تاریخ: 2015-07-26 شناسه خبر: 4968

لیلا رجبی نخستین زن ایران در المپیک ٢٠١٦

لیلا رجبی

به گزارش سایت ورزش بانوان؛ مسابقات دوومیدانی بین‌المللی جام کازانف روز گذشته در حالی آغاز شد که از همان ابتدا برای دوومیدانی‌کاران کشورمان خوش‌یمن بود؛ به‌خصوص برای سریع‌ترین مردهای ایران. اول رضا قاسمی و حسن تفتیان، بعد لیلا رجبی. دیروز یکی از روزهایی بود که تیم ملی دوهای سرعت ایران کمتر به خود دید. روزی که در آن دوبار رکورد دو ١٠٠ متر مردان کشور شکسته شد تا هردو این مردان در رقابتی تنگاتنگ بلیت المپیک ریو را کسب کنند. قاسمی اولین نماینده دوومیدانی ایران بود که خودش را به جمع المپیکی‌ها اضافه کرد. او در مسابقات صبح دو ١٠٠ متر را در حالی با زمان ١٠ ثانیه و ١٤ صدم ثانیه دوید که هم رکورد ایران را زد و هم سهمیه ورودی مسابقات قهرمانی جهان ٢٠١٥ چین و بازی‌های المپیک ٢٠١٦ ریو را به دست آورد. او که پیش از این المپیک ٢٠١٢ لندن را تجربه کرده، برای دومین‌بار می‌خواهد پشت خط استارت بزرگ‌ترین رویداد ورزشی دنیا بایستد.

این دونده اصفهانی سه سال پیش در لندن با زمان ١٠ ثانیه و ٣١ صدم ثانیه در گروه خود چهارم شد و از صعود به مرحله نیمه‌نهایی باز ماند. جالب اینجاست که قاسمی دو سال پیش در همین مسابقات جام کازانف، رکورد دو ١٠٠ متر ایران را به حسن تفتیان داد و امسال دوباره پس گرفت. آن هم با زدن ركورد یک صدم ثانیه. اما جالب‌تر اینجاست که قاسمی دیروز برای یکی، دو ساعت بیشتر رکوددار دو ١٠٠ متر کشور نبود و تنها رقیب سرسختش، تفتیان از او جلو زد تا همچنان خودش مرد شماره یک این ماده باقی بماند. حسن تفتیان دیگر دونده سرعتی کشورمان در جام کازانف موفق شد به فینال راه پیدا کند و در این مرحله با ارائه عملکرد دیدنی از خود با زمان ١٠ ثانیه و ١٠ صدم ثانیه رکورد قاسمی را بزند. او با این زمان، رکورددار دو ١٠٠ متر مردان ایران ماند و ورودی مسابقات قهرمانی جهان و المپیک ریو را از آن خود کرد. تفتیان برای نخستین‌بار حضور در المپیک را تجربه خواهد کرد. به‌این‌ترتیب تفتیان و قاسمی بر سکوی اول و دومی این رقابت‌ها قرار گرفتند. فدراسیون جهانی دوومیدانی در شرایطی رکوردهای ورودی این دوره از بازی‌های المپیک را سخت کرده است که کارشناسان این رشته با توجه به رکوردهای تفتیان و قاسمی در رویدادهای قبلی، رسیدن دونده‌های سرعتی را به این ورودی خیلی دشوار پیش‌بینی می‌کردند. چراکه قاسمی و تفتیان سال گذشته در بازی‌های آسیایی ٢٠١٤ اینچئون کره جنوبی، بزرگ‌ترین رویداد قاره، با رکوردهایی به‌مراتب پایین‌تر از رکوردهای فعلی‌شان (به ترتیب ١٠ ثانیه و ٣٠ صدم ثانیه و ١٠ ثانیه و ٣٤ صدم ثانیه) به هیچ عنوانی نرسیدند.

این در حالی است که فدراسیون جهانی دوومیدانی رکورد ورودی دو ١٠٠ متر بازی‌های المپیک ریو را ١٠ ثانیه و ١٦ صدم ثانیه تعیین کرده است و نماینده‌های ایران رکوردهای پایین‌تر از این حد نصاب را به دست آورده‌اند. مسابقه دو ١٠٠ متر، یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین رقابت‌های دوومیدانی محسوب می‌شود که در هر دوره از مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های المپیک علاقه‌مندان این رشته را از هر کجای دنیا برای دیدن آن به استادیوم‌ها می‌کشاند. اگرچه پرواضح است رکوردهای دوندگان سرعتی ایرانی فاصله زیادی تا قهرمانان بنام این ماده دارد اما همین که دو نماینده کشورمان توانسته‌اند جواز حضور در میدان بزرگی چون المپیک را بگیرند در جای خود کار ارزشمندی است.
پنجمین سهمیه المپیک به نام لیلا رجبی
 بعد از عملکرد خوب دونده‌های سرعتی کشورمان در جام کازانف، لیلا رجبی، تک‌ستاره دوومیدانی زنان ایران نیز در این میدان درخشید. لیلا در شرایطی نزدیک به یک‌سال به‌خاطر داشتن آسیب‌دیدگی از میادین به دور بود که حضور قابل‌قبولی در قزاقستان داشت. او با پرتابی به میزان ١٨ متر و چهار سانتی‌متر قهرمان شد و سهمیه المپیک ریو را گرفت. رجبی، پرتابگر بلاروسی‌الاصلی است که دوومیدانی زنان ایران به‌واسطه او به افتخارات مهمی دست یافته است. از مدال‌آوری در رویدادهای مختلف آسیایی تا حضور در مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های المپیک. این برای دومین‌بار است که لیلا حضور در بازی‌های المپیک را تجربه خواهد کرد. رکورددار پرتاب وزنه بانوان کشور، اولین زن کاروان ورزش ایران است که موفق به کسب سهمیه المپیک ٢٠١٦ ریو شده است. در ادامه رقابت‌های روز گذشته جام کازانف، سجاد هاشمی در دو ٤٠٠ متر با ثبت رکورد ٤٦ثانیه و دوصدم ثانیه به مقام سوم دست یافت. پیش از این حسین عسگری در دوچرخه سواری و احسان روزبهانی در بوکس در ورزش ایران موفق به کسب سهمیه المپیک ریو شده‌اند. با سه سهمیه‌ای که دیروز دوومیدانی‌کاران کسب کردند تا به امروز پنج ایرانی (چهار مرد و یک زن) جواز حضور در ریودوژانیرو را کسب کردند. /روزنامه شرق

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.