تاریخ: 2015-07-25 شناسه خبر: 4920

راه اندازی شبکه اجتماعی مجازی زنان

شبکه اجتماعی مجازی زنان

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ محمد رضا رستمی، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش امروز در نشست خبری بر لزوم نقش اصحاب رسانه در حل مشکلات حوزه جوانان تاکید کرد و گفت: اگر قرار است در حوزه جوانان اتفاق خاصی رخ دهد اصحاب رسانه باید با معاونت امور جوانان وزارت ورزش تعامل داشته باشند چون رسانه ها باعث موفقیت 80 درصد حوزه جوانان هستند.

 رستمی تصریح کرد: بنا بر اتفاقاتی که در ۱۰ سال گذشته با حضور جوانان در قالب مشاوران جوان رخ داد، یک دید منفی نسبت به حضور جوانان شکل گرفت. نزدیک به 24 میلیون جامعه جوان ما مغفول مانده اند که این مغفول ماندن موجب عدم توسعه جامعه ما شده است.

وی با اشاره به اقدامات معاونت ساماندهی امور جوانان در حوزه‌هایی مانند اعتیاد افزود: متاسفانه از این نکته غفلت شده است که چه زمینه‌هایی منجر به بروز آسیب‌های اجتماعی و توسعه آنها می‌شود. باید این بافت و عوامل را شناسایی کنیم، از سوی دیگر لازم است توجه کنیم که بسیاری از جوانان ایران بسیار سالم در حال زندگی در کشور هستند و در صورت بی توجهی به آنان ممکن است آلوده به آسیب‌های اجتماعی شوند. ما در معاونت ساماندهی امور جوانان باید وارد حوزه اجتماعی شویم چرا که آسیب‌های اجتماعی مسئولان خاص خود را دارد.

 

وی با بیان اینکه حوزه‌های فردی در کانال‌های خود دنبال می‌شوند،افزود: وزارت ورزش و جوانان متولی ارزش اجتماعی است و بر همین اساس نیز رویکردهایی از گذشته که جنبه فردی داشته باشند را کمتر دنبال می‌کنیم. به طور مثال تاکنون سه یا چهار مورد مراکز کنترل خشم راه‌اندازی شده است که خشم یکی از موارد هیجانی جوانان است و با رویکرد اجتماعی فاصله دارد. صدور مجوز برای مراکز کنترل خشم، نیازمند طی شدن مراحل قانونی است که باید در شورای ملی جوانان مصوبه بگیرد.

رستمی با اشاره به اجرای طرح سبک زندگی تصریح کرد: طرح ملی سبک زندگی در عصر رسانه شامل سه حوزه آموزش، پژوهش و ترویج و تبلیغ است. این طرح در حوزه آموزش به سواد رسانه‌ای، مدیریت موبایل در خانواده، مدیریت بازی‌های کامپیوتری و مدیریت تلویزیون و ماهواره در خانواده پرداخته است.این طرح آماده شده است و در حال توافقات اجرایی هستیم و به صورت پایلوت در سبزوار در حال اجرایی شدن است و همچنین وزارت ورزش برای کارکنان مادر این وزارتخانه نیز این سبک را اجرایی خواهد کرد .با مرکز امور زنان ریاست جمهوری نیز تفاهم نامه ای در این زمینه امضا کردیم.

 

وی با اشاره به آسیب شناسی برنامه ها و مشکلات حوزه جوانان تصریح کرد: ما مشکلات و مسایل حوزه جوانان را مورد آسیب شناسی قرار دادیم و در این آسیب شناسی به این نکته کلیدی دست یافتیم که اگر قرار است برنامه های جوانان اجرایی شود باید هر کدام از دستگاه های متولی حوزه جوانان ،برنامه های خود را ارایه دهند چون این دستگاه ها دارای سند ملی در این حوزه هستند و ضرورتی ندارد که وزارت ورزش و جوانان سند مجزایی را در این رابطه مصوب کند.

رستمی در ادامه افزود: توسعه ارتباط مشارکت جوانان در فضای مجازی یکی دیگر از موضوعات مدنظر ماست و قرار است هر ماه یک کمپین اختصاصی را در فضای مجازی با مشارکت جوانان برگزار کنیم که نخستین کمپین در مرداد ماه برگزار شده و این کمپین‌ها متناسب با نیازهای جوانان در نظر گرفته می شود. علاوه بر آن قصد داریم شبکه اجتماعی مجازی زنان را راه اندازی کنیم.

