تاریخ: 2017-02-01 شناسه خبر: 45097

اولین بانوی مسلمان که در بازی‌های المپیک قضاوت کرد

اولین بانوی مسلمان که در بازی‌های المپیک قضاوت کرد

آمنه ال سرگانی اولین بانوی مسلمان و محجبه‌ای است که کار قضاوت و داوری را در رشته والیبال ساحلی بانوان المپیک 2012 لندن انجام داد.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ المپیک از آن دسته رویدادهای بزرگ ورزشی است که خلق یک شگفتی و یا به نوعی اولین بودن در این عرصه برای همیشه در اذهان ماندگار می‌شود. می‌خواهیم شخصی را به شما معرفی کنیم که به عنوان اولین داور بانوی مسلمان در مسابقات المپیک قضاوت کرده است.

آمنه ال سرگانی مصری تبار اولین بانوی مسلمان و محجبه‌ای است که کار قضاوت و داوری را در رشته والیبال ساحلی بانوان المپیک ۲۰۱۲ لندن انجام داد. جایی که به کل حجاب و نوع پوشش او با لباس ورزشکاران آن رشته در تضاد بود. در حالیکه تنها گردی صورت و دست‌های آمنه در جریان داوری بازی‌های والیبال ساحلی زنان پیدا بود ورزشکاران در رشته والیبال ساحلی زنان بیکینی پوشیده بودند و این تضاد بود که بازی‌ها را جذاب‌تر کرده بود.

اولین بانوی مسلمان که در بازی‌های المپیک قضاوت کرد

والیبال ساحلی از آن دست رشته‌هایی است که بیشتر از مسابقات مردان بینندگان و تماشاگران را میخکوب می‌کند شاید هم مهم‌ترین دلیل آن نوع پوشش بانوان باشد.

آمنه در این خصوص به خبرنگاران گفته بود: نوع پوشش ورزشکاران این رشته اهمیت چندانی برای من ندارد. تنها به این فکر می‌کنم که به نمایندگی از کشورم در بازی‌های المپیک بر مسند قضاوت نشسته‌ام. البته برای اولین بار ورزشکاران در یک رشته از دیدن من کمی ترسیدند ولی بعد از پایان بازی دیگر چنین نظری در خصوص من نداشتند و با احترام برخورد کردند. تنها امیدوارم مشارکت بانوان مسلمان و محجبه در تمامی عرصه‌های ورزشی بیشتر شود نه اینکه این بانوان تنها به دلیل رعایت حجاب از سایر ورزشکاران جدا شوند.

آمنه ال سرگانی اولین بانوی مسلمان که در بازی‌های المپیک قضاوت کرد

ال سرگانی پیش از اعزام به المپیک لندن به مدت ۱۷ سال مسابقات والیبال ساحلی زنان را قضاوت می‌کرد و وی در حال حاضر ۴۶ سال دارد.

لازم به ذکر است؛ تیم والیبال ساحلی زنان مصر با پوشش کاملا اسلامی برای نخستین بار در رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو حضور داشتند و توجه رسانه‌ها را به خود معطوف کرده بودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *