تاریخ: 2015-07-25 شناسه خبر: 4956

چرا نبايد جوش ها را بترکانيد

به گزارش سایت ورزش بانوان؛  معمولا وقتي دچار جوش مي شويم چون چهره را زشت و ناخوشايند مي کند دوست دارين آنها را بترکانيم تا از شدت آن کاشته شود ولي نبايد به جوش دست بزنيم مي دانيد چرا ؟ 5 علت دارد که در ادامه مطلب شما را با اين 5 علت آشنا مي کنيم .دکتر جوليا تزو، متخصص پوست در اين رابطه به ما توضيح مي‌دهد.

۱. مي‌توانيد التهاب را بدتر کنيد
شما بخاطر ظاهر جوش‌هايتان مي‌خواهيد که آنها را بترکانيد، درست است؟ اما متاسفانه، کندن و فشار دادن جوش، ظاهر آن را بدتر مي‌کند! دکتر تزو مي‌گويد: هنگاميکه شما جوش‌هايتان را مي‌ترکانيد، در معرض خطر التهاب بيشتري قرار مي‌گيريد. آن همه فشار و کششي که روي جوش تان وارد مي‌کنيد، فقط به پوست اطراف آن صدمه مي‌زند و در دراز مدت، باعث قرمزي و تورم بيشتر مي‌گردد.

۲. مي‌توانيد باعث ايجاد زخم‌هاي زشت شويد
مي‌دانيد پوشاندن چه چيزي سخت تر از جوش است؟ يک زخم! هنگاميکه يک جوش را مي‌ترکانيد، چرک آن را پخش مي‌کنيد و سپس روي آن زخم مي‌شود و شما را وسوسه مي‌کند که آن زخم را بکنيد. اين، يک چرخه‌ي معيوب است، و پوشاندن زخم‌ها هم با کانسيلر، تقريبا غيرممکن! اما مي‌توانيد در عوض، جوش‌تان را با داروي آکنه درمان کنيد و از کمي‌آرايش براي پوشاندن آن استفاده کنيد.

۳. ممکن است جاي زخم بر جا بماند
دکتر تزو مي‌گويد: داشتن يک فرد حرفه‌اي که به شما در درمان آکنه کمک کند بسيار مهم است، زيرا براي جلوگيري از ايجاد جاي زخم بايد از مهارت و تجهيزات استريل استفاده کرد. بنابراين منظور اين نيست که جوش‌ها هرگز نبايد ترکانده شوند، بلکه منظور اين است که شما نبايد آنها را بترکانيد. زيرا انجام اين کار مي‌تواند منجر به برجاي ماندن اثر زخم جدي شود.
يک متخصص پوست، به شما اطمينان خواهد داد که براي ترکاندن جوش در همه طرف آن، از فشار مناسبي استفاده مي‌شود تا احتمال بر جاي ماندن اثر زخم به حداقل برسد.

۴. کندن جوش مي‌تواند باعث تغيير رنگ پوست شود
علاوه بر جاي زخم، رنگ پوست اطراف آکنه نيز مي‌تواند تغيير کند. به آن،‌ هيپرپيگمانتاسيون بعد از التهاب (PIH) مي‌گويند. PIH جاي زخم نيست، بلکه يک منطقه‌ي صاف است که کمي تيره‌تر از پوست اطرافش مي‌باشد. هر چه جوش ملتهب‌تر باشد، به احتمال بيشتري دچار PIH مي‌شويد. خوشبختانه اين تغيير رنگ به مرور زمان به حالت عادي بر مي‌گردد، اما مي‌تواند تا ۲ سال طول بکشد!

۵. کندن جوش مي‌تواند منجر به عفونت شود
دست‌هاي کثيف، ابزارهاي آلوده و حتي يک محل غير استريل مانند حمام خانه‌ي شما مي‌تواند منجر به عفونت شود. هنگاميکه يک جوش را مي‌ترکانيد، در واقع پوست را پاره مي‌کنيد، و آن را براي ورود باکتري‌ها باز مي‌گذاريد. دکتر تزو مي‌گويد: من موارد بسيار زيادي را ديده‌ام که خود شخص، آکنه را ترکانده و اين کار او منجر به يک عفونت پوستي يا يک زخم شديدتر شده است. واقعا به ريسکش نمي‌ارزد./مجله پزشکي دکتر سلام

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.