تاریخ: 2015-07-23 شناسه خبر: 4677

دانشمند برجسته ناسا درگذشت

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ این دانشمند ناسا در روز 11 ژوئیه (20 تیر) پس از 10 سال جدال با سرطان پستان درگذشت. محل فوت الکساندر اعلام نشده است.

چارلز الاچی، رئیس آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا در کالیفرنیا در بیانیه‌ای کتبی اظهار کرد: کلودیا یک ترکیب نادر از مهارتها را به کارش به عنوان یک کاوشگر فضا وارد کرد. اگرچه با مدرک دکترای فیزیک پلاسما، اعتبار فنی وی بسیار بالا بود، اما کلودیا همچنین درک ویژه‌ای از چگونگی تاثیرگذاری اکتشافات علمی بر بشر داشت و اینکه چگونه بزرگترین دستاوردهای ما در نتیجه کار گروهی بوده‌اند.

این دانشمند دورگه آفریقایی-آمریکایی، در کانادا متولد شد و در نوجوانی به همراه خانواده‌اش به دره سیلیکون در کالیفرنیا مهاجرت کرد. الکساندر در سال 1986 کار خود را در آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا آغاز کرد و به تیم ماموریت فضاپیمای گالیله پیوست. سه سال بعد این فضاپیما برای بررسی سیاره مشتری و قمرهای آن پرتاب شد.

وی بعدها به عنوان مدیر پروژه نهایی گالیله انتخاب شد. در سال 2003 الکساندر بر پایان ماموریت فضاپیمای اودیسه نظارت کرد که عمدا به جو متراکم سیاره برخورد کرده و از بین رفت.

وی در سال 2000 به عنوان دانشمند پروژه ارشد آمریکایی در ماموریت روزتای آژانس فضایی اروپا برای بررسی دنباله‌دار 67P/Churyumov–Gerasimenko انتخاب شد.

روزتا نخستین فضاپیمایی است که توانسته دور هسته یک دنباله‌دار گردش کند و سال گذشته نیز کاوشگری را روی آن فرود آورد. / ایسنا

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.