن می توانند افراد را به این بیماری مبتلا کنند. محققان هنوز مطمئن نیستند که استفاده از مام علت ابتلا به آلزایمر است اما بررسی های شان نشان می دهد که همبستگی آماری میان این دو وجود دارد.

سیگاری هستید؟
نمی خواهیم از سرطان زا بودن سیگار صحبت کنیم یا بگوییم که چهره تان با سیگاری شدن پیر می شود. صحبت امروز ما درمورد پیری مغز است. محققان می گویند مغز سیگاری ها زودتر از افرادی که با دخانیات میانه ای ندارند، پیر می شود و احتمال دچار شدن به آلزایمر در میان این افراد بیشتر است.

به نوشته تلگراف، پزشکان بر این باورند که گذشته از اعتیاد به سیگار، قرار داشتن در معرض دود آن هم می تواند چنین خطری را ایجاد کند. پس اگر هوای مغزتان را ندارید، حداقل به فکر کسانی باشید که هر روز دودی که از دهان شما خارج می شود را تنفس می کنند.

مرد آهنین هستید؟
به بالا بودن ذخیره آهن بدن تان افتخار نکنید و اگر متخصص برای تان قرص مکمل آهن تجویز نکرده، بیهوده با خوردن این قرص ها خودتان را تقویت نکنید. محققان می گویند تجمع بیش از اندازه آهن در بدن می تواند یکی از دلایل دچار شدن به زوال عقل باشد.

هلث نوشته مواد معدنی با تجمع در بدن می توانند بیماری های مختلفی را ایجاد کنند و از میان آنها، آهن با جمع شدن در هیپوکامپ می تواند به بافت های مغز آسیب بزند و زمینه ساز ابتلا به آلزایمر شود.

شاید به همین دلیل هم هست که محققان می گویند بیش از اندازه خوردن گوشت قرمز می تواند آلزایمر را به جان شما بیندازد. پس اگر می خواهید احتمال ابتلای تان به این بیماری را کم کنید، از به اندازه بودن ذخیره آهن بدن تان مطمئن شوید.

فضانورد هستید؟
اگر آنقدر نبوغ یا ثروت نداشته اید که به فضا اعزام شوید، خدا را شکر کنید. چون چنین سفر هیجان انگیزی می توانست پایان زندگی مغز شما باشد چرا که محققان ثابت کرده اند رفتن به ماموریت های فضایی می تواند با خطر ابتلا به زوال عقل همراه باشد.

خبرگزاری مهر از زبان متخصصان دانشگاه روچستر نوشته است مشکلات شناختی یکی از هدیه هایی است که فضانوردان با فاصله گرفتن از زمین آن را دریافت می کنند. این پژوهشگران ادعا می کنند که هرچه یک فضانورد بیشتر در اعماق فضا بماند، خطر ابتلایش به این بیماری بیشتر می شود.

دیابت دارید؟
افسرده بودن یا ابتلا به دیابت هم از دیگر مشکلاتی است که می تواند شما را گرفتار آلزایمر که یکی از انواع زوال عقل است کند، به همین دلیل محققان می گویند با پیشگیری از این دو بیماری تا اندازه زیادی می توان افراد را در برابر زوال عقل بیمه کرد.

به نوشته بی بی سی، چاقی مفرط، فشار خون و کلسترول بالا هم در ابتلا به این بیماری دخیل هستند اما افسردگی و دیابت آنقدر در مبتلا شدن به این بیماری نقش دارند که با حذف شان می توان امید داشت که ۲۱درصد از شمار مبتلایان به آلزایمر در جهان کاسته شود، این درحالی است که تنها ۷درصد قربانیان آلزایمر به دلیل داشتن ژن این بیماری به آن دچار می شوند.

GPS خریده اید؟
تنها پیچیدن در یک خیابان اشتباه در شهرهای شلوغ کافی است تا راه تان چند ساعت دورتر شود؛ شاید همین واقعیت دلیل پناه بردن بسیاری از افراد به موقعیت یاب های ماهواره ای یا «جی پی اس » ها باشد اما محققان این بار هم می گویند که تکنولوژی همیشه در کنار خدمت هایی که به ما می کند، بانی خیانت هایی هم هست.

برای مثال همین «جی پی اس ها» گرچه موقعیت یابی در یک شهر شلوغ را برای تان آسان می کنند، اما می توانند باعث مبتلا شدن تان به آلزایمر هم شوند. «ام اس ان» نوشته کسانی که زحمت به خاطر سپردن مسیر راه به خود نمی دهند و برای یافتن موقعیت های تازه تلاش نمی کنند، باعث تحلیل رفتن هیپوکامپ مغز خود و در نتیجه ابتلا به آلزایمر می شوند.

بد خواب هستید؟
هر چه درمورد بیماری هایی که به دلیل بدخوابی به جان شما می افتند بگوییم، کم گفته ایم؛ از ابتلا به افسردگی گرفته تا چاقی و دیابت حتی دچار شدن به بیماری آلزایمر! محققان کشف کرده اند کسانی که به اختلالات خواب دچار هستند، بیشتر در خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

از نظر محققان شاید این عامل، از شایع ترین عوامل دچار شدن به این بیماری باشد و باتوجه به بررسی های آنها افرادی که نمی توانند ۷، ۸ ساعت از شب را با آرامش بخوابند، دیر یا زود به این بیماری مبتلا می شوند.

ژن های تان ناسازگار است؟
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا می گویند درست است که شکست های عاطفی یا سکته مغزی به بروز آلزایمر کمک می کنند، اما یکی از مهم ترین دلایلی که زمینه ساز این بیماری می شود، در بررسی های آنها گفته شده که زنان بعد از ۶۰سالگی به خطر ابتلا با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و درحالی که از هر ۱۱ مرد یک نفر در این سن گرفتار آلزایمر می شود، از هر ۶ زن یک نفر بعد از ۶۰سالگی به این بیماری دچار می شود.

با پیر مغزی بجنگید
در سال ۲۰۱۳ ، ۴۴میلیون نفر در جهان به آلزایمر مبتلا بودند و این بیماری، هر چهار ثانیه یک نفر دیگر را به جمع قربانیانش وارد می کرد. محققان می گویند با رعایت این نکات می توان تا اندازه ای راه را برای ورود این بیماری بست:

زعفران بخورید

یکی از مراکز زیرنظر دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران اعلام کرده که با مصرف زعفران نه تنها می توان از ابتلا به آلزایمر جلوگیری کرد، بلکه می توان علائم بیماران مبتلا شده را هم کاهش داد.

دارچینی شوید
انگار ادویه ها بیشتر از هر چیز می توانند مغز را در برابر آلزایمر مقاوم کنند. محققان می گویند اگر دارچین را چاشنی غذای تان کنید، احتمال اینکه به جمع چند صد هزار آلزایمری ایران وارد شوید، بالا نخواهد بود.

دو زبانه شوید
حتما شما هم شنیده اید که تحصیل در مدارج بالای علمی می تواند خطر ابتلا به آلزایمر را پایین بیاورد؛ این را هم بدانید که تحقیقات ثابت کرده اند یاد گرفتن یک زبان جدید، می تواند خطر دچار شدن به این بیماری را کمتر کند یا خطر ابتلا به آن را چهار سال به تعویق بیندازد.

به فرزندتان شیر دهید
شیر مادر خوردن نوزادان بازی دو سر برد است، یعنی هم نوزاد تا بزرگسالی در برابر بسیاری از بیماری ها مقاوم می شود و هم مادر نفع زیادی با این فداکاری به سلامتش می رساند. محققان می گویند مادرانی که به نوزادشان شیر خود را می دهند، کمتر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.