 

وی ادامه داد: تمامی اسناد ملی و برنامه هایی که در سطح ملی در حوزه جوانان وجود دارد با دستگاه ها توافق کردیم که با یک پیوست و برش کلی با مشارکت خود آنها برنامه های حوزه جوانان را اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: هر کدام از دستگاه ها دارای سند ملی هستند اما این سند برش اختصاصی ندارد از این رو ما باید با تمام دستگاه ها اختصاصا صحبت کنیم تا راه حل های ممکن برای حل مشکلات حوزه جوانان بیابیم،ما متولی اشتغال جوانان نیستیم، از این رو همکاری اصحاب رسانه برای یاری ما در این مسیر مهم است.

 

وی با اشاره به عدم بکارگیری نیروی جوانان در تصمیم گیری های کشور خاطرنشان کرد: تمام اتفاقات عظیم در سه دوره حیاتی کشور توسط جوانان رخ داده است .دلیلی وجود ندارد اکنون که در دهه چهارم انقلاب قرار داریم ،حضور و مشارکت جوانان در عرصه تصمیم گیری های جامعه کمرنگ باشد. در حال حاضر جوانان در حاشیه قرار گرفته اند و دیگران در آن دخیل هستند.چگونه باید این اتفاق رخ دهد؟عملی شدن این اقدام به یک فرهنگسازی و جریان سازی جدید نیاز دارد. زمانی که دولت دهم واگذار شد 350 ان جی او  داشت و زمانی که دولت یازدهم را تحویل گرفتیم 50 ان جی او  باقی مانده بود .

 

وی با بیان اینکه در سال 93 تعداد ان جی اوها به 500 عدد افزایش یافت، خاطرنشان کرد: قرار شده است در آغاز سال 94 و پایان سال 95 به ازای هر 5 هزار جوان یک ان جی او وجود داشته باشد این در حالی است که استاندارد جهانی برای هر 100 جوان یک ان جی او است.

وی با بیان اینکه توانمندسازی جوانان در ان جی اوها یکی از اولویت های مهم ما در معاونت امور ساماندهی جوانان می باشد، تصریح کرد: همچنین همگرا کردن بخش خصوصی، مدنی و دولتی جهت واگذاری بخشی از امور جوانان به ان جی اوها از دیگر برنامه های مهم مامی باشد.

 

وی با اشاره به وام ازدواج جوانان خاطرنشان کرد: مانعی برای پرداخت وام های ازدواج جوانان وجود نخواهد داشت در صورتی که مشکل دارایی های دولت و نظام بانکی ما حل شود مشکلات جوانان نیز در حوزه ازدواج و اشتغال حل خواهد شد.

رستمی با بیان اینکه مراکز مشاوره، ازدواج و خانواده باید دوباره در سطح کشور فعال شود، تصریح کرد: ما باید با راه اندازی مراکز مشاوره، ازدواج و خانواده شاهد پایداری نهاد خانواده و کاهش آمار طلاق در جامعه باشیم.

 

وی با طرح این سوال که چگونه می توانیم وام های مصرفی را به وام های مولد تبدیل کنیم، اظهار کرد: وام سه و نیم میلیون تومان هیچ دردی از دردهای جوانان به ویژه در کلانشهری مانند تهران را دوا نمی کند، شاید مشکلات جوانان شهرستان های کوچک و دورافتاده را حل کند، ما باید تلاش کنیم وام های مصرفی را به وام های مولد تبدیل کنیم، ما در پی پاسخ به این سوال مهم هستیم که چگونه می توانیم آن را عملی کنیم. ما اکنون در حال کارشناسی این موضوع هستیم و در صورت رسیدن به نتیجه نهایی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

رستمی با اشاره به سند ملی ساماندهی امور جوانان گفت: در سند ملی ساماندهی امور جوانان 13 برنامه داریم که با هماهنگی، رصد و نظارت وزارت آموزش و پرورش و اجرا و مشارکت دستگاه های متولی و مسئول در امور جوانان درصدد اجرایی شدن این برنامه هستیم.

وی با اشاره به پروژه تلویزیون های تعاملی و مشارکتی (iptv)‌ اظهار کرد: این پروژه های تلویزیونی با همکاری و مشارکت جوانان عضو سازمان های مردم نهاد و سازمان صدا و سیما در دست اقدام داریم.

 

معاون امور ساماندهی جوانان با بیان اینکه توافق هسته ای اخیر باعث ایجاد فضای جدید ارتباطی برای جوانان ایرانی در عرصه بین المللی شد، افزود: با توجه به اینکه جامعه جوان ایرانی تا به حال این فضا را تجربه نکرده و آموزش مناسبی ندیده است باید ملزومات این فضای جدید گفتمان جوانی را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به بانک حامی جوانان و بیمه حامی جوانان خاطرنشان کرد: بانک حامی جوانان و بیمه حامی جوانان که 2 برنامه بزرگ اقتصادی برای تسهیل ازدواج جوانان است را کلید زده ایم و در حال مذاکره و در نهایت عقد تفاهم با نهادهای مسئول هستیم.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.