تاریخ: 2017-04-10 شناسه خبر: 47701

نایب رئیس بانوان فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو؛

شهرناز ورنوس: مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی کاملا اسلامی برگزار نمی‌شود

شهرناز ورنوس: مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی کاملا اسلامی برگزار نمی‌شود

شهرناز ورنوس نایب رئیس بانوان فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو در ارتباط با بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی عنوان کرد این مسابقات تنها اسم اسلامی را یدک می‌کشد در حالیکه کاملا اسلامی برگزار نمی‌شود.

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ چهارمین دوره بازی‌های کشورهای اسلامی ۲۲ اردیبهشت تا اول خرداد سال جاری در آذربایجان برگزار می‌شود. حالا که بحث برگزاری مسابقات کشورهای اسلامی به میان آمده، انتظار می‌رود واترپلوی بانوان ایران هم در این مسابقات نماینده داشته باشد و ورزشکارانی که در سکوت و انزوای کامل به کار حرفه‌ای خود می‌پردازند در این رقابت‌ها خودی نشان دهند تا رقابتی از نوع برون مرزی را تجربه نمایند. در همین راستا با شهرناز ورنوس نایب رئیس بانوان فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو به گفتگو نشستیم تا از برنامه فدراسیون در این خصوص باخبر شویم، که صحبت‌های جالبی رد و بدل شد.

متن گفتگوی خبرنگار سایت ورزش بانوان با شهرناز ورنوس:

 

*تدبیر فدراسیون برای اعزام تیم ملی واترپلوی بانوان به این مسابقات چیست؟

این مسابقات تنها اسم اسلامی را یدک می‌کشد در حالیکه کاملا اسلامی برگزار نمی‌شود. به عنوان مثال رقابت بانوان در رشته واترپلو در یک سالن به صورت همزمان و مشترک با آقایان پیگیری می‌شود. البته تعابیر و تفاسیر متفاوتی از اسلام وجود دارد به همین دلیل نحوه برگزاری مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی هنوز به یک نظر کلی و مشترک بین کشورها نرسیده است.

 

*با توجه به اینکه ایران آغازگر برگزاری یک رویداد ورزشی به این شکل و شمایل بوده چرا در حال حاضر این رقابت‌ها به این نحو برگزار می‌شوند؟

درست است، فدراسیون اسلامی ورزش زنان در سال ۱۳۷۱ فعالیت خود را با همکاری کشورهای مسلمان و حمایت کمیته ملی المپیک وقت و کمیته بین المللی المپیک و شورای المپیک آسیا و با ریاست فائزه هاشمی، نائب رئیس وقت کمیته ملی المپیک ایران در سال ۱۳۶۹ آغاز کرد. اما بعد از وقوع مسائل داخلی در ایران و برکناری خانم هاشمی، سایر کشورها این مسابقات را از ایران ربودند و در حالیکه این رقابت‌ها دیگر در کل دنیا شناخته شده بود.

 

*پس سایر کشورهای اسلامی به چه صورت تیم واترپلوی بانوان خود را راهی این رقابت‌ها می‌کنند؟

کشورهای اسلامی مثل عربستان اصلا تیمی با نام شنای بانوان ندارند چرا که شنای زنان در این کشور ممنوع است. در کشورهای اسلامی دیگر مثل مالزی بانوان با لباس مایو و تایید شده توسط فدراسیون جهانی شنا با حریفان رقابت می‌رهند. همانطور که گفتم برداشت‌های متفاوتی از دین اسلام وجود دارد.

 

* یعنی بانوان ما در رشته‌های شنا هیچگاه نمی‌توانند یک رقابت برون مرزی را تجربه نمایند؟

با این شرایط نه. مگر اینکه ایران مسابقات شنای کشورهای اسلامی را میزبانی کند. که این مهم حتما بعد از انتخابات ریاست جمهوری و اواسط تیر ماه سال جاری اتفاق خواهد افتاد.

2 پاسخ به “شهرناز ورنوس: مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی کاملا اسلامی برگزار نمی‌شود”

  1. زیبا گفت:

    ایشان هیچ تلاشی برای حضور بانوان ندارد. ضمنا مسابقات واترپلو بانوان اصلا در ۲۰۱۷ برگزار نمی شود و فقط شنا و شیرجه بانوان برگزار می شود که البته بسیار پرمدال و مهم تر از واترپلو بانوان است. اما به خبر زیر که یک ماه قبل منتشر شده توجه کنید. این خانم منتظر هست مجوز حضور را دودستی بهشان تقدیم کنند اما حتی قدمی برای طراحی پوشش اسلامی ندارند در حالی که در انگلستان غیرمسلمان مجوز حضور زنان محجبه صادر شده. لطفا خبر زیر را پیدا کنید تصاویرش هم هست مایوها کاملا پوشیده و غیربرجسته است نشانشان دهید شلید قدم از قدم برداشتند. در حالی که وظیفه خودشه بگرده پیدا کنه اما همشون دنبال لقمه حاضر اماده هستند ضمن اینکه در خود شنای مردان هم هیچ رشدی صورت نگرفته و فقط شعار می دهند و روزمرگی می کنند سی ساله وضع شنای ایران همینه بدتر هم شده.
    انجمن شنای آماتور انگلیس (ASA) با تغییر قوانین اش اجازه داد که شناگران زن مسلمان بتوانند با پوشش کامل در مسابقات شنای آماتور انگلیس شرکت کنند. به‌ گزارش ‌ایسنا ‌و ‌به نقل از Samaa، انجمن شنای آماتور انگلیس اعلام کرده است که قوانین پوشش زنان در مسابقات شنای آماتور انگلیس را تغییر می‌دهد تا افراد بیشتری بتوانند در این مسابقات شرکت کنند. طبق قوانین جدید زنان مسلمان می‌توانند با پوشش کامل در این مسابقات شرکت کنند. پیش از این لباس های شنایی که تمام بدن را می پوشاند قابل استفاده نبود. با این حال با درخواست مکرر انجمن های ورزشی بانوان مسلمان، ASA قوانین خود را تغییر داد. البته این لباس ها نباید کارایی ورزشکاران را افزایش دهد و جنس آنها باید مطابق قوانین FINA باشد. یکی از اعضای ASA در این باره گفت‌: فکر می‌کنم این گام مثبتی به جلو است. به ‌این‌ ترتیب افراد بیشتری تشویق می‌شوند تا در مسابقات شنا شرکت کنند. ما می‌خواهیم همه فرصت مسابقه دادن داشته باشند. ریملا اختر، رییس انجمن ورزش بانوان مسلمان انگلیس نیز گفت‌: شرکت کردن زنان مسلمان در ورزش شنا در حال‌ افزایش است. باید قوانین طوری تنظیم شود که این افراد نیز بتوانند به مسابقات ورزش دسترسی داشته باشند. ما از ASA تشکر می‌کنیم. امیدواریم که بتوانیم با هم بیشتر همکاری کنیم.

  2. زیبا گفت:

    همین طور باید اضافه کنم اونی که این خانم میگه بازیهای زنان مسلمان بوده و کسی چیزی رو نربوده اون فدراسیون منحل شد البته قرار بر بازگشایی مجددش بود که نشد و مختص مسلمان تمام ۲۰۰ کشور دنیا بوده فقط زنان ولی این مسابقات مختص ۵۷ کشور مسلمان عضو سازمان کشورهای اسلامی یعنی یک ارمنی ایرانی یا یک مسیحی از قزاقستان هم میتونه شرکت کنه ولی در مسابقاتی که ایران بانی اون بود زنان مسلمان امریکا هم می توانستند شرکت کنند و تمرکز بر دین بود ضمنا مسابقات اخیر عمدتا در مردان است و برخی رشته های بانوان ولی قبلی فقط زنان بود. با گسترش مجوز حجاب عملا کارکردشو از دست داد. البته به نوعی دیگران می توان انرا مجدد احیا کرد ولی عزمی برای اون وجود نداره. جالبه ایشون نایب رییس فدراسیون شناست ولی از یکسری از بدیهی ترین مسایل ورزش اطلاع نداره. قوانین فدراسیون جهانی شنا هم وحی منزل نیست همان طور که قوانین وزنه برداری و کشتی و حتی شنای انگلیس و فوتبال و غیره و اخیرا بسکتبال و خیلی قبل تر کاراته به نفع حجاب کوتاه اومدن. ایشون شاید میترسه اگر بانوان ایرانی شنا مجوز بگیرن کارش سخت بشه چون در اثر ۴۰ سال بی توجهی به شنای زنان ایرانی رکوردهای شنای زنان ایران با دنیا حدود ۶۰ سال فاصله داره (هیستوری رکوردهای شنای دنیا در سایتها موجوده و رکوردهای شنای زنان ایران در سایت فدراسیون موجوده راحت میشه مقایسه کرد) در واقع ایشون خیلی هم دنبال مجوز نیست و سری که درد نمیکنه رو که دستمال نمی بندن همین سالی دوتا مسابقه بی کیفیت داخلی برگرار کنند و حقوقی بگیرند و شمارو بخیر و مارو به سلامت.

    البته وضع عمده فدراسیونهای ما همینه مثل فوتبال زنان که دو سال تعطیل بود و با شکست سنگین حذف شدن. اگر کاری انجام بدن نتیجه هم میگیرن اما عمده نواب رییس ما ماشالا دارن و دنبال اینن دو سالی تجربه و سابقه و حقوق دست و پا کنند . از سایت حوبتون تقاضا دارم برید بررسی کنید چرا فوتبال زنان ما سال به سال افتضاح تر میشه و بغل گوش ما فوتبال زنان اردن روز به روز داره رشد میکنه. ترکیه برای شنای مردان و زنان خودش تیم مجرب مربیان و مشاوران امریکایی استخدام کرده با استخرهای انچنانی. چرا دوچرخه سواری زنان طی ده سال از راه اندازی در اکثر مسابقات اخر و یکی مونده به اخر میشه. اصلا بانوان را حساب نمیارن. ۵ ماه دیگه بازیهای سالنی اسیا در ترکمنستان برگزار میشه اما دو سال تمامه کوراش بانوان را فدراسیون جودو تعطیل کرده کوراشی که زنان ما مدال اور میتونن باشند یک ایمیل ندارن ما ازشون سوال کنیم. سامبو هم هست و سامبوی زنان (شبیه کشتی) اصلا در کشور ما فعال نشده در واقع اقایان به خودشون سختی ندادن برای بانوان هم مسابقه برگزار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *